۱۴۰۰ حاشیه ای و بی میلی به وزنه زدن


در سال ۱۴۰۰ مسابقات مختلف وزنه برداری اتفاق افتاد که بهترین آنها مدال نقره المپیک توسط علی داودی و بدترین آنها تردید اتحادیه بود.

به گزارش ایسنا، فدراسیون وزنه برداری سال پرماجرایی را پشت سر گذاشته و حواشی بیشتری نسبت به قبل در مورد این فدراسیون دیده شده است. حتی انتقادات نسبت به عملکرد فدراسیون در سال ۱۴۰۰ بسیار بیشتر از سال های قبل بود. اکنون به مهم ترین تحولاتی می پردازیم که وزنه برداری را در فهرست فدراسیون های رده بالا قرار داده است:

عدم اطمینان در مورد جلسات وزنه برداری تا ۹۰ دقیقه

1400 حاشیه ای و بی میلی به وزنه زدن

در حالی که وزنه برداران ایران تا آخرین لحظه مشغول کسب سهمیه المپیک بودند، وزنه برداران کشورهای دیگر وضعیت بسیار بهتری داشتند و با توجه به رده بندی فدراسیون جهانی مشخص بود که کدام یک از ورزشکاران سهمیه المپیک را کسب می کنند. سهراب مرادی و کیانوش رستمی تا دقیقه ۹۰ برای کسب سهمیه المپیک تلاش کردند اما در نهایت هیچ کدام موفق نشدند راهی المپیک شوند. علی داودی در سنگین وزن و علی هاشمی در وزن ۱۰۹ کیلوگرم راهی المپیک توکیو شدند. ایران با توجه به تعداد موارد دوپینگی که از سال ۲۰۰۸ تا المپیک توکیو داشت، تنها می توانست دو سهم در بخش مردان و دو سهم در بخش زنان داشته باشد. گسترش علی داودی از ابتدا مشهود بود اما تمام تلاش ها برای نماینده ایران در دسته ۹۶ کیلوگرم بود و حتی در این بین سایر وزنه برداران ایرانی که می توانستند جواز حضور در المپیک را کسب کنند محروم شدند تا مرادی و رستمی حذف شوند. . برای سهام اما در نهایت اینطور نیست. در این بین این ابهام وجود داشت که اگر اتحادیه نام سهراب مرادی را می فرستاد می توانست به سهمیه برسد اما به هر حال این اتفاق نیفتاد و هاشمی و داودی راهی المپیک توکیو شدند.

* سهم تاریخی که به راحتی از دست رفت

1400 حاشیه ای و بی میلی به وزنه زدن

البته اتحادیه یک سهم تاریخی گرفت که به راحتی از دست داد. پریسا جهانفکریان در سنگین وزن بانوان سهمیه گرفت اما نکته این بود که مدتی بود با فدراسیون به مشکل خورد و چون به مسابقات انتخابی المپیک اعزام نشد تصمیم به جراحی دست گرفت. دست او به گونه ای بود که نمی توانست وزنه بزند و به همین دلیل کمیته ملی المپیک اعلام کرد که نمی تواند سلامتی او را به خطر بیندازد و به المپیک توکیو اعزام نشد و کلاس به کشور دیگری رفت. البته در آن زمان انتقادات زیادی به اتحادیه وجود داشت، زیرا او انتظار نداشت جهانفکریان در حذف و اضافه وزنه برداران سهمی داشته باشد و او را به حال خود رها کند و اخطار نداد که جهانفکریان پس از اختصاص یک سهم، سهمی خواهد داشت. اشتراک گذاری. دست هایش را شفا می دهد تا این سرو به راحتی از بین نرود.

* مدال نجات علی داودی

1400 حاشیه ای و بی میلی به وزنه زدن

در المپیک توکیو، علی هاشمی که برای کسب مدال برنز رقابت می کرد، مرداد ماه ناکام ماند و نتوانست وزنه هایی را در دو ضرب ببرد. همانطور که انتظار می رفت علی داود در دسته فوق سنگین با کسب مدال نقره پس از وزنه برداری تالاخادزه در گرجستان به مقام دوم دست یافت. علی مرادی، رئیس فدراسیون وزنه برداری بعد از المپیک در حالی از عملکرد فدراسیون تمجید کرد که همه از دلیل شفاف نبودن کسب سهمیه المپیک در وزنه برداری تا آخرین لحظه و مهمتر از همه دلیل تبدیل شدن به دو طلای المپیک انتقاد کردند. دارنده مدال نقره.
البته علی مرادی برای همین مدال نقره ۵۴ میلیون جایزه گرفت که او را از انتقادات بیشتر نجات داد و پس از انتقاد رسانه ها، مقدار پاداش کمی افزایش یافت.

* کیفیت پایین اردوی تیم ملی

1400 حاشیه ای و بی میلی به وزنه زدن

مهمترین رویداد پس از المپیک برای فدراسیون وزنه برداری، مسابقات جهانی بزرگسالان در ازبکستان بود. حضور تیم ایران در این تورنمنت ها با حواشی زیادی همراه بود زیرا فدراسیون نتوانست از نظر مالی بیاورد و اردوی این تیم در بدترین شرایط برپا شد. وزنه برداران به نوعی خود را از جیب خود بیرون می کردند تا غذای مورد نیاز خود را تهیه کنند. همانطور که وزنه برداران انتقاد کردند، حتی آب معدنی در اردوی تیم ملی وجود نداشت. البته علی مرادی بار دیگر مورد انتقاد قرار گرفت که چرا حتی آب معدنی هم نمی تواند بخرد و چرا این ورزشکار باید از جیب خود هزینه کند. انتقادها زمانی بالا گرفت که قبل از مسابقات قهرمانی تیم ملی جوانان ازبکستان، او به جام جهانی عربستان اعزام شد، افراد زیادی با این تیم رفتند و در نهایت فدراسیون باید انتظار هزینه های زیادی در ازبکستان و اعزام نفرات به عربستان داشته باشد. عربستان عربستان، مدیریت بیشتری را به خرج داد تا وزنه برداران بزرگسال تحت چنین فشاری قرار نگیرند. در نهایت تیمی اعزام شد که با کسب دو مدال طلا، سه نقره و سه برنز در رده دوم جدول رده بندی تیمی قرار گرفت.

*آزمایش یک نوجوان برای محرک ها مثبت شد

1400 حاشیه ای و بی میلی به وزنه زدن

یکی دیگر از بدی های فدراسیون وزنه برداری مثبت شدن تست استروئیدی یکی از وزنه برداران است. نکته اینجاست که این فرد از رده نوجوانان است و در مسابقات جهانی عربستان با اختلاف زیادی نسبت به رقبای خود به مدال طلا دست یافت. مثبت بودن تست دوپینگ نگرانی زیادی در میان وزنه برداران بزرگسال ایجاد کرده است، زیرا فدراسیون جهانی اعلام کرده است که هر کشوری که سه نمونه دوپینگ داشته باشد از بازی ها محروم می شود تا از خروجش از المپیک ۲۰۲۴ پاریس جلوگیری شود. وزنه برداران بزرگسال بسیار نگران هستند که آنها را از دست بدهند. المپیک ۲۰۲۴ پاریس به دلیل مثبت بودن تست دوپینگ.

* اختلاف سهراب مرادی با الاتحاد

یکی دیگر از اتفاقات پرحاشیه وزنه برداری، اختلاف سهراب مرادی و الاتحاد بود. سهراب مرادی پس از المپیک توکیو دیگر در اردوی تیم ملی حضور ندارد و فدراسیون وزنه برداری او و کیانوش رستمی را از مسابقات جهانی اخراج کرده است. اتحادیه برای حل اختلاف خود با سهراب مرادی حاضر نشد و تصمیم گرفت در صورت عدم حضور او و کیانوش در اردوها، روند حذف او و کیانوش را ادامه دهد.

* سال نو بر داودی و معتمدی مبارک باد

1400 حاشیه ای و بی میلی به وزنه زدن

علی داودی توانست مدال گرانبهایی را کسب کند و نام خود را در تاریخ بازی های المپیک ثبت کند. رسول معتمدی ۲۳ ساله که شاید یکی از امیدهای ایران برای کسب مدال طلا در المپیک ۲۰۲۴ پاریس باشد نیز سال موفقی را پشت سر گذاشت. معتمدی در دو تورنمنت که شرکت کرد به مدال طلا دست یافت و ابتدا در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا شرکت کرد و شوالیه قطری را شکست داد و نامی برای خود دست و پا کرد. معتمدی در مسابقات جهانی نیز مدال طلای خود را به عنوان مکمل موفقیت کسب کرد. اتفاق بسیار جالب دیگری که برای این وزنه بردار رخ داد این است که وزن ۱۰۲ کیلوگرمی او برای حضور در المپیک پاریس تایید شده است، بنابراین این وزنه بردار دیگر نیازی به تغییر وزن ندارد و اکنون می تواند در المپیک ۲۰۲۴ شرکت کند، آماده شوید.

علی مرادی رفت و برگشت

1400 حاشیه ای و بی میلی به وزنه زدن

علی مرادی اواخر آذرماه نامه بازنشستگی خود را دریافت کرد که در آن اعلام کرد اول دی ماه بازنشسته می شود. او ابتدا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که قانون خداحافظی از وزنه برداری را دنبال می کند اما پس از چند روز اعلام کرد که بازنشسته نمی شود و می خواهد تا پایان دوره کاری خود به کار ادامه دهد. مرادی بازنشستگی خود را نپذیرفت. در این مورد فدراسیون وزنه برداری اعلام کرد که وزارت ورزش امور را به داود باقری نایب رئیس فدراسیون واگذار کرده است. این در حالی است که باقری نامه استعفای خود را به وزارت ورزش نوشت اما پس از آن به فدراسیون بازگشت. در حالی که همه خواستار انتصاب سرپرست بودند، ناگهان وزیر اعلام کرد که علی مرادی تا زمان اعلام رسمی بازنشستگی همچنان رئیس جمهور است و همین موضوع باعث شد تا مرادی به اتحادیه بازگردد.

*انتخابات وزنه برداری لغو شد

انتخابات فدراسیون وزنه برداری تیرماه ۱۳۷۷ برگزار شد و علی مرادی با ۲۲ رای به عنوان رئیس این فدراسیون انتخاب شد. بعد از انتخابات شایعاتی مبنی بر قانونی بودن رای بالا گرفت چرا که به دلیل عدم حضور رئیس هیئت آذربایجان شرقی، مجمع ۴۳ نفره بود و طبق قانون برنده باید نصف به علاوه یک رای می آورد.
این پرونده باعث اعتراض سایر نامزدها شد. آنها معتقد بودند که علی مرادی برای پیروزی باید رای دیگری می آورد و چون این اتفاق نیفتاد، باید انتخابات به دور دوم موکول می شد.

سجاد انوشیروانی یکی از کاندیداهایی که در آن زمان ۱۱ رای در مجمع کسب کرده بود برای ابطال انتخابات به دیوان عدالت اداری مراجعه کرد. اکنون بر اساس رای دیوان عدالت اداری، انتخابات ۱۶ تیرماه ۹۲ باطل شده است.

1400 حاشیه ای و بی میلی به وزنه زدن

* مهمترین رویدادهای وزنه برداری

بازی های کشورهای اسلامی، بازی های آسیایی و قهرمانی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان از مهم ترین اتفاقاتی است که در سال ۱۴۰۱ میلادی با این رشته مواجه شد. ایران نیز باید فرصت را غنیمت شمرده و پیش از انتخابات فدراسیون جهانی کرسی مهمی کسب کند.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر