درمان ضربان نامنظم قلب با فرسایش قلب


ضربان قلب نامنظم و سایش قلب

برطرف شدن قلب ؛ هر ضربان قلب در اثر شوک الکتریکی ایجاد می شود که معمولاً توسط سلول های خاصی در محفظه فوقانی قلب (سلول های ضربان ساز) ایجاد می شود. این سیگنال ها در افرادی که فیبریلاسیون دهلیزی دارند معیوب است و سریع رخ می دهد ، به طوری که قسمت های بالای قلب به جای ضربان م effectivelyثر (ارتعاش) ارتعاش می کند. برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب ، منابع این نقاط داغ باید از بقیه قلب جدا شود.

رایج ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر است. در این روش ، پزشک یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق عروق خونی وارد قلب می کند. از کاتتر نقشه برداری برای تعیین محرک ها استفاده می کند و سپس این نقاط را با نوک سرما یا گرمای کاتتر از بین می برد.

این امر باعث ایجاد زخم هایی می شود که در سیگنال الکتریکی معیوب اختلال ایجاد کرده و ریتم طبیعی قلب را باز می گرداند.
لازم به ذکر است که استفاده از سرماخوردگی شدید برای ایجاد زخم (سرماخوردگی) – روش جدیدتری است.

پزشک یک کاتتر را از طریق کشاله ران وارد ناحیه ای از قلب می کند که در آن آریتمی ایجاد می شود. سپس از آن برای استقرار و باد کردن یک توپ کوچک که منطقه را یخ می زند استفاده می کند. نتیجه یک بافت اسکار است که شلیک سیگنال های معیوب را متوقف می کند. این روش زمان کمتری نسبت به برداشتن گرما می برد و می تواند خطرات و عوارض جانبی مشابهی داشته باشد.

در 48 ساعت اول پس از آزمایش ممکن است خسته شده و احساس ناراحتی کنید. دستورات پزشک خود را برای مراقبت از زخم ، دارو ، فعالیت بدنی و قرارهای بعدی دنبال کنید. الکتروکاردیوگرام های دوره ای انجام می شود و ریتم دریافتی – نوارهایی برای بررسی ضربان قلب بررسی می شود.

برخی از افراد همچنین ممکن است دوره های کوتاهی از ضربان قلب نامنظم یا آریتمی بعد از برداشتن قلب داشته باشند. این یک واکنش طبیعی است که بافت بهبود می یابد و در نهایت باید ناپدید شود. پزشک ممکن است اقدامات دیگری را انجام دهد ، از جمله کاشت ضربان ساز ، به ویژه برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب.

درمان آریتمی قلبی با فیبریلاسیون دهلیزی

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی ، دو حفره قلب (دهلیزها) به صورت آشفته و نامنظم – بدون هماهنگی با دو قسمت پایین (بطن ها) می تپند. افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است تپش قلب (تنگی نفس) ، تنگی نفس و ضعف را تجربه کنند. این وضعیت همچنین می تواند آنها را در معرض خطر سکته مغزی قرار دهد. این بیماری در صورت عدم درمان اغلب با گذشت زمان بدتر می شود.

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان آریتمی (آریتمی) که از قسمت فوقانی قلب (دهلیزها) شروع می شود ، استفاده می شود. این یک نوع فرسایش قلبی است که باعث ایجاد آریتمی ، ایجاد زخم یا تخریب بافت قلب ، اختلال در سیگنال های الکتریکی معیوب می شود.

هنگامی که داروها یا سایر اقدامات کنترل ضربان قلب کار نمی کند ، می توان از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده کرد. درمان فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی با گذشت زمان بدتر می شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقاله در مورد آریتمی قلب ؛ هر آنچه که باید درباره اختلالات ریتم قلب بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی به علت اختلال ریتم قلب و سایر بیماریهای قلبی بستگی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی:

برداشتن کاتتر

پزشک لوله های باریک بلند (کاتتر) را به قلب وارد می کند و گرما یا سرما قوی را آزاد می کند. این باعث ایجاد زخم های کوچک در برخی از قسمت های ماهیچه قلب می شود که سیگنال های الکتریکی اشتباه قلب شما را مختل یا از بین می برد. ممکن است روشی به نام جداسازی ورید ریوی را بشنوید که نوعی از برداشتن کاتتر است.

روش پیچ و خم

این یک روش تخلیه قلب است که در طول جراحی قلب باز انجام می شود. پزشک با استفاده از چاقوی چاقو یا دستگاه ساینده ، تصویری (پیچ و خم) از بافت اسکار در بالای قلب ایجاد می کند. مانند برداشتن کاتتر ، زخم های ناشی از سیگنال های الکتریکی را که باعث انواع خاصی از آریتمی می شوند ، درمان می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد ، ممکن است نیاز به انجام سایر جراحی های قلب ، مانند عمل جراحی بای پس عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب داشته باشید ، زیرا ممکن است برای شما مناسب باشد.

حذف گره AV

هنگامی که گره دهلیزی بطنی برداشته می شود ، پزشک از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه ای از قلب به نام گره AV استفاده می کند. این نقطه اتصال قسمتهای بالا (دهلیز) و قسمتهای پایین (معده) است. بافت اسکار از ارسال تکانه های الکتریکی معیوب به دهلیز جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با سایر درمانها بهبود نیابد ، برداشتن گره AV ممکن است گزینه مناسبی باشد. همچنین ممکن است برای تنظیم ضربان قلب پس از تخلیه گره AV به یک ضربان ساز نیاز داشته باشید.

مزیت استفاده از روش تخلیه قلب

مزیت استفاده از روش تخلیه قلب

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این ممکن است برای افرادی مناسب باشد که تپش قلب (فیبریلاسیون) با دارو یا سایر روش های درمانی قابل اصلاح نیست.

خطرات فرسایش فیبریلاسیون

خطر فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی به این بستگی دارد که آیا شما در حال انجام سایش سوند یا جراحی قلب باز هستید که کمتر رایج است.
خطرات به شرح زیر است:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا محل سوند
• آسیب عروقی
• سوراخ شدن قلب
• آسیب به دریچه های قلب
آسیب به سیستم الکتریکی قلب ، که می تواند آریتمی را بدتر کند و به ضربان ساز برای تنظیم آن نیاز دارد.
ترومبوز در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
• سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن عروق منتقل کننده خون بین ریه ها و قلب (تنگی ریه)
• مرگ در موارد نادر

فرسایش فیبریلاسیون

چگونه خود را برای فرسایش آماده کنیم

پزشک شما را معاینه کرده و چندین آزمایش را برای ارزیابی وضعیت قلبی شما تجویز می کند. او در مورد خطرات و مزایای تخلیه فیبریلاسیون دهلیزی به شما می گوید. بنابراین ، شما باید در مورد هرگونه حساسیت یا واکنش به داروها به پزشک خود اطلاع دهید. و اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به او اطلاع دهید.
شب قبل از عمل باید غذا و نوشیدنی بخورید. اگر دارویی مصرف می کنید ، از پزشک خود بپرسید که آیا باید قبل از عمل به مصرف آن ادامه دهید یا خیر. در برخی موارد ، برای شما تجویز می شود که مصرف داروهای آریتمی قلب را چند روز قبل از عمل متوقف کنید.
اگر دستگاه قلب کاشته شده دارید ، مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی عروقی ، با پزشک خود در مورد نیاز به اقدامات احتیاطی خاص مشورت کنید.

در طول تخلیه کاتتر در فیبریلاسیون دهلیزی

1. در بیمارستان فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر انجام می شود. قبل از عمل ، یک متخصص ورید را در بازوی شما قرار می دهد یا به شما آرام بخش می دهد. در برخی موارد می توان از بیهوشی عمومی به جای خواب استفاده کرد.

به محض اینکه داروی آرام بخش تأثیر بگذارد ، پزشک یا متخصص دیگر ناحیه کوچکی را در ناحیه کشاله ران ، گردن یا شانه بی حس می کند. پزشک یک سوزن را وارد ورید می کند و یک لوله (پوسته) را از طریق سوزن وارد می کند.

3. پزشک کاتترها را از روی کاورها عبور داده و آنها را به چند نقطه در قلب شما هدایت می کند. او می تواند یک رنگ را داخل کاتتر قرار دهد تا به او در دیدن رگ های خونی و قلب با اشعه ایکس کمک کند. کاتترها حاوی الکترودهایی هستند که می توانند برای انتقال تکانه های الکتریکی به قلب و ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده شوند. این فرآیند استفاده از تصویربرداری و سایر آزمایشات برای تعیین علت آریتمی شما ، “الکتروفیزیولوژی (EP)” نامیده می شود.

4. در مرحله بعد ، پزشک با استفاده از راهنمایی های کاتتر ، گرما (فرکانس رادیویی) یا سرما (کرایوآبلاسیون) را در ناحیه مورد نظر برای تخریب بافت و ایجاد زخم اعمال می کند.

5. این روش معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. اما مراحل پیچیده ممکن است بیشتر طول بکشد.

6. در حین انجام این عمل ، هنگام تزریق رنگ به سوند یا هنگام تزریق انرژی از طریق نوک سوند ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. بنابراین اگر درد شدید یا تنگی نفس دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از فیبریلاسیون قلب

پس از تخلیه کاتتر در فیبریلاسیون دهلیزی

• بعد از عمل در بیمارستان بستری خواهید شد نبض و فشار خون شما دائما تحت نظر عوارض جانبی هستید.

بسته به شرایط ، می توانید همان روز به خانه بروید.

بعد از جراحی ممکن است احساس درد کنید ، اما این درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً ظرف چند روز پس از جراحی کاتتر می توانید به فعالیتهای عادی خود بازگردید.

نتایج

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند علائم و نشانه های مشکل ریتم قلب را کاهش داده و کیفیت زندگی را بهبود بخشد. اما ثابت نشده است که خطر سکته مغزی را کاهش می دهد ، بنابراین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که به مصرف داروهای رقیق کننده خون ادامه دهید.

ریتم نامنظم قلب ممکن است عود کند. عود در افراد مسن و افراد مبتلا به سایر بیماریهای قلبی مانند فشار خون بالا یا فیبریلاسیون دهلیزی که درمان آن مشکل است شایع تر است.

احتمالاً حدود سه ماه پس از عمل به پزشک مراجعه می کنید. هنگامی که فیبریلاسیون دهلیزی باز می گردد ، اکنون می توانید آن را با دارو کنترل کنید. برخی از افراد نیاز به روش فرسایش متفاوت دارند.

حتی پس از فرسایش موفقیت آمیز ، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که از یک مانیتور ضربان قلب پیوسته مانند ضبط کننده حلقه کاشته استفاده کنید. اگر هنوز مشکل ریتم قلب دارید ، پزشک ممکن است یک ضربان ساز ثابت را توصیه کند.

تخریب قلب و موفقیت آن

موفقیت در عمل جراحی برداشتن قلب

بینایی بعد از عمل نسبتاً خوب است ، اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین ، برای دستیابی به نتیجه مثبت حداقل 3 ماه طول می کشد.
در مورد این درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، یک مطالعه بزرگ جهانی نشان داد که تخلیه کاتتر تقریباً 80 برای افراد مبتلا به این بیماری م effectiveثر است و 70 people از مردم نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در مطالعه دیگری ، فراوانی فرسایش به طور کلی برای مشکلات مختلف آریتمی فوق بطنی ارزیابی شد و مشخص شد که 74.1 درصد از افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفتند در درمان ابلیشن موفق بودند ، 15.7 درصد تا حدودی موفق بودند و 9.6 درصد آنها می دانستند موفق نشدن به

همچنین موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که نیاز به تخلیه دارد. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مداوم دارند نسبت به افرادی که مشکلات مکرر دارند موفق تر نیستند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید