یونان از ناتو و سازمان ملل می خواهد که اظهارات “تحریک آمیز” اردوغان را محکوم کنندروز چهارشنبه، دولت یونان با ارسال نامه‌هایی به ناتو و سازمان ملل، اظهارات اردوغان علیه آتن درباره واکنش نظامی احتمالی آنکارا به آتن را “تحریک آمیز” توصیف کرد و از آنها خواست تا او را محکوم کنند.

به گزارش ایسنا، آتن در واکنش به هشدار رئیس جمهور ترکیه مبنی بر اینکه اگر یونان به اقدامات تحریک آمیز خود در دریای اژه ادامه دهد، آنکارا پاسخ خواهد داد و از ناتو و سازمان ملل خواست این اظهارات “تحریک آمیز” را محکوم کنند.

یونان و ترکیه، هر دو عضو ناتو، برای چندین دهه بر سر مرزهای دریایی و پروازهای هواپیماهایشان بر فراز دریای اژه و قبرس با یکدیگر اختلاف دارند.

اخیراً رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نشست خبری مشترک با رهبران بوسنی و هرزگوین در جریان سفر خود به این کشور بالکانی گفته بود یونان از جزایر دریای اژه برای آزار هواپیماهای نظامی ترکیه استفاده می کند و آنکارا چنین رفتاری را تحمل نخواهد کرد. رفتار برای همیشه

اردوغان ادامه داد: زمانی که زمان آن فرا برسد، ممکن است ترکیه ناگهان یک شبه بیاید و انتقام بگیرد.

وی همچنین یونان را متهم کرد که از پایگاه های نظامی خود در جزایر دریای اژه برای تهدید آنکارا استفاده می کند.

رئیس جمهور ترکیه افزود: اگر از آنجا این تهدیدات غیرقانونی علیه ما ادامه پیدا کرد، صبور باشید [ما] در زمان مناسب به پایان می رسد، اقدامات لازم انجام خواهد شد.

با این حال، وی به جزئیات این که ترکیه چه اقداماتی می تواند انجام دهد، اشاره نکرد.

انتهای پیام