آنچه آنها در مورد سلامت شما نشان می دهند


مرد ناخن هایش را نشان می دهد

بدن ما دارای شاخص های زیادی است ، اینها متغیرهایی هستند که معمولاً تحت ارزیابی طبیعی یا تقریباً عادی سلامت و رفاه انسان قرار می گیرند. یکی از شاخص هایی که وعده ارزیابی سلامت سیستمیک و عملکرد منظم افراد را می دهد ناخن است.

مردم معمولاً ناخن های خود را به طور منظم می چینند ، اما آیا در طول کوتاهی مو به آنها نگاه می کنند؟ آخرین باری که هنگام کوتاهی مو واقعاً به ناخن های خود دقت کردید کی بود.

ناخن ها به چه چیزی اشاره می کنند؟

ناخن های شما می تواند چیزهای زیادی در مورد سلامت شما بگوید. آسیب شناسی ناخن کلید بیماریهای خاصی است که در اکثر موارد برای شما ناشناخته است. اما برای اینکه بدانیم چگونه آنها ناهنجاری ها را آشکار می کنند ، باید کمی بفهمیم که در ناخن ها چه چیزی طبیعی و غیر طبیعی است. بیایید دریابیم که چگونه ناخن های شما می توانند سرنخ هایی در مورد سلامت شما نشان دهند. ما در مورد اینکه چگونه تغییر رنگ ، ظاهر ، شکل و بافت ناخن بر سلامت کلی شما صحبت می کند بحث خواهیم کرد.

نمایش معمول ناخن

معمولاً ناخن ها صورتی رنگ پریده دارند. در انتهای پروگزیمال صفحه ناخن هلال سفید رنگی دیده می شود که لونولا نامیده می شود. ناخن های پا و پا معمولاً عاری از افسردگی و ارتفاع هستند. آنها دارای قوام یکنواخت و بافت صاف هستند.

10 نوع مختلف ناهنجاری ناخن

لوکونشیا

شرایطی که معمولاً به عنوان تغییر رنگ سفید شناخته می شود. این کلمه از کلمات یونانی (leuco) به معنی سفید و (اونیکس) به معنی میخ آمده است. وقوع آن به دلیل تجمع ذرات قابل توجهی از کراتوهیالین است. به طور معمول رنگ صورتی-کم رنگ را در بستر ناخن مبهم می کند. ظاهر لکه های سفید در انواع مختلف می تواند متفاوت باشد. آنها اغلب:

  • نقاط خال دار با استخوان
  • ناخن و نوارهای دوخته شده.
  • لکه های بزرگ

این رگه ها و لکه های سفید با هرگونه آسیب بستر ناخن ، صدمات ناشی از ضربه مانند سکته مغزی از هر جسم سخت ایجاد می شود. هرگونه واکنش آلرژیک و مانیکور مکرر غیر ضروری نیز می تواند علت باشد.

هرگونه آسیب ناخن می تواند شبیه یک نقطه بزرگتر مرکزی باشد. واکنشهای آلرژیک بیشتر به صورت خوشه ای از نقاط پراکنده ستاره ای در سراسر ناخن ظاهر می شود. نقاط کوچک با کمبود روی و کلسیم همراه است. ژل های مانیکور ، براق کننده ها و سفت کننده ها دارای معرفهای شیمیایی هستند که می توانند باعث عفونت قارچی ناخن ، اونیکومایکوزیس ، ظاهری سفید و شباهت به شبکه شوند.

ناخن های تری

این میخ ها 80 درصد از کل ساختار ناخن را کدر شدن شیشه آسیاب شده نشان می دهند. لونول پاک می شود و یک نوار کوچک از ناخن معمولی با زمینه صورتی در حدود 0.5-3 میلی متر از عرض کل نوار قابل مشاهده است.

چنین ناخن هایی بیشتر در بیماران مبتلا به بیماری های عمده سیستمیک ، در درجه اول سیروز (بیماری کبد) ، نارسایی مزمن کلیه و نارسایی احتقانی قلب شایع است. در بیوپسی ناخن ، افزایش قابل توجهی در رشد بافت همبند و کاهش شدید رگ های خونی وجود دارد.

ریچارد تری در سال 1954 ناخن های سفید را در 82 نفر از 100 بیمار مبتلا به سیروز کبدی توصیف کرد. اگر نگاه کنید ، این ناخن ها با سایر بیماری های سیستمیک مانند دیابت نوع 2 و جذام نیز مرتبط هستند.

نصف میخ

ناخن های یک و نیم به ناخن های لیندسی نیز معروف هستند. ناخن های لیندسی مرز تندی از بستر ناخن به یک قسمت پروگزیمال مایل به سفید و یک قسمت دیستال با قاعده قرمز ، صورتی یا قهوه ای دارند. همراه با این تغییرات در واحد ناخن اکریلیک ، رنگدانه اضافی ملانین وجود دارد.

سندرم ناخن جدید که نیمی از ناخن نامیده می شود در 25 بیمار مشاهده شد. بیست و چهار نفر از این بیماران علائم بیماری کلیوی و 21 نفر آزوتمی داشتند. تصویر سفید ناخن پروگزیمال و بستر دیستال ناخن که 20 تا 60 درصد طول ناخن را اشغال می کند ، باید احتمال آزوتمی را هشدار دهد. به نظر می رسد این تصویر با میخ سیروز سفید توصیف شده توسط تری متفاوت است.

لیندسی ، 1967

این تغییرات رنگدانه ای ناخن در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه مشاهده می شود.

خطوط مورک

خطوط عرضی جفت شده روی ناخن ها قابل مشاهده است. مورک ابتدا نوارهای باریک جفت شده را در 65 بیمار مبتلا به کمبود پروتئین آلبومین در انسان توصیف کرد. مطالعات نشان داده است که این نوارهای افقی سفید با کاهش سطح آلبومین سرم یعنی زیر 2.2 گرم در 100 میلی لیتر ارتباط دارند.

این ناخن ها هنگامی که دائماً به بستر ناخن تحت فشار قرار می گیرند ، یک حالت متورم و متورم کلاسیک هستند ، در نتیجه اریتم (قرمزی) را کاهش می دهند و باعث فشار بر عروق می شوند. معمولاً دو نوار افقی به موازات یکدیگر و lunula اجرا می شوند. آنها توسط یک میخ معمولی صورتی کم رنگ جدا می شوند. آنها گودال یا فرورفتگی را تشخیص نمی دهند و معمولاً در ناخن های 2 ، 3 و 4 یافت می شوند. در مینیاتور نادر است

خطوط Mi

معمولاً خطوط رینولدز نامیده می شود. این خطوط 1-2 میلی متر هستند و به موازات lunula اجرا می شوند. شایع ترین علت این خطوط مسمومیت با آرسنیک است. آنها معمولاً هنگامی که بستر ناخن تحت فشار است ناپدید می شوند. این به طور کلاسیک با مسمومیت با فلزات سنگین و بیماران تحت دوره های شیمی درمانی منظم همراه است. خطوط Mi با بلند شدن ناخن رشد و ناپدید می شوند.

خطوط بو

خطوط بو به شکل تورفتگی روی ناخن ها ظاهر می شوند. دویدن افقی روی صفحه ناخن. وقوع آنها بستگی به عفونت های مکرر ، دوره های منظم شیمی درمانی و مانیکور مجدد دارد. این عوامل باعث آسیب به ماتریس ناخن در حال توسعه می شوند. این امر باعث کند شدن رشد ناخن و کاهش رشد ناخن تا 3 میلی متر در ماه می شود. در ماتریس ناخن ، تقسیم سلولی متوقف می شود ، که ظاهری صاف و بدون استخوان به آن می بخشد.

ناخن های قاشق شکل

Koilonychia یک اصطلاح پزشکی است که برای ناخن هایی با ناخن های بلند یا شکل مقعر استفاده می شود. شرایط اصلی این ناخن ها به شکل ناخن کم خونی فقر آهن مزمن است. میخ ها در مرکز با لبه های بیرونی برافراشته و وارونه فرو رفته اند. قسمتهای جانبی و دیستال ناخن
جدا شده از بستر ناخن

میخ با چماق

گرفتگی ناخن با بیماری های قلبی و ریوی ارتباط دارد. ناخن ها شبیه قاشق معکوس هستند. مکانیسم طبقه بندی شامل گشاد شدن عروق در نواحی دور دست است که منجر به تشکیل بافت همبند اضافی می شود.

ملانونیچیا ملاس

ملانونیشیا-قهوه ای-سیاه شدن رنگ صفحه ناخن. ملانین مسئول تغییر رنگ است. ملانوسیت ها در بستر ناخن وجود دارند و بیشتر در حالت آرام یا غیر فعال هستند. هرگونه استرس ، آسیب و التهاب باعث سنتز بیش از حد و آزاد شدن ملانین می شود. نژادهای تیره رنگدانه مانند سیاهان ، آسیایی ها ، خاورمیانه ای و اسپانیایی ها بیشتر رایج هستند.

آنیکولیز

یک بیماری بالینی که به ضعیف شدن یا جدا شدن ناخن یا ناخن پا از بستر ناخن پایین اشاره دارد. ضعیف شدن از نوک ناخن شروع می شود و در خلاف جهت انتهای پروگزیمال در یک دوره زمانی پیشرفت می کند.

افکار نهایی

ناخن ها یک شاخص کلاسیک برای سلامت انسان هستند. هر گونه اختلال در آنها – نشانه ای هشدار دهنده از ادامه بیماری است. معاینه فیزیکی در عمل پزشکی شامل ناخن است که جزء مهمی از یک معاینه فیزیکی عمومی است. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری ، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید