۵۰۰۰ میلیارد سفارش گندم کاران بهار و کبودراهنگ تا دو روز آینده پرداخت می شود.اسنا / همدان نماینده مردم بحر و کپودرآهنگ در شورای اسلامی از پرداخت ۵ هزار میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران این دو شهرستان طی دو روز آینده خبر داد.

فتح الله توسلی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به دیدار اخیر خود با وزیر جهاد کشاورزی بهار و کبودراهنگ، اظهار کرد: ضرورت لایروبی قنوات، کاشت مزارع کشاورزی و تامین زمین برای حل مشکل موقوفات در خصوص بحار مطرح شد. و مناطق کبودراهنگ و دستورات لازم گرفته شد.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد طی دو روز آینده با دستور وزیر جهاد و با هماهنگی دولت ۵۰۰۰ میلیارد تومان پرداخت شود تا بخشی از مطالبات گندمکاران از کشاورزان تسویه شود. ولسوالی های بیهار و کبود – راهنگ در حالی که بقیه مطالبات گندم کاران به طور کامل پرداخت و در آینده نزدیک تامین خواهد شد.

توسلی با اشاره به تصمیمات دیگری از دیدار اخیر خود با مدیران جهاد کشاورزی بهار و کبودراهنگ با وزیر جهاد کشاورزی گفت: در این جلسه همچنین مقرر شد اعتبار لایروبی قنوات روستاهای گورا جنه، محمله، حسن در نظر گرفته شود. عبد و شوش در اسرع وقت تامین می شود و همچنین برای سایر کانال ها باید از سفر رئیس جمهور و سایر منابع و اعتبارات اقدامات لازم صورت گیرد.

وی بیان کرد: کمبود آب در سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی کشور است و استفاده نادرست از منابع آب زیرزمینی این بحران را تشدید کرده و در این راستا هدر رفت آب برای مصارف کشاورزی در معرض مواجهه است. شبکه های کانال بسیار بالا هستند.

نماینده مردم بحر و کپودرآهنگ در مجلس بر لزوم افزایش کانال های آبرسانی تاکید کرد و گفت: برای این منظور از وزیر جهاد و کشاورزی شهرستان های بیهار و کبودراهنگ و وزیر جهاد درخواست شد. کشاورزی برای تامین این اعتبار قول و مساعدت لازم را داده است.

وی در این جلسه از درخواست کمک برای ساخت مرکز خدمات کشاورزی الگین جهاد خبر داد و اظهار داشت: کشاورزی به معنای امنیت غذایی و پایان دادن به وابستگی است و در این راستا در پاهار و کپودرآهنگ به عنوان منطقه کشاورزی به منظور افزایش تولید، بذرها باید اصلاح شوند، و آبیاری باید به طور منظم انجام شود.

توسلی با اشاره به اینکه یکی از اولویت های بخش کشاورزی اصلاح الگوی مصرف آب در کنار عواملی مانند توسعه سیستم های نوین آبیاری است، گفت: اگر زیر بار اصلاح الگوی کشاورزی و تغییر الگوی کشاورزی نباشیم. رویکردها و عادات اشتباه قبلی، در آینده ای نه چندان دور با یک روش آسان به پایان خواهیم رسید.«با خشکسالی و بدون ظرفیت مواجه خواهیم شد.

نماینده مردم بحر و کپودرآهنگ در مجلس با بیان اینکه ریزش و فرسایش خاک به راحتی قابل جبران نیست، افزود: فرسایش خاک یک فرآیند طبیعی است اما فعالیت های انسانی باعث افزایش فرسایش خاک می شود.

وی تصریح کرد: حفاظت از خاک وظیفه همه افراد جامعه است اما مسئولان باید با برنامه ریزی های علمی دقیق در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت گام های اساسی برای رفع این مشکل بردارند.

توسلی در پایان گفت: اخیراً مراحل انحلال دانشکده صنایع غذایی بهار آغاز شد که ورود آن به موقع و با دستور مستقیم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری متوقف شد.

به گزارش ایسنا، این شهرستان دریایی ۶۱ هزار هکتار گندم و جو دیم دارد که ۳۶ هزار هکتار آن به گندم دیم، ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار به گندم دیم، ۱۳ هزار هکتار به جو خشک و ۵ هزار هکتار به جو خشک شده اختصاص دارد.

همچنین امسال بیش از ۱۱۰ هزار هکتار از مزارع شهرستان کبود درهنگ برای کشت گندم دیم و آبی در نظر گرفته شده است که از این میزان حدود ۱۰۷ هزار هکتار گندم دیم و حدود ۴ هزار هکتار گندم آبی است.

انتهای پیام