CIPS چیست و چگونه می توان از آن برای دور زدن تحریم های مالی آمریکا استفاده کرد؟ایسنا/ خراسان رضوی یک کارشناس مسائل چین گفت: چین به عنوان کشوری در حال رشد توانسته است اقتصاد جهان را با اقتصاد خود پیوند دهد. اگر از طریق CIPS به بخش مالی چین متصل شویم، می‌توانیم شوک‌های اقتصادی که غرب به ما وارد کرده است را مدیریت و مهندسی کنیم.

در شرایط کنونی، با توجه به اینکه آمریکا ایران را از سیستم سوئیفت خارج کرده و سیستم‌های داخلی پاسخگوی نیازهای مالی کشور نیستند، تحلیلگران به دنبال راهی جدید برای دوری از تحریم‌های آمریکا هستند.

یکی از روش های پیشنهادی استفاده از سیستم های غیر غربی است که ایالات متحده هیچ کنترلی بر آنها ندارد. در این میان سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی چین موسوم به CIPS یکی از گشایش های افزایش تعاملات مالی و تجاری ایران با سایر کشورها است.

اما این سیستم چیست و چگونه می توان عضویت در آن را پیدا کرد و در شرایط تحریم و حتی پس از تحریم از آن استفاده کرد؟

در همین رابطه، مهرداد علیپور شب گذشته ۲۳ شهریور ماه در یکی از سلسله نشست های مجازی روابط بین الملل اندیشکده در خصوص سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی در چین موسوم به CIPS گفت: این سامانه توسط دولت چین برای دو دلیل . دلیل اول تلاش برای فرار از تحریم های احتمالی آمریکا در آینده و دلیل دوم ایجاد شبکه ای بین المللی برای تبادل اطلاعات بانکی با هدف ارائه خدمات بانکی در تسویه حساب امن، کارآمد، راحت و کم هزینه است. .

وی درباره ویژگی های منحصر به فرد این سامانه گفت: این سامانه بر اساس یوان، ین، دلار سنگاپور و دلار هنگ کنگ طراحی و کار می کرد و از بدو تاسیس تا به امروز نقش مهمی در گشایش اقتصادی کشور داشته است. چین و همچنین تسهیل استفاده جهانی از یوان.

این کارشناس مسائل چین درباره حوزه فعالیت CIPS نیز گفت: حوزه فعالیت این سیستم بانکی بین المللی است و تمامی حوزه های تجارت فرامرزی، سرمایه گذاری مستقیم فرامرزی، حواله های مرزی و تسویه بدهی های اعتباری را شامل می شود. در زمینه های مالی و صنعتی از آن به صورت تجاری استفاده می شود.

علیپور افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۲۱، ۸۰ تریلیون یوان از طریق این سامانه جابه جا شده است و امسال نیز هزار و ۲۸۰ موسسه مالی و ۱۳۰ کشور مختلف عضو این سامانه بوده اند.

وی در خصوص روند تشکیل CIPS گفت: پس از اینکه چین توانست پول ملی خود را برای انجام معادلات و تراکنش های فرامرزی خود گسترش دهد، متوجه شد که نیاز به ایجاد سیستم پرداخت و تسویه مرزی بر اساس یوان دارد.

با این کارشناس امور چین همراه باشید: چینی ها از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ بررسی ها و تحقیقات گسترده ای را انجام دادند تا اینکه مراحل طراحی و بهره برداری از این سامانه در مهر ۹۴ با حضور ۱۹ عضو مستقیم و ۱۹۷ عضو غیر مستقیم آغاز شد. پس از این مرحله در سال ۲۰۱۶ تغییراتی در جهت بهبود کارایی سیستم و افزایش استفاده گسترده از آن در تراکنش های عادی ایجاد شد.

علیپور در خصوص تغییراتی که این سامانه از سال ۱۳۹۵ تاکنون داشته است، گفت: مکانیسم تسویه مشترک به سامانه اضافه شده است، پشتیبانی از مبادلات و تراکنش های فرامرزی نسبت به گذشته به سامانه اضافه شده و پشتیبانی از سامانه نیز انجام شده است. از ۱۲ ساعت در پنج روز به ۲۴ ساعت افزایش یافته است. ساعت تغییر کرده است. علاوه بر این، تصمیم چینی ها افزایش تعداد اعضای مستقیم و غیرمستقیم سیستم CIPS بود.

وی با اشاره به قابلیت های سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی چین گفت: CIPS به عنوان یک سیستم غیر دلاری این پتانسیل را دارد که به کشورهایی که قصد خروج از سیستم دلاری آمریکا (سوئیفت) و در نتیجه ورود به چرخه اقتصاد منطقه ای را دارند کمک کند. . و جهانی شوند.

این کارشناس مسائل چین افزود: این سامانه می تواند توانایی آمریکا در رصد اطلاعات مالی و بین المللی و نیروهای یکجانبه آمریکا را به نوعی محدود کند زیرا چین شرایط متعددی در سازوکارهای عضویت در این سامانه دارد.

علیبور در خصوص شرایط عضویت در این سامانه گفت: یکی از شرایط عضویت بانک ها در CIPS عدم فعالیت موثر آنها در چرخه دلار است. همچنین بانک هایی که قصد عضویت در این سیستم را داشتند نباید در سیستم های آمریکا تراکنش انجام می دادند، همان عاملی که بر سیستم سوئیفت تاثیر می گذارد.

وی با اشاره به دیگر قابلیت های سامانه CIPS گفت: این سامانه قابلیت پیوستن به سامانه های دیگر را دارد و می توان از آن به صورت هیبریدی استفاده کرد. به عنوان مثال سیستم روسی معروف به SPFS قابلیت اتصال به این سیستم را دارد و حتی کشورهای منطقه اوراسیا و همکاری با فدراسیون های روسیه می توانند از طریق سیستم روسیه به این سیستم بپیوندند و ظرفیت ترکیبی سیستم ها را افزایش دهند.

این کارشناس مسائل چین خاطرنشان کرد: CIPS قادر است بانک های کوچک، متوسط ​​و بزرگ چین را تحت پوشش قرار دهد، بانک های بزرگ تجاری، بانک های خارجی، بانک های سهامی، بانک های تجاری شهری یا به اصطلاح استانی و حتی موسسات مالی روستایی نیز در این بین المللی عضویت دارند. سیستم بانکی.

علیپور افزود: نتیجه چنین سیستم بانکی این است که اعضا با توجه به حجم بالای نقدینگی که با هم ایجاد می کنند، می توانند طیف وسیعی از تراکنش های مالی و بانکی را در اختیار کشورهای عضو این سامانه قرار دهند.

وی ادامه داد: از جمله ویژگی های فنی منحصر به فرد سامانه CIPS می توان به کدگذاری پیام های مالی برون مرزی در قالب این سامانه و تخصیص کدهای انحصاری برای بانک های مستقیم و حتی غیرمستقیم برای نظارت بر امور مالی در قالب CIPS اشاره کرد. این سیستم همچنین تسویه فوری کل حساب های مالی افراد و موسسات مالی فرامرزی را فراهم می کند.

این کارشناس مسائل چین در خصوص سایر ویژگی های فنی این سامانه گفت: CIPS امکان دسترسی محلی را به منظور انجام عملیات RMB توسط موسسات مالی اقتصادی خارجی با بانک های مستقیم و غیرمستقیم و از سوی دیگر با ایجاد فراهم می کند. تنوع دسترسی به سیستم باعث می شود تا اعضا بتوانند به صورت مستقیم و غیرمستقیم عملیات مالی خود را انجام دهند و در این سیستم فعال باشند.

علیبور با برشمردن مزایای این سامانه برای اعضای خود گفت: اعضا می توانند از درگاهی به نام cnapc در این سامانه برای مدیریت و پردازش حساب های خود و تسویه حساب خود در بانک های برون مرزی استفاده کنند.

وی در خصوص تفاوت سیستم بانکی فرامرزی چین و آمریکا گفت: یکی از تفاوت های CIPS و سوئیفت این است که برخلاف سوئیفت که فقط یک پیام رسان مالی محلی است، CIPS عملیات پیام رسانی و تجمیع محلی را ارائه می کند. فرآیندهای تطبیق حساب برای مؤسسات مالی آن.

این کارشناس چین افزود: تفاوت دیگر این دو این است که عملیات مالی CIPS در مدت زمان کوتاه تری انجام می شود و این سیستم نسبت به SWIFT کارمزد کمتری دریافت می کند.

علیپور با اشاره به شباهت های این دو سیستم گفت: در هر دو سیستم فرآیندها توسط حالت ایجاد کننده سیستم قابل خواندن است و این نقطه به عنوان نقطه ضعف هر دو سیستم دیده می شود.

چگونه ایران در دوران تحریم به عضویت CIPS درآمد

وی در خصوص نحوه عضویت در این سامانه گفت: کشورهایی که از یک تراک کد دارند و اعضایی که از مسیر دیگری کد ندارند می توانند به عضویت این سامانه درآیند. در حال حاضر ایران از هیچ یک از این راه ها نمی تواند وارد این سیستم شود، اما آیا این بدان معناست که نمی تواند به عضویت CIPS درآید؟

این کارشناس مسائل چین درباره عضویت ایران در این سامانه گفت: اولین راه برای عضویت در این سامانه پیروی از الگوی عضویت کره شمالی است زیرا کره شمالی و ایران تقریباً موضع یکسانی در زمینه تحریم کشورها دارند.

علیبور با اشاره به عضویت کره شمالی در CIPS گفت: اراده سیاسی چین و کره شمالی باعث شد که کره شمالی به عضویت این سامانه درآید و اکنون این کشور به عضویت CIPS درآمده است. بنابراین مقامات بلندپایه ایران و چین باید با اراده سیاسی خود زمینه را برای پیوستن ایران به این رژیم فراهم کنند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از راه های عضویت ایران در سامانه CIPS این است که ایران چندین اقدام موازی و چند بعدی انجام دهد. اولین قدم این است که سبد ارز مبادلاتی را در تجارت خارجی متنوع کنیم و از یوان در تجارت خود استفاده کنیم تا تمایل به عضویت ما در این سامانه افزایش یابد.

این کارشناس مسائل چین افزود: ضروری است مقامات ایرانی در مذاکرات با چین تلاش کنند چین ایران را به عنوان عضو مستقیم بپذیرد زیرا پذیرش عضویت به طور غیرمستقیم محدودیت هایی را برای کشور ایجاد می کند و باعث می شود نتوانیم از همه مزایای عضویت برخوردار شویم. در استفاده از این سیستم

علیبور با بیان اینکه برای عضویت در این سامانه باید ملاحظاتی وجود داشته باشد، تصریح کرد: به طوری که بخش زیادی از تجارت کشورمان از طریق یوان انجام نشود، عضویت ما در این سامانه با مشکل مواجه خواهد شد.

وی افزود: تعداد زیادی از شرکت ها، بانک ها، کشورها و سازمان های آسیایی و حتی اروپایی در این سامانه عضویت دارند. به همین دلیل عضویت در این سامانه می تواند تاب آوری سیستم بانکی کشور را در شرایط تحریم افزایش داده و کشور را تقویت کند.

این کارشناس مسائل چین گفت: جایگاه جمهوری خلق چین در نظام تجارت خارجی کشورمان روز به روز در حال بهبود است.

علیبور خاطرنشان کرد: حتی در صورت تکمیل برجام، عضویت در این سامانه نباید فراموش شود. باید با عضویت در این سامانه کشور را به سوپاپ اطمینان مجهز کنیم.

وی مهمترین مزیت های این سامانه را برای کشور تشریح کرد و گفت: کاهش هزینه ها، افزایش سرعت و امنیت مبادلات مالی ایران و جلوگیری از نظارت آمریکا از مهمترین مزیت های عضویت ایران در این سامانه است.

این کارشناس مسائل چین تاکید کرد: باید مبادلات دوجانبه و چندجانبه خود با چین را به گونه ای انجام دهیم که اگر این کشور بتواند خود را به عنوان یک ابرقدرت معرفی کند، نتواند مانند آمریکا از این سیستم به عنوان ابزاری علیه کشورمان استفاده کند.

انتهای پیام