ارزش غذاهای سرد و گرم


ارزش غذاهای سرد و گرم

در حقیقت ، این چهار مخلوط شامل سودا ، خلط ، خون و صفرا است و خواص آنها باعث می شود افراد بدبین شوند. ما چهار مزاج پیچیده داریم که دو ویژگی آن عبارتند از گرما و سرما و دو ویژگی دیگر – خشکی و رطوبت ، اما در مجموع نه نوع مزاج داریم (4 مزاج ساده ، شامل گرم ، سرد ، خشک ، مرطوب و 4 مختلط) مزاج های ذکر شده در بالا اگر چهار مخلوط تعادل در بدن وجود داشته باشد و هیچ یک از آنها بر دیگری غلبه نکند ، مزاج نهم ، یعنی مزاج بدست می آید. اهمیت گرما و سرمای غذا در اینجا نشان داده می شود که با هماهنگی گرما و سرمای غذا بر خلاف مزاج افراد ، می توان برای رسیدن به مزاج معتدل تعادل ایجاد کرد. در این قسمت از وب سایت متخصص تغذیه اصفهان دکتر رضا اطمینانانی در مورد اهمیت غذاهای گرم و سرد به شما اطلاعات می دهیم. به ما بپیوند.

سعدی این را کمی زیبا بیان کرد:

چهار مخالف سرکش چند روز شادی کردند

هنگامی که یکی از این چهار نفر غالب شد ، شیرین ایان از فرم خارج شد

دو خلط اصلی یعنی خلط و سودا اسیدی هستند و افرادی که این دو خلط در آنها غالب هستند مزاج سردی دارند. اما دو مورد دیگر ، خون و صفرا ، قلیایی هستند و دارای ویژگی گرم هستند.

عادات سرماخوردگی:

اکثر مردم سرد مزاج هستند. بیشتر آنها سفید رنگ هستند و در هوای سرد به راحتی گرم نمی شوند و سرما به مدت طولانی در بدن آنها باقی می ماند. آنها تمایل زیادی به خوابیدن دارند و معمولاً ضعیف هستند. مردم سرد هستند و معمولاً عصبی نیستند. درون گرا هستند و کمتر احساسات خود را بیان می کنند. موهای آنها تمایل به ریزش دارد و به زودی سفید می شوند. از آنجا که سیستم سرماخوردگی آنها فعال است ، اسیدیته خون بیشتر است و آنها را بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های خود ایمنی مانند MS و بیماری پارکینسون می کند. ضعف ، ناتوانی ، کمبود انرژی و ضعف در این افراد شایع است. نبض آنها کند و عروق آنها باریک است.

کرک گرم:

افرادی که مزاج گرم دارند دلپذیرتر و دلپذیرتر هستند ، اما به سرعت عصبی می شوند. آنها همیشه احساس گرما می کنند و به سرعت گرم می شوند. مصرف زیاد شیرینی باعث ایجاد جوش و خارش بدن می شود و بیشتر مستعد نوشیدن آب هستند. تعداد این افراد نسبت به گروه اول کمتر است. بدن آنها در هوای سرد به راحتی گرم می شود ، اما سرد کردن آنها در هوای گرم کار آسانی نیست. این افراد پرانرژی ، برون گرا و فعال هستند و به سرعت احساسات خود را بیان می کنند. امروزه از نظر علمی ثابت شده است که غذاهای گرم بر سیستم عصبی سمپاتیک تأثیر می گذارد و سرد – سیستم پاراسمپاتیک را فعال می کند. مشخص است که سیستم سمپاتیک با افزایش ضربان قلب و هایپرمی اعضای بدن همراه است و برای بیشتر اندام ها دارای خواص تحریک کننده و فعال کننده است.

محصولات متوسط:

غذا نیز بین این دو مزاج (که نرم هستند) قرار می گیرد. به عنوان مثال ، در برخی متون از شیر ، ماست گوسفندی و نان گندم به عنوان غذاهای معتدل یاد می شود.

اهمیت محصولات گرما و سرما متخصص تغذیه اصفهان

غذای گرم:

نان گندم ، عسل ، گوسفند ، بوقلمون ، مرغ ، گوشت اردک و اردک ، گوشت شتر ، گوشت کبوتر ، آب سبزیجات ، آبگوشت ، انجیر ، انگور ، بادام ، تخم خربزه ، توت ، خربزه ، چای سیاه ، خرما خردل ، خرمالو ، ریحان ، اغلب ادویه جات ، نخود فرنگی ، عدس ، لوبیا و تخم مرغ.

غذای سرد:

نان جو ، ماش ، لوبیا ، مرغ ، ماهی ، محصولات لبنی (شیر ، پنیر ، دوغ و ماست) ، گوشت گاو ، برنج ، کدو ، اسفناج ، ریواس ، قارچ ، بیشتر میوه ها ، خرفه ، تخمه کدو ، ذرت ، پنیر ، مرغ دستگاه تمر هندی و زرشک.

علائم دیگر با ماهیت متفاوت:

الف) درجه حرارت پوست: گرما و سردی پوست – نشانه گرما و سردی مزاج است. رطوبت و زبری پوست نشان دهنده خشکی و رطوبت است.

ب) رشد مو: رشد سریع و رنگ سیاه – نشانه گرما و نور کوتاه و سفید – نشانه سرما است. Curl – نشانه خشکی و صاف بودن – نشانه رطوبت است.

ج) رنگ رنگ بدن: اکثر افراد سرد سفید هستند و پوست گرم و قرمز نشانه گرما است.

د) رویاها: بی خوابی نشانه سرما و رطوبت است ، بی خوابی نشانه گرما یا خشکی است.

ه) انجام دهید: افراد گرم هر کاری را سریع انجام می دهند و افراد سرد آن را به آرامی انجام می دهند.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا اطمینانانی می تواند با ارائه تغذیه ، مقدار و رژیم اولیه ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و تغذیه اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

چربی مناسب برای حفظ سلامتی

محصولات تراریخته و غذایی

مضرات قندها را بررسی کنید

غذاهای خطرناک دودیدیدگاهتان را بنویسید