5 ماده مغذی ضد پیری گلندا بریتون ، RHN


بیایید با … شروع کنیم پیری چیست؟

افزایش سن ، تخریب تدریجی ساختارها و فرایندهای بدن است. دانشمندان هنوز در تلاشند تا علل پیری را بشناسند. برخی از نشانگرهای موجود:

پیری سلولی

پیری سلولی نتیجه استرس اکسیداتیو است که در صورت کمبود آنتی اکسیدان ها ایجاد می شود. این می تواند در بسیاری از بیماری های مزمن از جمله دیابت ، سرطان ، بیماری مزمن کلیه ، بیماری های عصبی (آلزایمر و پارکینسون) و بیماری های قلبی عروقی نقش داشته باشد.


فنوتیپ

پیشرفت پیری انسان را می توان با فنوتیپ آن ، که ترکیبی از ترکیب ژنتیکی آنها و عوامل خارجی مانند رژیم غذایی ، شیوه زندگی و محیط است ، درک کرد.


اپی ژنتیک

بررسی کنید که چگونه رفتار و محیط شما می تواند باعث ایجاد تغییراتی در نحوه عملکرد ژن های شما شود


تلامرس

اغلب با نوک های پلاستیکی در انتهای بندها مقایسه می شود. تلامرها در انتهای کروموزومها هستند و برای کمک به آنها در باز شدن ضروری است. با هر تقسیم سلولی تلومرها کوتاهتر می شوند. دانشمندان می توانند از طول تلومر برای تعیین سن سلول و تعداد تکرارهای آن استفاده کنند.

نقش رژیم غذایی و شیوه زندگی در پیری و طول عمر

فعالیت منظم ، خواب کافی ، مصرف متوسط ​​الکل و رژیم غذایی سالم همه عوامل سبک زندگی هستند که می توانند خطر بیماری و مرگ و میر را کاهش دهند.

رژیم غذایی سالم با کاهش التهاب می تواند برخی تغییرات مرتبط با سن را بهبود بخشد. محصولات مرتبط با کاهش التهاب شامل غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 ، چربی های سالم و غذاهای حاوی فیبر بالا مانند غلات کامل ، سبزیجات و میوه ها است.


5 ماده مغذی مفید برای طول عمر

1. کوآنزیم Q10

یک ترکیب محلول در چربی در قلب انسان ، کلیه ها ، کبد و لوزالمعده یافت می شود. سطوح CoQ10 را می توان با استرس اکسیداتیو ، بیماریهای میتوکندری ارثی و استفاده از استاتین کاهش داد. کمبود آن با دیابت نوع 2 ، فیبرومیالژیا ، سرطان ، بیماریهای عصبی و بیماریهای قلبی مرتبط است.

می توان آن را از گوشت اندام ها (کبد ، کلیه ، قلب) ، ساردین ، ​​شاه ماهی ، بادام زمینی ، اسفناج و کلم بروکلی تهیه کرد.

2. اسیدهای چرب امگا 3

به افزایش سطح پروتئین های ضد التهابی و کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری ها مانند سرطان سینه ، بیماری های قلبی ، فشار خون بالا و پوکی استخوان کمک می کند.

در حالی که غذاهای گیاهی مانند گردو ، کتان ، چیا و دانه های شاهدانه حاوی O3 وجود دارد ، تبدیل به امگا 3 بیشتر برای سلامتی در ماهی های روغنی مانند ماهی آزاد ، ساردین ، ​​شاه ماهی ، ماهی خال مخالی ، آنچوی و چربی ماهی یافت می شود.

3. پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها

راه دیگر برای ترویج پیری سالم ، حمایت از میکروب های ساکن در دستگاه گوارش است که به عنوان میکروبیوتای روده شناخته می شود. مطالعات نشان می دهد که صدساله های سراسر جهان دارای باکتری های خاصی هستند که به عملکرد سیستم ایمنی بدن ، شاخص توده بدن ، بهبود عملکرد مغز و هموستاز سالم (تعادل) کمک می کند.

غذاهای تخمیر شده (پروبیوتیک) مانند ماست (بدون شیرینی ، ارگانیک ، پرچرب) ، کفیر ، کلم ترش ، میسو ، ترشی های طبیعی تخمیر شده تنها برخی از غذاهایی هستند که حاوی باکتری های خوبی هستند که به حفظ میکروبیوتای روده کمک می کند.

انواع باکتری های روده ای نیز شاخص سلامتی هستند – بنابراین مطمئن شوید که از غذاهای متنوعی استفاده می کنید که به “تغذیه” باکتری های خوب کمک می کند. نوع کربوهیدرات موجود در غذاهایی مانند تره ، سیر ، پیاز ، مارچوبه ، کنگر فرنگی ، کاسنی ، جو دوسر ، گندم ، نخود و سویا.

4. ویتامین های گروه B

افزایش سطح هموسیستئین نشانگر پیری در بدن است و با افزایش خطر بیماری های قلبی ، بیماری آلزایمر ، از دست دادن استخوان و شکستگی استخوان همراه است. بدن برای متابولیسم هموسیستئین از جمله B6 ، B9 و B12 به تغذیه خاصی نیاز دارد.

منابع خوب ویتامین B: جگر ، تخم مرغ ، ماهی تن ، بره ، حبوبات ، برنج قهوه ای ، سبزیجات برگ تیره ، مخمر خوراکی ، شیر و ماست.

5. رسوراترول

پلی فنول دارای اثرات آنتی اکسیدانی ، ضد التهابی ، ضد پیری و ضد سرطان است.

بیشتر در پوست انگور ، شراب قرمز ، آب انگور ، زغال اخته ، قره قاط و بادام زمینی یافت می شود.

نتیجه…

شیوه زندگی و عوامل تغذیه ای می توانند نقش مهمی در پیری سالم ایفا کنند. گنجاندن این مواد مغذی در رژیم غذایی یا دریافت آنها از طریق مکمل ها می تواند از برخی بیماری های مزمن مرتبط با افزایش سن جلوگیری کند.

برای اطلاعات بیشتر یا تعیین اینکه آیا این مواد مغذی برای برنامه کلی سلامت شما مفید هستند ، با من تماس بگیرید یا با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

ادبیات:

https://www.who.int/mediacentre/news/releases/2015/older-persons-day/fa/

https://nyaspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1196/annals.1332.007

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5991498/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2829866/

https://www.who.int/publications/i/item/924120916X

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5991498/

https://fullscript.com/blog/anti-inflammination-diethttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27676296/دیدگاهتان را بنویسید