10 دروغ بزرگ که در تغذیه رایج است! – نکات غذایی از طریق تلفن


10 دروغ بزرگ که در تغذیه رایج است!

اطلاعات غلط زیادی در زمینه تغذیه وجود دارد. مقاله بدترین نمونه ها را لیست می کند ، اما باید بدانید که اینها تنها چند نمونه از کوه اطلاعات غلط است. در اینجا 10 بزرگترین مواد مغذی کاذب آورده شده است.

 1. تخم مرغ غذای مضر است.

یکی از مواردی که بسیاری از افراد را موفق کرده است شوخی با غذاهای بسیار سالم است. بدترین نمونه تخم مرغ است که گفته می شود فقط به دلیل داشتن کلسترول بالا خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. اما اخیراً ثابت شده است که کلسترول موجود در رژیم غذایی کلسترول خون را افزایش نمی دهد. در حقیقت ، تخم مرغ در درجه اول کلسترول “خوب” را افزایش می دهد و با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط نیست.

واقعیت این است که تخم مرغ – یکی از مغذی ترین غذاهای روی زمین است. تخم مرغ سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان است که از چشم ما محافظت می کند.

مهمتر از همه ، با وجود این واقعیت که تخم مرغ یک محصول پرچرب است ، نشان داده شده است که خوردن تخم مرغ برای صبحانه باعث کاهش وزن قابل توجهی در مقایسه با شیرینی های صبحانه می شود.

 1. چربی های اشباع شده برای شما مضر هستند.

ده ها سال پیش ، تصمیم گرفته شد که مصرف زیاد چربی های اشباع شده را به عنوان یک بیماری همه گیر قلبی در نظر بگیریم. این بر اساس تحقیقات بسیار ناقص و تصمیمات سیاستی بود که اکنون کاملاً اشتباه ثابت شده است. یک مقاله مروری گسترده ، که در سال 2010 منتشر شد ، 21 مطالعه اپیدمیولوژیک امیدوار کننده را با 347،747 مورد بررسی می کند. یافته ها: هیچ ارتباطی بین چربی های اشباع شده و بیماری های قلبی وجود ندارد.

این ایده که چربی های اشباع شده خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهند ، یک نظریه تأیید نشده بود که تا حدودی مشروط شد. مصرف چربی های اشباع شده سطح کلسترول HDL “خوب” را در خون بالا می برد و سطح LDL را از LDL کوچک ، متراکم (بسیار بد) به بزرگ ، که خوش خیم است ، تغییر می دهد. هیچ دلیلی برای ترس از خوردن گوشت ، پنیر ، کره و روغن نارگیل وجود ندارد.

 1. همه باید غلات بخورند.

این ایده که یک فرد باید رژیم غذایی خود را بر اساس غلات و دانه ها تنظیم کند ، منطقی نیست. انقلاب کشاورزی به تازگی در تاریخ تکامل انسان رخ داده است و ژن های ما تغییر چندانی نکرده است. غلات در مقایسه با سایر غذاهای طبیعی مانند سبزیجات نسبتاً کم است. آنها همچنین سرشار از ماده ای به نام اسید فیتیک هستند که مواد معدنی ضروری را در روده متصل کرده و مانع جذب آنها می شود. رایج ترین غلات موجود در رژیم غذایی در نقاط مختلف جهان گندم است … و گندم می تواند مشکلات بهداشتی کوچک و جدی ایجاد کند.

گندم حاوی مقدار زیادی پروتئین به نام گلوتن است ، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بخش قابل توجهی از مردم به آن حساس هستند. خوردن گلوتن می تواند به روده ها آسیب برساند ، باعث درد ، نفخ ، اسهال ، یبوست و خستگی شود. مصرف گلوتن همچنین با اسکیزوفرنی و آتاکسی مخچه ارتباط دارد که هر دو اختلالات جدی مغزی هستند.

 1. خوردن مقدار زیادی پروتئین برای استخوان ها و کلیه های شما مضر است.

رژیم غذایی با پروتئین بالا با پوکی استخوان و بیماری های کلیوی ارتباط دارد. درست است که مصرف پروتئین باعث افزایش دفع کلسیم از استخوان ها در کوتاه مدت می شود ، اما مطالعات طولانی مدت در واقع تأثیر معکوس را نشان می دهند. در دراز مدت ، پروتئین به شدت با بهبود سلامت استخوان و کاهش خطر شکستگی همراه است. علاوه بر این ، مطالعات هیچ ارتباطی بین مصرف زیاد پروتئین و بیماری کلیوی در افراد سالم نشان نمی دهد.

در واقع ، دو عامل خطر اصلی برای نارسایی کلیه دیابت و فشار خون بالا است که هر دو با رژیم غذایی پروتئینی تقویت می شوند. با این حال ، رژیم غذایی سرشار از پروتئین می تواند از نارسایی کلیه و پوکی استخوان جلوگیری کند.

 1. رژیم کم چرب برای شما مفید است.

آیا می دانید وقتی چربی را از غذا حذف می کنید چه طعمی دارد؟ خوب ، طعم آن شبیه مقوا است. هیچ کس طعم آن را دوست نخواهد داشت. تولید کنندگان مواد غذایی این را می دانند ، بنابراین چیزهای دیگری را به رژیم غذایی خود اضافه می کنند تا کمبود چربی را جبران کنند. شیرین کننده ها مانند شکر ، شربت ذرت با فروکتوز بالا یا شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام اغلب با چربی جایگزین می شوند. اما فراموش نکنید که شیرین کننده ها اگرچه کالری بالایی ندارند ، اما بهتر از شکر نیستند.

در حقیقت ، بسیاری از مطالعات مشاهده ای ارتباط مداوم و چشمگیری از شیرین کننده ها را با انواع بیماری ها از جمله چاقی ، سندرم متابولیک ، دیابت ، بیماری های قلبی ، زایمان زودرس و افسردگی نشان داده اند. در این غذاهای کم چرب ، چربی های طبیعی سالم جایگزین مواد بسیار مضر می شوند.

 1. شما باید در طول روز مقدار زیادی وعده غذایی کوچک بخورید.

این ایده که شما برای حفظ متابولیسم خود باید در طول روز مقدار زیادی وعده غذایی کوچک بخورید ، یک باور رایج است که منطقی نیست. درست است که متابولیسم در طول غذا کمی افزایش می یابد ، اما مقدار کل غذا به انرژی مصرف شده بستگی دارد ، نه تعداد وعده های غذایی.

این مسئله در واقع چندین بار آزمایش و رد شده است. در یک مطالعه کنترل شده ، هر دو گروه مقدار مساوی غذا را با وعده های غذایی زیاد و کم مصرف کردند ، اما در متابولیسم آنها تفاوتی مشاهده نشد.

نتایج یک مطالعه روی مردان چاق نشان داد که شرکت کنندگان در گروه 6 وعده غذایی نسبت به گروه سه وعده احساس سیری کمتری داشتند. این نوع غذا خوردن نه تنها برای برخی افراد بی فایده است بلکه برای برخی مضر است.

تغذیه مداوم بدن انسان غیر معمول است.

وقتی مدتی غذا نمی خوریم ، یک فرآیند سلولی به نام اتوفاژی مواد زائد را از سلول های ما خارج می کند. هر از گاهی خوب روزه می گیرید یا غذا نمی خورید. چندین مطالعه مشاهده ای افزایش 90 درصدی خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ (چهارمین سرطان شایع که باعث مرگ و میر بسیاری می شود) را در افرادی که 4 بار در روز غذا می خورند در مقایسه با دو مورد نشان داده است.

 1. کربوهیدرات ها باید منبع اصلی انرژی در رژیم غذایی باشند.

فرض اساسی این است که همه باید از رژیم غذایی کم چربی استفاده کنند که در آن کربوهیدراتها حدود 60-50 کالری کل را تشکیل می دهند. این نوع رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی غلات و شکر و غذاهای چرب بسیار کمی مانند گوشت و تخم مرغ است. این نوع رژیم ممکن است برای برخی از افراد مناسب باشد ، به ویژه از نظر طبیعت لاغر. اما برای کسانی که چاق هستند ، چه مبتلا به سندرم متابولیک یا دیابت باشند ، این مقدار کربوهیدرات کاملاً خطرناک است. این موضوع به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است.

در یک مطالعه کنترل شده ، رژیم غذایی کم چرب و پر کربوهیدرات با رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات مقایسه شد. نتایج به طور مداوم به رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات کمک می کند.

 1. روغن های گیاهی و دانه های امگا 6 برای شما بسیار مفید هستند.

چربی های اشباع نشده به عنوان یک غذای سالم در نظر گرفته می شوند زیرا برخی مطالعات نشان می دهند که خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهند. اما انواع مختلفی از چربی های اشباع نشده وجود دارد و همه آنها یکسان نیستند. مهمتر از همه ، ما هم اسیدهای چرب امگا 3 و هم امگا 6 داریم.

امگا 3 ضد التهاب است و خطر بسیاری از بیماری های التهابی را کاهش می دهد. در حقیقت ، افراد باید نسبت خاصی از امگا 6 و امگا 3 دریافت کنند. اگر امگا 6 در این نسبت بسیار زیاد باشد ، می تواند مشکلاتی ایجاد کند. تا به امروز ، بزرگترین منابع امگا 6 در رژیم غذایی فرآوری شده ، دانه ها و روغن های گیاهی مانند سویا ، ذرت و روغن آفتابگردان بوده است. در طول تکامل ، انسان هرگز این مقدار چربی امگا 6 را نداشته است. این برای بدن انسان غیر طبیعی است.

امگا 3 بخورید و مکمل های کبد ماهی را مصرف کنید ، اما از غلات صنعتی و روغن های گیاهی خودداری کنید.

 1. رژیم های کم کربوهیدرات خطرناک است.

رژیم های کم کربوهیدرات یک درمان بالقوه برای بسیاری از شایع ترین مشکلات سلامتی در کشورهای مختلف است. رژیم کم چرب مضر است و بدون آن نمی توانید بسیاری از مواد مغذی را به درستی جذب کنید. به زبان ساده ، آنها کار نمی کنند. با این حال ، نشان داده شده است که رژیم کم کربوهیدرات (که توسط متخصصان تغذیه و متخصصان تغذیه استفاده می شود) نتایج بسیار بهتری را به دنبال دارد.

نتایج مطالعات کنترل شده در مورد رژیم های کم کربوهیدرات نشان می دهد:

 • کاهش بیشتر رسوبات چربی در مقایسه با رژیم های کم کالری ، حتی در این رژیم ها هیچ محدودیتی در مقدار غذای مصرفی وجود ندارد.
 • آنها فشار خون را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.
 • آنها قند خون را کاهش می دهند و علائم دیابت را بسیار بیشتر از رژیم کم چرب بهبود می بخشند.
 • آنها کلسترول HDL (خوب) را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند.
 • کاهش قابل توجه تری گلیسیرید در مقایسه با رژیم های کم چرب رخ می دهد.
 • این الگوی کلسترول LDL (بد) را از LDL کوچک ، متراکم (بسیار بد) به LDL بزرگ تغییر می دهد که خوش خیم است.
 • رعایت رژیم های کم کربوهیدرات بسیار ساده تر از رژیم های کم چرب است زیرا نیازی به محدودیت کالری ندارند و در طول روز گرسنه نخواهید بود.

با این حال ، بسیاری از متخصصان بهداشت و تغذیه معتقدند که این رژیم ها مضر هستند و رژیم های کم چرب و پر کربوهیدرات را توصیه می کنند ، اما واقعیت این است که رژیم های پر کربوهیدرات برای شما بیش از یک مزیت است. آنها به شما آسیب می رسانند.

 1. غذاهای چرب چاق تر می شوند.

به نظر می رسد مصرف چربی باعث چاقی می شود. چیزهایی که زیر پوست ما جمع شده و آن را نرم و متورم می کند ، چرب هستند. خوب ، خوردن چربی قطعاً بدتر خواهد شد. اما به این سادگی ها هم نیست اگرچه چربی حاوی کالری بیشتری در هر گرم نسبت به کربوهیدرات یا پروتئین است ، اما رژیم های سرشار از چربی باعث چاقی افراد نمی شود. مانند سایر موارد ، بستگی به شرایط دارد.

رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات و چربی می تواند شما را چاق کند ، اما هیچ ارتباطی با چربی ندارد. در حقیقت رژیم های سرشار از چربی و کربوهیدرات کم بسیار بیشتر از رژیم های کم چرب باعث کاهش چربی می شوند.

مشاور با شما صحبت می کند

در این مقاله که ترجمه آن در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است ، تنها 10 مورد از نادرستی های متعدد که در باورهای عمومی رایج است ذکر شده است. انتخاب و تصمیم گیری در مورد بسیاری از اطلاعات موجود بسیار دشوار است. به ویژه اکنون که در زمینه تغذیه تفاوت های زیادی بین طب سنتی ، طب اسلامی و تغذیه مدرن وجود دارد. اما فراموش نکنید که بهترین انتخاب ایجاد تنوع و تعادل در مصرف غذا است. آزمایشات سالانه و ارجاع به متخصصان مربوطه را برنامه ریزی کنید. در این میان ، مشاور تغذیه یا مشاور تغذیه ورزشی و همچنین مربی ورزشی بهترین گزینه برای داشتن اندامی کامل و از همه مهمتر سلامت جسمی و روحی شما خواهد بود.

مترجم: معصومه کریم نجات

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید