۵ مرحله افزایش سالانه شاخص های زیست محیطی؛ رویا یا واقعیت؟طی یک ماه گذشته در مجمع تشخیص مصلحت نظام «بهبود شاخص‌های عملکرد زیست‌محیطی حداقل پنج مرحله‌ای در سال» تصویب شد. به گفته برخی کارشناسان، اجرای تصمیم مذکور با توجه به شرایط موجود چندان امکان پذیر نیست، اما حتی اگر نصف آن محقق شود، امیدوارکننده است.

به گزارش ایسنا، در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور روسای قوای مقننه و قضائیه و اعضای مجمع، موارد مربوط به «محیط زیست» و «اقتصاد» بررسی شد. خطاب. رشد» در سیاست های عمومی برنامه هفتم توسعه.

در این جلسه، اعضای انجمن تصمیم گرفتند «شاخص‌های عملکرد زیست‌محیطی را حداقل پنج پله در هر سال بهبود بخشند، آلودگی هوای کلان شهرها را حداقل ۱۰ درصد کاهش دهند و اثرات و عوارض تغییر اقلیم را با استفاده از روش‌های ملی، منطقه‌ای و ملی مدیریت کنند. توانمندی های بین المللی» در سال های برنامه محقق هفتم، اما به گفته یک کارشناس بین المللی محیط زیست، این تصمیم قابل اجرا نیست.

ناصر مقدسی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران. وی در پاسخ به این تصمیم گفت: انجمن شناخت سیستم ها در جلسه ۲۱ مرداد ماه امسال با موضوع «بهبود شاخص های عملکرد زیست محیطی حداقل پنج مرحله ای در سال» موافقت کرد اما این مصوبه دارای مشکلات فنی و محتوایی بوده و قابل اجرا نیست. .

وی درباره مشکلات این تصمیم می گوید: شاخص ملی برای سنجش عملکرد محیط زیست با توجه به شرایط کشور وجود ندارد و این مهم باید با اولویت نهادهای ذیربط و همکاری مراکز علمی و پژوهشی باشد.

این کارشناس بین المللی محیط زیست می گوید: مهمترین شاخص عملکرد زیست محیطی که در سطح جهانی به عنوان مرجع بسیار مطرح می شود، شاخص عملکرد محیطی (EPI) است که هر دو سال یک بار توسط دانشگاه ییل منتشر می شود و آمریکا تدوین و منتشر می شود. بر اساس این شاخص، کشورها در ۱۱ موضوع مرتبط با کیفیت هوا، مدیریت منابع آب، آب و فاضلاب، فلزات سنگین، مدیریت تغییرات آب و هوا، زیستگاه و تنوع زیستی، خدمات اکوسیستم، ماهیگیری، کشاورزی، باران اسیدی و مدیریت پسماند رتبه بندی شدند.

وی ادامه می دهد: (دانشگاه ییل) اعلام کرد که اطلاعات مورد نیاز را از مراکز علمی، دولت ها و موسسات ثالث به دست آورده است و تنها به کسب اطلاعات از دولت ها محدود نمی شود.

مقدسی با اشاره به اینکه ایران بر اساس شاخص EPI در سال ۲۰۲۲ رتبه ۱۳۳ را کسب کرده است، می‌گوید: اگر تصمیم انجمن تشخیص برای بهبود حداقل پنج پله از رتبه سالانه براساس آخرین رتبه سال ۲۰۲۲ اجرا شود، به این معنی است که سالانه پنج پله صعود کرده است. ۱۳۳ ۲۰۲۲، در حالی که اساس آن از نظر علمی تحریف شده است.

مقدیسی با تاکید بر اینکه این بند از مصوبه جنبه اجرایی ندارد و نیاز به اصلاح دارد، همچنین می گوید: در این مصوبه موضوعات مهمی از جمله اقتصاد بازیافت، بازیافت زباله، حفاظت از مراکز زیستی، ذخایر ژنتیکی، اکوسیستم ها و حساسیت سبز وجود دارد. فناوری‌ها، الگوهای تولید و مصرف پایدار پیش‌بینی نشده است، بنابراین نیاز به بازنگری و بازنگری دارد.

از سوی دیگر، رئیس کمیته محیط زیست کرسی سلامت اجتماعی یونسکو با اشاره به شاخص های رتبه بندی کشورها و اقداماتی که باید برای بهبود وضعیت آنها انجام شود، صعود پنج پله در سال را یک رویا دانست. برنامه ریزی کنید و امکان اجرای آن کم است.

محمد درویش برای ایسنا وی می گوید: بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی حفاظت از محیط زیست، کرسی سلامت اجتماعی یونسکو بر حفظ مولفه های زیست محیطی برای کمک به سلامت اجتماعی جامعه تاکید دارد. مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام بسیار خوب و مفید است و امیدوارم نمایندگان مجلس این تصمیم را به مرحله اجرا منتقل کنند.

وی درباره شاخص های ۱۱ گانه رتبه بندی کشوری می گوید: در بین این مولفه ها وضعیت منابع آبی موجود بسیار نگران کننده است و کاهش آنها بر تشدید فرونشست زمین و فرسایش خاک تاثیر گذاشته است، بنابراین مدیریت منابع آبی باید در اولویت قرار گیرد. باید اقتصادی را تعریف کنیم که متکی به آب نباشد و برای درآمدزایی باید وابستگی معیشت به منابع آب و خاک را کاهش دهیم.

درویش ادامه می دهد: لازم است برای مدیریت منابع آب بر اساس سند توسعه اراضی به منظور تحقق مزیت های بالقوه کشور و در راستای تولید انرژی های نو به ویژه انرژی خورشیدی، انرژی باد، زمین گرمایی و انرژی جزر و مدی تلاش شود. به منظور تقویت زیرساخت های توسعه گردشگری، طبیعی، تاریخی، فرهنگی و گردشگری و از نظر علمی شرایطی را فراهم کنیم تا کشورهای آسیای مرکزی از دسترسی ایران به آب های آزاد بهره ببرند. این تجارت بدون ایجاد ورشکستگی زیست محیطی در کشور می تواند برای کشور درآمدزایی کند.

آلودگی هوا یکی دیگر از بحران های زیست محیطی در کشور است و می گوید: برای حل بحران آلودگی هوا باید مبلمان شهری از خودرو محوری به دوستدار محیط زیست تبدیل شود و شهرداری ها سالانه ۱۰ درصد به مسیرها و پیاده روهای ایمن دوچرخه سواری اضافه کنند. اینکه مردم دیگر از ماشین شخصی استفاده نکنند.

رئیس کمیته محیط زیست کرسی سلامت اجتماعی یونسکو در خصوص حل بحران تنوع زیستی و تقویت زیستگاه می گوید: باید در حوزه تنوع زیستی در حوزه ارتقای زیستگاه و تقویت اقتدار محیط زیست اقدامات مناسبی انجام شود. سازمان حفاظت. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی باید یک سریال آموزشی و مستند جذاب و یک سریال تاثیرگذار تولید کنند و سازمان آموزش و پرورش باید در اجرای این تصمیم در برنامه هفتم توسعه موثر باشد.

درویش در پاسخ به این سوال که آیا شاخص ملی برای تایید عملکرد و رتبه زیست محیطی ایران وجود دارد یا خیر؟ وی می گوید: EPI یک شاخص جهانی است که توسط همه کشورها از جمله ایران به رسمیت شناخته شده است و هر دو سال یکبار عملکرد زیست محیطی را بررسی می کند و ایران را رتبه بندی می کند تا بر اساس این رتبه بندی بتوانیم در سال اول برنامه و اهداف مناسبی را بدست آوریم. تلاش برای بالا رفتن از پنج پله در سال یک هدف رویایی است و رسیدن به آن دور از انتظار است، اما اگر حتی نیمی از آن محقق شود و حتی اگر زمین نخوریم، ستودنی و امیدوارکننده است.

انتهای پیام