گیاهان اصیل تهران دیگر نمی توانند در پایتخت دوام بیاورندمدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به کشت مناسب در شهر تهران گفت: برخی از گیاهانی که در گذشته بومی تهران محسوب می شدند به دلایل مختلف نمی توانند در این شهر زندگی کنند.

شینا انصاری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران وی با اشاره به تنوع گونه های گیاهی در تهران گفت: با توجه به شرایط اقلیمی پایتخت از جمله کمبود بارندگی، ظهور گرمای زودرس بهار در سال های اخیر و کمبود منابع آبی برای فضای سبز، باعث شده است. بهتر است از عبارت “به جای گونه های گیاهی محلی” استفاده شود. استفاده از گونه های سازگار و بومی چون برخی از درختانی که در دهه های گذشته در تهران کاشته می شدند و رشد خوبی داشتند و بومی محسوب می شدند، اکنون پژمرده، آسیب دیده و بیمار شده اند. با توجه به شرایط جوی فعلی تهران

وی افزود: سازمان پارک‌ها و فضای سبز تهران در سال‌های اخیر با توجه به شرایطی که در زمینه کاشت درخت در تهران و برای درختکاری به وجود آمده است، توجه به مواردی مانند سایه‌زنی، گل‌دهی، مقاومت در برابر کم‌آبی، آفات و بیماری‌ها مورد توجه قرار گرفته است. . برخی از درختانی که دارای این خواص هستند عبارتند از چنار، گنجشک زبان، سرو، افرا، گزنه، برگ بو، افرا، اقاقیا پرورشی، ابریشم ایرانی، زیتون تلخ، یاس بنفش، گل ختمی و ….

انصاری در پاسخ به این سوال که آیا گونه های گیاهی بومی در تهران کشت می شود، گفت: بسیاری از گیاهان تهران ربطی به گیاهان طبیعی ندارند. درختان و درختچه‌های کهنسالی که در تهران کشت می‌شود شامل درختان سوزنی‌برگ و گونه‌هایی مانند ماگنولیا، برفی، برگ بو، انار، شاه ماهی، نخل پنجه‌ای و اکالیپتوس است. اکثر این گیاهان بومی ایران نیستند اما به دلیل قدمت کشت و سازگاری نسبی با شرایط آب و هوایی در بسیاری از مناطق شهری و همچنین حومه تهران از آنها به عنوان عناصر فضای سبز استفاده می شود.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ادامه داد: از سال های گذشته گونه هایی مانند چنار، توت، سنجد، اقاقیا، کاج، سرو و غیره در شهر تهران کاشته می شد که در حال حاضر برخی از آنها به دلیل هوای گرم و خشک. در تهران کمتر مورد استقبال قرار می گیرند. پایتخت سابقاً چینارستان نام داشت، اما این درخت به دلیل ناسازگاری با شرایط دمایی فعلی تهران، پیشنهاد کمتری برای کاشت دارد. در حال حاضر کاشت درخت توت به دلایل مختلف از جمله نیاز به هرس و بستر مناسب برای تکثیر مگس سفید (به ویژه در سال های گذشته) توصیه نمی شود. درخت سنجد یکی از گونه های محلی تهران بود که قصد خوبی برای پرورش آن داشت، اما به دلیل آفت سوسکی که از برگ سنجد تغذیه می کند و کنترل مشکل آفت، سنجد در حال حاضر کمتر کشت می شود.

وی افزود: اختلاف دما بین شمال و جنوب تهران عاملی تاثیرگذار در انتخاب گونه های گیاهی است. به عنوان مثال زیتون تلخ در جنوب تهران به خوبی تحمل می شود اما در شمال تهران در ارتفاع ۱۶۰۰ متری به دلیل سرما.

الانصاری با اشاره به اینکه در کاشت درخت کاج در تهران چه باید کرد و چه نباید کرد، گفت: کاج گونه ای همیشه سبز است، اما بومی تهران نیست، میوه ندارد، چوب آن کند رشد می کند. بی اثر است در مصارف صنعتی و غیرصنعتی به دلیل سمی بودن، برگهای سوزنی برگ کاج کمتر برای پرندگان لانه می کنند، گیاهان در زیر تاج خود رشد نمی کنند و تولید اکسیژن برگهای سوزنی برگ کاج در مقایسه با چنار، سرو بسیار کم است. بلوط و سنجد.

وی گفت: درخت کاج در برابر سموم و باران اسیدی آسیب پذیر است. به دلایل مختلف آفات و آلاینده ها در اطراف درخت کاج جمع می شوند. به دلیل داشتن برگ های سوزنی، سطح کوچکتری را می پوشانند، هوا را تصفیه می کنند و قدرت تولید اکسیژن کم است. کاج خاک اطراف و زیر درخت را اسیدی می کند و از رشد سایر گونه های گیاهی جلوگیری می کند.

انصاری افرود: در سال های اخیر آتش سوزی هایی که در باغ های جنگلی رخ می دهد اغلب در قلمه های کاج بوده و به دلیل اشتعال زیاد برگ های سوزن های خشک (صمغ و رزین)، علاوه بر این، پرندگان تمایلی به لانه سازی روی شاخه ها ندارند. از این درخت .

وی با اشاره به پیامدهای منفی کشت گونه های غیربومی در این منطقه گفت: آلرژی یا حساسیت مفرط که امروزه گریبانگیر بسیاری از خانواده ها شده است، در واقع واکنش اصلاح شده به آلرژن های سیستم ایمنی است. نمونه ای از آلرژن در یک منطقه گرده گیاهانی است که بومی آن منطقه نیستند. سیستم ایمنی ساکنان آن منطقه از این ماده مصون نیست و این مواد می توانند واکنش های آلرژیک شدید به ویژه در کودکان، نوجوانان و جوانان ایجاد کنند.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران افزود: وجود سنبل آبی که به راحتی در گل فروشی ها و دستفروشان به فروش می رسد نمونه خوبی از ورود گونه های غیر بومی به کشور است. اسطوخودوس از گونه های مهاجم و غیر بومی ایران است که به دلیل ظاهر زیبای خود به عنوان یک گیاه زینتی وارد کشور شده است و همانطور که از نامش پیداست علاوه بر خرید و فروش در سطح شهر، وارد تالاب های کشور نیز شده است. به سرعت رشد می کند و باعث آسیب جدی به لایه های زیرین حوضچه و زندگی موجودات زنده می شود. انسداد قایق ها، آسیب های اقتصادی و آسیب به صنعت گردشگری نیز از مشکلات اصلی فعلی این مهاجم است.

وی ادامه داد: در شرایطی که کشور با بحران آب مواجه است، ورود گیاهان مهاجم و پرمصرفی مانند پالونیا نه تنها تنوع گیاهی بومی کشور بلکه منابع آبی را نیز تهدید می کند و همچنین گونه های خارجی نیز می توانند آسیب پذیر باشد. ناقلین مختلف بیماری».

الانصاری در پایان به گیاهان مناسب برای کشت در تهران اشاره کرد و گفت: کاشت گیاهان سازگار با آب و هوای تهران مانند بید و اقاقیا و درختان میوه مانند سنجد، خرمالو، عناب و غیره می تواند پرندگان محلی را جذب و زیبا کند. مناظر شهری: این گونه های زیبا در حال مهاجرت و فراوانی در اکوسیستم شهری هستند. از طرفی با توجه به ممنوعیت کشت چمن در تهران (که نیاز به آبیاری منظم دارد)، شرایط آب و هوایی خشک تهران و خشکسالی اخیر، درختچه های رنگارنگ با مساحت وسیع بهترین جایگزین برای گونه های گیاهی آبزی مانند چمن هستند. .

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر