دانه های چیا: آیا باید آنها را کامل بخورم یا آسیاب شده؟


دانه های چیا بسیار مغذی هستند و یک انبار گیاهی عالی هستند. آیا باید آنها را کامل بخورید یا آسیاب شده؟ آیا اهمیتی دارد؟ بیایید دریابیم.

آیا وقتی در مورد نحوه به یاد آوردن تبلیغات مربوط به حیوانات خانگی در تلویزیون صحبت می کنم ، سن خود را نشان می دهم؟ در حالی که تمرکز روی چیا است دانه امروز آنها شروع به کار کردند مانند آن گیاهان عجیب و غریب که می توان آنها را در QVC خریداری کرد. اما من عقب نشینی می کنم.

امروزه دانه های چیا به دلیل تغذیه ای که دارند بیشتر شناخته شده اند. دانه های چیا – دانه های خوراکی ، خاکستری و سیاه حکیم گیاه گلدار به طور کلی ، آنها بیضی شکل و کوچک هستند ، فقط حدود 2 میلی متر طول دارند.

و بسیاری از مردم – از جمله من – دوست دارند مرتباً چیا بخورند. این دانه های کوچک گیاهی هستند یا نه ، چیزهای زیادی برای ارائه دارند.

فواید دانه چیا

اگرچه دانه های چیا می توانند کوچک باشند ، اما منبع عالی پروتئین ، اسیدهای چرب امگا 3 ، فیبر ، ویتامین B ، کلسیم و آهن هستند.

علاوه بر این ، مطالعات نشان می دهد که دانه های چیا دارای مزایای زیر هستند:

چیا در برابر کتان

بسیاری از اعضای باشگاه عاشقان دانه چیا نیز دانه های کتان را دوست دارند. به شخصه ، من تمایل دارم که هر دو را در آشپزخانه ام نگه دارم. اما شاید برای شما این سال پیش آید که آیا یکی از دیگری مغذی تر از دیگری است؟

اگرچه هر دو منبع عالی فیبر هستند ، دانه های چیا در واقع حاوی حدود دو برابر دانه های کتان هستند. هر دو سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 ، آلفا لینولنیک اسید (ALA) هستند ، اما دانه های چیا کمی بیشتر دارند. کتان و چیا به ترتیب حدود 1.6 و 1.8 گرم ALA در هر قاشق غذاخوری ارائه می دهند.

همچنین ، دانه های چیا در هر وعده کمی پروتئین و آهن بیشتری دارند. آنها همچنین حدود 60 میلی گرم کلسیم بیشتر در قاشق غذاخوری در مقایسه با کتان دارند.

اما برگردیم به دانه های چیا. چگونه باید آنها را بخورید؟

آیا باید دانه های چیا را کامل بخورم یا آسیاب شده؟

شاید شنیده باشید که بذر کتان بهتر است قبل از استفاده به دلیل پوسته بیرونی سفت ، خرد یا پیچیده شود. این امر جذب آنها را تسهیل می کند و مواد مغذی آنها بسیار بیشتر در دسترس قرار می گیرد. دانه های کتان معمولاً بدون هضم از بدن عبور می کنند.

آیا همین قانون در مورد چیا نیز صدق می کند؟

این بستگی به مواد مغذی دارد که امیدوارید از آنها دریافت کنید. هضم دانه های چیا از هر نظر آسانتر از دانه های کتان کامل است زیرا پوسته بیرونی یکسانی ندارند. هنوز تحقیقات زیادی در این زمینه انجام نشده است ، اما به نظر می رسد برخی از مواد مغذی مانند ALA هنگامی که دانه های چیا خرد می شوند ، در دسترس زیستی قرار می گیرند.

در یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده در سال 2012 ، به 62 زن بزرگسال اضافه وزن 25 گرم در روز دانه های آسیاب شده یا کامل چیا به مدت 10 هفته داده شد تا ببینند آیا تفاوتی در نحوه تأثیر درمان بر عوامل خطر بیماری وجود دارد یا خیر. نویسندگان دریافتند که چای آسیاب شده سطح خون شرکت کنندگان ALA و EPA را در مقایسه با چیا کامل یا دارونما به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. اما در غیر این صورت تفاوت های قابل توجهی در نحوه تأثیر آماده سازی چیا بر التهاب یا عوامل خطر بیماری وجود نداشت. نتایج مشابهی در یک مطالعه مشابه دیگر مشاهده شد.

و در تحقیقی در سال 2020 ، محققان تأثیر درمان بر قابلیت هضم دانه های چیا را مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که آسیاب کردن قابلیت هضم و جذب آنتی اکسیدان ها ، پروتئین ها و چربی های امگا 3 را در مقایسه با دانه های کامل هنگام عبور از روده ها افزایش می دهد.

نکته اینجا چیست؟ دانه های چیا ممکن است ALA و EPA بیشتری به شکل آسیاب شده ارائه دهند ، اما مطمئناً وقتی کامل بمانند فاقد مواد مغذی نیستند. به خاطر داشته باشید که اگرچه ALA مهم است ، اما عامل تبدیل آن به DHA یکی دیگر از اسیدهای چرب امگا 3 ضروری است بیشتر فقدان رژیم غذایی گیاهی-همچنان پایین است ، بنابراین من به طور کامل به دانه های چیا تکیه نمی کنم تا تمام نیازهای امگا 3 شما را برآورده کنم.

اگر تصمیم دارید دانه های چیا را آسیاب کنید ، می توانید به راحتی این کار را با آسیاب قهوه ، مخلوط کن با سرعت بالا یا غذاساز انجام دهید. آنها را در یخچال یا فریزر نگهداری کنید تا امگا 3 آنها حفظ شود و عمر مفید آنها افزایش یابد.

نحوه خوردن دانه های چیا

من عاشق استفاده از دانه های چیا هستم! در اینجا برخی از روشهای مورد علاقه من برای گنجاندن آنها در رژیم غذایی شما آمده است:

طرز تهیه تخم مرغ چیا

مانند دانه های کتان آسیاب شده ، از دانه های چیا کامل (یا آسیاب شده) می توان برای تهیه تخم مرغ وگان استفاده کرد ، که برای بیشتر پخت استفاده می شود. دانه های چیا توانایی مشابهی برای غلیظ شدن مایع و نگه داشتن خمیر در هنگام پخت دارند.

در واقع ، دانه های چیا می توانند تا 12 برابر وزن خود در آب جذب کنند.

برای تهیه 1 تخم مرغ چیا ، 1 قاشق غذاخوری چیا را به آرامی با 2.5 قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید. اجازه دهید ترکیب 5 دقیقه بماند تا سفت شود ، سپس آن را به مایه اضافه کنید. برای تهیه دو تخم مرغ ، کافی است این دستور غذا را دو برابر کنید.

دانه های چیا فوق العاده مغذی هستند ، صرف نظر از نحوه استفاده از آنها. چه بخواهید آنها را کامل بخورید و چه آسیاب شده ، می توانید از مزایای زیادی که آنها می توانند دریافت کنید ، بهره مند شوید.

وزن: چگونه دوست دارید دانه های چیا بخورید؟ آیا معمولاً آنها را کامل یا آسیاب شده می خورید؟

برای اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه و اصول گیاه ، این پست های دیگر را بخوانید:

“ویتنی.”

اگر این سرویس را ارائه می دهید ، بارگیری کنید تا تبدیل به یک #تعیین_وزن و وزن #WITSKITCH شوید – می بینم!

دیدگاهتان را بنویسید