mebd; نمونه های کمیاب از شهرهای باستانی ایران


ایسنا/ یزد میبد یکی از نمونه‌های نادر شهرهای باستانی ایران است، اگرچه بافت سنتی آن گزش‌های زیادی را تجربه کرده است، اما همچنان پدیده‌ها و عناصر کهن شهری مانند جاده‌های باستانی و بناها و بناهای مرتبط، باستان‌شناسی، تمدن، نماهای بیرونی و توسعه شهری را در خود جای داده است. . بقایای بناهای باستانی در آنجا قابل شناسایی است.

قدیمی ترین سند هویت تاریخی و آغاز شهرسازی در سرزمین یزد، «نارین قلعه» میبد است. این قلعه باستانی همچون پیرمردی خسته و خاموش، خاطره سالیان متمادی رنج و آسایش مردمان این دیار را به یاد می آورد.

سکه های باقی مانده از دوره ساسانی براندخت که در این شهر ضرب شده است از جمله اسناد تاریخی است که اهمیت سیاسی و تمدنی میبد را در دوره ساسانی نشان می دهد. نام «میبد» نیز به نوبه خود دارای مهر و عنوان دوره ساسانی است.

شهرت اصلی میبد سابقه طولانی در صنایع دستی به ویژه سفال، چینی و سرامیک است. زیلوبافی نیز در شهرستان بی نظیر است که نقش مهمی در رونق اقتصادی منطقه دارد.

mebd;  نمونه های کمیاب از شهرهای باستانی ایران

قلعه نارین یکی از مهمترین بناهای خشتی ایران و یکی از بناهای تاریخی قبل از اسلام است که قدمت آن به هزاره سوم پیش از میلاد می رسد. این بنای باستانی بر بلندترین قله گلی شهر به ارتفاع ۲۵ متر و در زمینی به مساحت چهار هکتار در پنج طبقه ساخته شده است.

مصالح به کار رفته در این مجموعه متراکم سفال و سفال است و آجرهای مشخص شده در آنها اغلب به ابعاد ۴۰×۲۴×۱۰ سانتی متر به معماری دوره ساسانی نسبت داده می شود. این قلعه، شهر باستانی میبد، از دو بخش اصلی مردم و فرمانروا تشکیل شده و دارای پنج دروازه و پنج لایه دیوار و استحکامات روی هم افتاده است.

mebd;  نمونه های کمیاب از شهرهای باستانی ایران

مجموعه رباط میبود متعلق به دوران صفویه شامل کاروانسرا، چاپخانه، آب انبار و یخچال می باشد. کاروانسرای شاه عباسی یکی از کاروانسراهای به سبک صفوی است که به سبک معروف چهار بالکن آجری ساخته شده است. بنای کاروانسرا از شبستان‌ها، غرفه‌های بیرونی، ایوان ورودی، حیاط مرکزی، خانه‌ای با حوض و مهتاب، چهار بالکن زیبا، فضاهای داخلی و شرقی، صد بالکن، اتاق‌ها و شومینه‌ها برای استفاده کاروان‌ها تشکیل شده است. در حال حاضر، کتابخانه، موزه تاریخی Zillows و یک رستوران سنتی در اینجا قرار دارد.

mebd;  نمونه های کمیاب از شهرهای باستانی ایران

رباط شاه عباسی یکی از بناهای ایستگاه کاروانی است که در جاده رای به کرمان در کنار قلعه و دیوار چارستان میبد قرار دارد.

آب انبار کلر دقیقاً روبروی ورودی تنگه قرار دارد و بر اساس کتیبه روی آن، قدمت آن به قرن یازدهم هجری می رسد. او هست. مزیت ساختاری مخزن کلر این است که افراد خسته می توانند تنها در چند قدمی به مخزن برسند. مخزن کلر همچنان می تواند به عنوان منبع آب آشامیدنی مورد استفاده قرار گیرد.

mebd;  نمونه های کمیاب از شهرهای باستانی ایران

تاریخچه چاپخانه ها در ایران به دوره هخامنشیان برمی گردد. از این مراکز به عنوان ایستگاه تبادل پست استفاده می شد. کار پرس ها نگهداری و نگهداری تعدادی اسب تازه نفس و پیک های جدید برای ارسال و تبادل سریع نامه ها و امانت های مهم بود. از این رو پرس میبد به شکل دژی ساخته شد که قابل دفاع و حفاظت بود، این اهمیت را می توان از برج ها، دیوارهای بلند، برج های دیده بانی، مواضع تیراندازی و موقعیت خوب دفاعی آن فهمید. این چاپخانه در سالهای اخیر بازسازی شده و به موزه بعد از میبد تبدیل شده است.

mebd;  نمونه های کمیاب از شهرهای باستانی ایران

«یخ آجری» که قدمت آن به قبل از دوره قاجار می رسد، یکی از معدود یخچال های باقی مانده در استان یزد است که از گل و گل تشکیل شده است. قسمت های اصلی این بنای باشکوه عبارتند از: دیوارهای سایه انداز، یخدان، مخزن یخچال و گنبد. دیوارهای شرقی، غربی و جنوبی آن سایه سرد زمستانی را در حاشیه شمالی یخچال ایجاد می کند و به داخل مخزن یخ زیر گنبد یخچال حرکت می کند. گنبد آجری بزرگ حاوی یخ های انباشته شده بود که در تابستان برای کاروان ها و مردم استفاده می شد.

mebd;  نمونه های کمیاب از شهرهای باستانی ایران

برج کبوترخانه که امروزه به برج حافظ معروف است، تنها کبوترخانه میبد است. یک روکش آجری عظیم از شش تیر چوبی داخلی، اعضای عملکردی اصلی ساختمان را تشکیل می دهد. یک ورودی کوچک در ضلع غربی برج و دو پلکان وجود دارد که حرکت عمودی این مجموعه را فراهم می کند.

بدنه برج کبوترخانه از سوراخ هایی به ابعاد ۲۰*۲۰ سانتی متر تشکیل شده است که هر کدام یک لانه کبوتر هستند. روی پشت بام چهار برج و یک برج میانی برای ورود و خروج کبوترها تعبیه شده بود و رنگ روشن مقرنس ها باعث جذب پرندگان می شود.

mebd;  نمونه های کمیاب از شهرهای باستانی ایران

«مسجد اعظم» یکی از مهم ترین آثار تاریخی باقی مانده از دوران اسلامی در شهر میبد است که مساحتی حدود سه هزار متر مربع را در بر می گیرد. مسجد جامع در حدود قرن سوم هجری قمری با طرح صحن تأسیس شد، در قرن ششم رواق و گنبدی به آن اضافه شد و در قرن هشتم توسعه یافت و فضاهایی از دوران صفویه و قاجی در مسجد وجود دارد. .

قسمت اصلی مسجد شامل صحن بزرگ، گنبد و بالکن با شبستان های اطراف است که فضای تابستانی است و همچنین شامل گلخانه های شرقی، غربی و شمالی است که راهروهای زمستانی مسجد هستند. از جمله بناهای این مجموعه می توان به مسجد امام حسن (علیه السلام)، مسجد حاج حسنعلی و حاج رجبعلی اشاره کرد.

بقعه خدیجه خاتون زیارتگاهی است در مهرگرد میبد. خدیجه خاتون در واقع «سیده بنت ابی طاهر بن الحسین بن احمد بن جعفر» است. به احتمال زیاد این امام زاده از نوادگان امام زاده ابوجعفر محمد یزدی معروف به امام زاده جعفر متوفی در سال ۴۲۴ هجری قمری بوده است. تاریخچه حرم به قرن ششم هجری قمری برمی گردد. در سطح داخلی گنبد، آبرنگ زیبایی از خود دوره قاجار به چشم می خورد.

mebd;  نمونه های کمیاب از شهرهای باستانی ایران

برج محمودآباد که قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد با پلان مدور (پلان) و از خشت ساخته شده است. ساختمان اصلی دو طبقه است و بالای آن فضای باز برای اسکان موقت وجود دارد. در داخل بدنه بنا، روزنه هایی برای لانه کبوتر ساخته شده است. در قسمت بیرونی انتهای برج، استالاکتیت های ساده ای به چشم می خورد که نشان از حالت دفاعی برج دارد. این برج که برای استفاده از قلعه ساخته شده است، به عنوان مکانی برای ذخیره غذا و سرپناه در موقعیت های ناامن استفاده می شد.

آسیاب دوسنجی محمد آباد آسیاب بی نظیری است که در عمق ۴۰ متری زمین قرار دارد و به آسیاب دوسنجی معروف است. این آسیاب بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد. در ساخت این آسیاب از مصالح ساختمانی خاصی استفاده نشده و روشنایی و تهویه از طریق چاه هایی با عمق چهل متر تامین می شود. یکی از نکات معماری مورد توجه در این آسیاب راهرو است که به گونه ای مناسب برای عبور حیواناتی مانند شتر طراحی شده است.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر