۲ پروتکل مهم برای مقابله با توصیه های فرعی Omicron ضد کرونا برای زائراناین اپیدمیولوژیست با تاکید بر لزوم پوشیدن پوزه و همچنین اهمیت تهویه مطبوع برای پیشگیری از کرونا در موج جدید بیماری و در عین حال درباره بازگشت زائران به کشور گفت: البته در شرایط فعلی عیادت و عیادت بعد از حج نباید … و مانند سالهای عادی بدون بیماری برگزار شود.

دکتر حمید السوری در گفت وگو با ایسنا. وی درباره شرایط رعایت پروتکل های بهداشتی در مواجهه با زیرمتغیرهای BA4 و BA5 گفت: تحقیقات اخیر نشان می دهد برخی از مداخلاتی که برای مقابله با همه گیر باید به آن توجه شود ماسک و تهویه هوا است. این دو پروتکل مداخلات غیر بالینی بسیار مهمی در برابر اپیدمی هستند.

وی افزود: در عین حال باید توجه داشت که برای گسستن زنجیره انتقال ویروس، علاوه بر افزایش سطح ایمنی در افراد، دو مولفه دیگر نیز داریم که با واکسیناسیون محقق می‌شود؛ یکی درگاه ورود ویروس به بدن فرد مستعد یعنی پذیرش ویروس توسط فرد مستعد و دیگری درگاه خروجی که فرد مبتلا منتشر می کند. این دو پورت را می توان با یک ماسک محدود کرد.

خطر عفونت برای هیچکس صفر نیست

سوری با اشاره به اینکه خطر ابتلا در زمان اپیدمی برای هیچ فردی صفر نیست، گفت: با این حال طیفی وجود دارد که هرچه احتیاط بیشتر باشد، تمایل به صفر بیشتر است. هر چقدر هم که پروتکل ها را رعایت نکنیم، واکسن نزنیم و غیره، نمودار این طیف به سمت ۱۰۰ درصد حرکت می کند. بنابراین سطح ریسک باید تا حد امکان کاهش یابد. به عنوان مثال، تجمع در محیط های بسته می تواند خطرناک باشد. به خصوص در جایی که تهویه وجود ندارد. بنابراین، رعایت پروتکل ها بسیار مهم است. ضمناً در محیط بسته در صورت وجود فرد مبتلا یا مشکوک، آن فرد حتی در مواجهه با اعضای خانواده از ماسک و کیف های محافظ استفاده کند و تا حد امکان از دیگران دوری کند.

استفاده صحیح از ماسک تا ۹۵ درصد از ابتلا به کرونا جلوگیری می کند

السوری گفت: با علم به این که اگر ماسک استاندارد به درستی استفاده شود، استفاده صحیح از آن جایز نیست. به طوری که هم فرد مبتلا به کرونا از ماسک استفاده می کند و هم فرد غیر مبتلا، در این صورت ماسک می تواند تا ۹۵ درصد از انتقال ویروس جلوگیری کند. حال اگر فرد مبتلا ماسک زده باشد اما فرد سالمی که با او در تماس است ماسک نزند باز هم می تواند تا ۶۵ درصد از ابتلای فرد سالم به ویروس جلوگیری کند.

توصیه های مهم برای مقابله با ویروس کرونا برای زائران

وی با اشاره به آغاز بازگشت زائران به کشور توصیه کرد: زائران در مرز باید غربالگری و آزمایش شوند. افرادی که علائم را نشان می دهند باید قرنطینه شوند و افراد مشکوک به این بیماری باید تحت نظر باشند.

وی تاکید کرد: حتی اگر خود زائران بدون علامت باشند یا جواب آزمایشاتشان مشخص نباشد و حتی اگر جواب آزمایششان منفی باشد اما به خود مشکوک باشند یا تصور کنند که در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند. طبیعی است که بعد از حج و صلوات و غیره دیده نمی شوند تا سال های عادی و عاری از بیماری باشند. الان شرایط خیلی فرق کرده است. ما نباید مهمانی های شلوغی داشته باشیم که خدای ناکرده منجر به بیماری یا مرگ مردم شود. لذا توصیه من این است که بعد از حج، دید و بازدیدهای دسته جمعی نداشته باشید. برگزاری جشن های جمعی، ضیافت ها و … در شرایط فعلی بیماری اصلا مفید نیست و می تواند به سرعت خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

السوری گفت: زائران عزیز و خانواده هایشان مراقب باشند. زیرا واقعاً می تواند منجر به عفونت انبوه و حتی مرگ برخی شود. لازم به ذکر است که طول مدت بیماری می تواند از ۲۰ تا ۲۱ روز طول بکشد. زائران باید حداقل ۱۰ روز پس از بازگشت از حج تحت مراقبت باشند.

انتهای پیام