گزش حیوانات در سال گذشته ۱۱۰ میلیارد تومان / ۱۲ هزار گزش سگ خانگیایسنا/ مازندران معاون درمان اداره کل علوم پزشکی بهداشت مازندران با بیان اینکه گزش حیوانات وحشی و اهلی در سال گذشته بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان در مراکز بهداشتی درمانی مازندران هزینه داشته است، تصریح کرد: بیش از ۱۲ هزار نفر مورد گازگرفتگی قرار گرفتند. سگ های خانگی در استان بقیه توسط سگ های ولگرد و سایر حیوانات است.

عباس علیپور معاون بهداشتی علوم پزشکی مازندران با اشاره به آمار بالای حیوان گزیدگی در استان در جمع خبرنگاران گفت: در چهار سال گذشته از ۸ هزار مورد به ۱۶ هزار مورد افزایش یافته است.

علیبور با اشاره به اینکه هزینه درمان حیوان گزیدگی برای هر نفر بیش از ۶ میلیون تومان است، افزود: در سال ۱۴۰۰ گزش حیوانات وحشی و اهلی تا ۱۱۰ میلیارد تومان برای مراکز بهداشتی درمانی مازندران هزینه داشت.

معاون اداره کل علوم پزشکی بهداشت مازندران ادامه داد: یکی از مهم ترین موضوعات در بحث حیوان گزیدگی، انتقال بیماری از حیوان به انسان است، به طوری که بیش از ۱۲ هزار نفر در استان توسط سگ های اهلی و استراحت توسط سگ های ولگرد دیگر حیوانات.

وی هاری را یکی از انواع عفونت های ویروسی معرفی کرد و افزود: ویروس هاری معمولا در حین گزش و از طریق بزاق حیوانات مبتلا به هاری به انسان منتقل می شود و متأسفانه اگر این بیماری به دلیل عدم درمان به وجود بیاید باعث ایجاد آن می شود. مرگ یک نفر صد در صد

رئیس مرکز بهداشت استانداری گفت: با وجود وخیم بودن این بیماری مهلک، در صورتی که تمامی مراحل پیشگیری و درمان بیماری از جمله شستشوی محل گزش با آب و صابون، مواد ضدعفونی کننده، واکسیناسیون و تزریق انجام شود. سرم ضد هاری به موقع و کامل امکان پذیر است جلوگیری از ابتلا به هاری پیشگیری از هاری.

علیبور ادامه داد: تمامی افرادی که دچار گاز گرفتگی شده اند برای درمان و پیشگیری به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی با تاکید بر نظارت و جمع آوری سگ های ولگرد از مسئولان مجری خواست علاوه بر هزینه های بالای درمان، در برنامه ریزی مناسب برای جمع آوری آنها از سطح شهر و روستا کمک کنند. که برای افراد جامعه مشکلات روحی و روانی ایجاد نمی کند.

انتهای پیام