گروسی: ما به توافق در وین نزدیک هستیممدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: طرف های مذاکرات وین در آستانه دستیابی به توافق هستند.

به گزارش ایسنا، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگو با شبکه خبری فرانس ۲۴ در پاسخ به این سوال که آیا سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که ضمانت نامه کتبی از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافت کرده است. ایالات متحده. طرفین در آستانه توافق هستند.. در حال مذاکره وین هستند. او پاسخ مثبت داد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: بله، فکر می کنم ما در آستانه رسیدن به توافق هستیم. مشکلاتی که در روزهای قبل ظاهر شد، البته مشکلات واقعی بود.

وی افزود: مشکلات ناشی از تحریم های جدید علیه روسیه، مذاکرات را مختل کرده است. بنابراین، من بسیار خوشحالم که سرگئی لاوروف گفت که از ایالات متحده تضمین دریافت کرده است. امیدوارم به زودی به توافق برسیم.

همانطور که مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که آیا به نظر وی با توجه به سفر اخیرش به تهران، چارچوبی برای همکاری لازم با ایران وجود دارد که تنها به پیشرفت دیپلماتیک نیاز دارد. . گفته درست است. من نمی‌خواهم کارهایی را که باید انجام شود کاهش دهم، آنچه با ایران داریم یک راه رو به جلو است، نقشه راهی است که باید آن را دنبال کنیم و گام به گام دنبال کنیم تا چیزهایی را که نیاز به شفاف سازی دارند پیدا کنیم. امیدوارم بتوانیم این کار را انجام دهیم. ما کار زیادی در پیش داریم. به خصوص که ما اکنون با درگیری های غیرمنتظره ای مانند آنچه در اوکراین اتفاق می افتد، روبرو هستیم.

وی افزود: به نظر من حداقل در این زمینه باید درجاتی از اطمینان و ثبات وجود داشته باشد.

اظهارات گروسی در حالی بیان می شود که هشتمین دور مذاکرات وین برای احیای توافق هسته ای به دلیل تغییر در روابط سیاسی بین المللی در پی حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم های اقتصادی علیه مسکو در حال برگزاری است. گفتگوها چند روز پیش در پی تحولات اخیر که هر دو طرف گفتند پیشرفت قابل توجهی داشته اند، شکست خورد.
بخشی از این تحول، درگیری در روابط واشنگتن و مسکو بر سر درخواست روسیه برای تضمین کتبی آمریکا برای محافظت از روابط اقتصادی و تجاری خود با ایران در برابر تحریم ها است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دیروز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در مسکو گفت: اظهارات آمریکا مبنی بر اینکه روسیه مانع تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای می‌شود، نادرست است.
لاوروف همچنین گفت که روسیه تضمین کتبی از ایالات متحده دریافت کرده است که تحریم‌ها علیه مسکو به دلیل حمله به اوکراین مانع همکاری در چارچوب این توافق نخواهد شد.
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته گفت که واشنگتن تحریم هایی را علیه دخالت مسکو در پروژه های هسته ای ایران تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی اعمال نخواهد کرد و به روسیه اجازه نمی دهد از توافق هسته ای دوری کند تا راهی برای جلوگیری از تحریم ها شود. .
انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر