کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است که سالانه حدود 4 میلیون نفر را می کشد. دیابت فقط یک بیماری نیست ، بلکه یک بیماری متابولیک است که در نتیجه اختلال ترشح انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو ایجاد می شود و با قند خون بالا مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از افزایش وزن ، ورزش و فعالیت بدنی کافی ، سیگار نکشیدن و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری دارد. دیابت به دلیل شیوع زیاد و عوارض جانبی متعدد اهمیت بیشتری دارد. ایجاد شده. دیابت در اکثر سیستم ها و اندام های بدن عوارض جدی ایجاد می کند و عوارض بیماری را ایجاد می کند که به نوبه خود منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های بالای درمان و مرگ و میر می شود.

عوارض مختلف دیابت بر بدن به شرح زیر است:

چشم

سطح کنترل نشده قند خون می تواند تأثیر مخربی بر عروق چشم داشته باشد و باعث تاری دید و کوری شود. آب مروارید یا کدر شدن عدسی چشم – یکی از بیماریهایی که در افراد دیابتی بسیار بیشتر از افراد عادی شایع است.

مغز

یکی از مناطقی که به دلیل دیابت و عدم کنترل آن می تواند به شدت آسیب ببیند ، شریان های مغزی هستند. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، انسداد عروق مغزی باعث سکته مغزی شده و صدمات جبران ناپذیری به انسان وارد می کند ، بنابراین احتمال سکته مغزی در بیماران دیابتی دو برابر افراد سالم است.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (درگیری اعصاب در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن اعصاب محیطی بدن از کار می افتند. اعصاب حسی و حرکتی اندام ها ، به ویژه پا ، بر اثر قند خون بالا آسیب می بیند که معمولاً به صورت بی حسی و سوزن سوزن شدن در کف پا ظاهر می شود.

ناگا

عدم کنترل قند خون و مراقبت مناسب از پا می تواند باعث زخم پا شود. این زخم ها می توانند منجر به ناتوانی و قطع پاها شوند. به طور کلی ، پس از تصادفات و جراحات ، دیابت شایع ترین علت قطع عضو است ، به ویژه در جهان.

کلیه ها

اگر قند خون بالا باشد ، کلیه ها آسیب می بینند و سپس دیالیز انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئین در ادرار ظاهر می شود که در صورت کنترل نادرست سطح قند خون می تواند منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت خطر انواع مشکلات قلبی عروقی ، از جمله بیماری عروق کرونر قلب با درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، تنگی عروق و فشار خون بالا را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. سکته قلبی در افراد مبتلا به دیابت 2-4 برابر بیشتر شایع است.

چرم

از یک سو ، دیابت عرق بدن را کاهش می دهد ، که باعث کاهش رطوبت بدن ، ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شود. از طرف دیگر ، عرق کردن را در برخی از اندام ها مانند کف دست افزایش می دهد. افزایش تعریق دست از شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

آیا دیابت نوع 1 یا 2 بر قند خون شما تأثیر می گذارد ، بسته به دلیل ، زمان و مقدار غذا خوردن. اولین و م effectiveثرترین روش برای کنترل دیابت ، رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی است. هدف اولیه درمان انواع دیابت ارائه ابزارهای لازم برای دستیابی به بهترین کنترل قند ، چربی و فشار خون به منظور پیشگیری ، تاخیر یا مقابله با عوارض بیماری است. تمرکز کلی درمان تغذیه ای برای دیابت نوع 2 شامل کاهش مصرف انرژی و دیابت نوع 1 ، از جمله شمارش کربوهیدرات ها برای تنظیم دوز انسولین است.

دیدگاهتان را بنویسید