گرایش به علما؛ راهکاری برای کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفتایسنا/ زنجان نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی گفت: حرکت به سمت افراد آگاه راهی برای کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت و اقتصاد تک محصولی است.

مصطفی طاهری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، ضمن تبریک عید نوروز با اشاره به نامگذاری شعار امسال توسط مقام معظم رهبری، اظهار داشت: ابتدا باید پرسید که چرا شعار سال انتخاب شده و چرا مقام معظم رهبری شعار انتخاب می کنند. برای آن سال هر سال. لازم به ذکر است که چرا با وجود تدوین برنامه پنج ساله و برنامه یک ساله، شعار سال انتخاب شد؟ آیا شعار کلی تاثیر مثبتی دارد یا خیر؟ آیا برنامه خاصی برای آن وجود دارد؟

وی افزود: برای پاسخ به این سوالات باید گفت که بخش زیادی از برنامه های موجود مانند تبصره ۱۸ با توجه به جذب برنامه ریزی شده که بحث عمومی است، اما با شعار عمومی می توان جهت دهی کرد. مورد.” به این معنا که نشان سال نشان دهنده اولویت آن سال و سال های بعد است و محدود به یک سال نیست. بنابراین در پایان سال نمی توان گفت که شعار سال تمام شده است، اما این شعارها فتح است که باید به روی کشور باز شود.

وی خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر باید حداقل و ضروری کارها انجام شود و بیشتر کارها برای سال های آینده برنامه ریزی شود. از سوی دیگر، برنامه بودجه شامل بخش هایی مانند جذب نیرو و مباحث مربوط به علما نیز می شود.

یکی از اعضای هیأت رئیسه فراکسیون مجلس با اشاره به اینکه شرایط دنیا و کشور و تحریم ها رهبر معظم انقلاب را بر آن داشت تا مسائل اقتصادی را در اولویت قرار دهد، خاطرنشان کرد: سیاست اقتصاد مقاومتی است. شعاری که رهبر معظم انقلاب همه ساله در خصوص اقتصاد مقاومتی می فرمایند شامل ۱۰ مولفه مردمی، عدالت محور، درونی، آزاد اندیشی، مترقی، فرصت طلب، مولد، جهادی، منعطف و دانش است. -مستقر. با این مولفه ها مشخص می شود که ایشان در سال های گذشته بر اقتصاد دانش بنیان تاکید داشتند. از این رو در سیاست های کلان به این امر توجه شده و بخشی از کار باید تا کنون انجام شود.

طاهری با بیان اینکه چند نکته در مورد شعار سال وجود دارد که حاکی از اهمیت و حکمت این شعار است، گفت: اولین نکته این است که وقتی کشوری مانند ایران مجازات می شود، این مجازات چه با توافق و چه بدون توافق برای آمریکاست. ایالت ها. کشورها .. یک راهبرد است و دشمنان همواره سعی می کنند از ابزار تحریم استفاده کنند تا ما را از منافع اقتصادی دور کنند، بنابراین یکی از بهترین راه ها برای خنثی سازی و خنثی سازی تحریم ها بحث اقتصاد علما است. یعنی شرکت های دانش بنیان به عنوان یک استراتژی موثر برای مقابله با تحریم ها کاربرد جدی دارند.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخش بزرگی از رشد اقتصادی در سال جاری از طریق بهره وری محقق می شود، خاطرنشان کرد: به طوری که با تقویت بهره وری بتوانیم رشد ۳.۵ درصدی را برای کشور به دست آوریم. از دانش زیرا بین پایه دانش و بهره وری رابطه قوی، تصاعدی و مثبت وجود دارد. بنابراین اگر بتوانیم تولید را به دانش تبدیل کنیم با هزینه و نیروی انسانی کمتر بهره وری را افزایش خواهیم داد. بهره وری ۳.۵ درصدی با روش هایی مانند صادرات و استفاده از بنگاه های دانش بنیان امکان پذیر خواهد بود و بنگاه های دانش بنیان می توانند در افزایش بهره وری بسیار موثر باشند.

وی با بیان اینکه اقتصاد مبتنی بر دانش در قوانین بالادستی یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی است، افزود: برای تحقق این امر در کشور ما نقاط قوت و ضعف متعددی وجود دارد اما مهمترین نقطه قوت آن می تواند شعار سال باشد. منتخب رهبر معظم انقلاب» بحث نیروی انسانی و آموزش کافی کافی است. زیرا از نظر دانشگاه ها، فارغ التحصیلان، دانشجویان فوق لیسانس و دکترا برای تولید دانش بنیان قطعا جزو کشورهای پیشرو هستیم. اما نیروی دوم در بحث نوآوری، اختراع است، زیرا تعداد اختراعات در ایران از میانگین جمعیت و البته نسبت به میانگین جهانی بیشتر است، اما متاسفانه به دلیل مسائل سیاسی، نبود انگیزه، نبود نظام نهادی ما در چارچوبی که او از قدرتش استفاده می کند عقب ماندگی جدی داریم، اما اگر از نقاط قوت و ضعف خود استفاده کنیم، می توانیم کارهای زیادی انجام دهیم.

عضوهیئت رئیسه فراکسیون علما در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سال گذشته قوانین خوبی در خصوص جهش تولید با علما در شورا مطرح شد و اخیراً قوانین آنها ابلاغ شد: تشویق برای نوآوری و نوآوری وجود دارد. ابداع در قانون مجلس نمایندگان است و امیدواریم آیین نامه اجرایی مسیری که دولت طی کرده است این را از لوگو و قانون اجرایی کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه یک پیشنهاد جدی مربوط به پژوهش است، گفت: بودجه ارائه شده برای پژوهش در کشور نسبت به کل بودجه کشور رقم بسیار ناچیزی است و گاهی حتی این مبلغ ناچیز نیز تخصیص داده نمی شود، بنابراین هیچ بودجه ای وجود ندارد. سرمایه گذار جدی در تحقیقات در ایالت است که باید اصلاح شود. هر چه بیشتر به سمت تولید دانش و دانش بنیان برویم، کمتر به نفت وابسته باشیم، ایران در انحصار بود و در گذشته مجازات آنها آسان بود. زیرا به راحتی می توان هر کشوری را که تولید را در انحصار قرار می دهد مجازات کرد و به راحتی آن را شکست، بنابراین برای اینکه کشوری انعطاف پذیر باشد و به خواسته های رهبر معظم انقلاب، اقتصاد بدون نفت جامه عمل بپوشاند، باید به دانش روی آورد. شرکت های مستقر

طاهری در ادامه با بیان اینکه گاهی در پایان نامه های دانشجویی چه در مقطع کارشناسی ارشد و چه دکترا کارهای خارق العاده ای انجام می شود، ادامه داد: تا زمانی که دانش فنی و فنی به تولید صنعتی نرسد و تنها در ایده و تئوری دانشگاه ها باقی بماند به درد جامعه نمی خورد. بنابراین باید بحث کاربرد این موضوعات را با توجه به ارتباط صنعت، معدن، کشاورزی و حوزه‌های مختلف و تأثیر این موارد بر صادرات غیرنفتی ترویج داد، همچنین باید سهم شرکت‌های دانش‌بنیان را در بخش غیرنفتی افزایش دهیم. صادرات نفت تا پایان سال حداقل ۵ درصد به دلیل اینکه دستیابی به این رقم دور از انتظار نیست، باید سهم صادرات مواد خام و نیمه خام را کاهش داد و به سمت تولید کالاهای با ارزش افزوده حرکت کرد.

نماینده مردم زنجان و طارم در بیت امت با بیان اینکه یکی از تهدیدهای جدی پیش روی کشور در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و فناوری اطلاعات و ارتباطات است، گفت: وابستگی به عرضه محصولاتی مانند مودم ها، تلفن های هوشمند، سوئیچ ها و غیره ما کشورهای خارجی زیادی داریم در حالی که همه داده ها از طریق آنها رد و بدل می شود. در این شرایط، دشمن و دولت می توانند از تبادل داده ها از مسیری ناامن بهره برداری کنند. بحث بنزین در چند ماه گذشته دقیقاً به همین منوال بوده است، بنابراین باید در بحث دانشگاهی به این حوزه ها از جمله زیرساخت های مخابرات، برق، گاز و ارتباطات فضایی توجه ویژه ای داشته باشیم. مبادله داده ها باید به شرکت های دانش بنیان سپرده شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: برای اینکه شعار انتخابی امسال فراتر از شعار، بنر و مصاحبه باشد، امسال باید اهمیت پارک های علم و فناوری و مراکز رشد را برجسته کرد و صندوق هایی مانند صندوق نوآوری و شکوفایی را تقویت کرد. در حال حاضر در جهان کشورهای دارای فعالیت های شناختی تقسیم بندی وجود دارد به طوری که این کشورها به چهار دسته پیشرو، متوسط، متعاقب و جدید تقسیم می شوند و ایران یکی از کشورهای زیر است. در این شرایط باید برای رسیدن به ایران در پایان سال ۱۴۰۱ با گذراندن مرحله پیگیری برنامه ریزی کرد. اما برای برنامه پنج ساله هفتم اهداف خوبی در نظر گرفته می شود تا در پنج سال آینده ایران جزو کشورهای پیشرو در بحث دانش بنیان باشد.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر