کمیته علمی جدید کرونا استفاده از “گگ” را توصیه می کنددبیر کمیته اپیدمیولوژی و تحقیقات کمیته علمی کشوری مبارزه با کووید ۱۹ با اشاره به شرایط کنترل شده عروق کرونر در کشور و کاهش میزان عفونت و مرگ و میر ناشی از این بیماری، نحوه استفاده از ماسک را در این بیماری تشریح کرد. وضعیت فعلی. .

دکتر در گفت وگو با ایسنا، مسعود یونسیان وی گفت: از ابتدای شیوع همه‌گیری، تصمیمات خود را با توجه به شرایط امروز گرفته‌ایم و اکنون باید در نظر داشته باشیم که هر توصیه‌ای از سوی کمیته علمی بر اساس شرایطی است که کرونا در آن کنترل می‌شود. اساس وضع موجود است. بنابراین اگر وضعیت تغییر کند، توصیه ها نیز تغییر خواهد کرد. همانطور که در پیک بودیم و اعلام کردیم که همه باید ماسک بزنند، حالا که از پیک گذشته ایم، می گوییم که مردم در شرایط خاص ماسک بزنند. حالا اگر در روزهای آینده شرایط تغییر کند، دستورالعمل ها به روز شده و باید روی آن کار کنیم.

وی افزود: اکنون خوشبختانه روند صعودی در کشور وجود ندارد و مرگ و میر ما قابل توجه نیست، به نظر می رسد زمان مناسبی برای توسعه فعالیت های معمول ما است. در غیر این صورت ممکن است با ضررهای اقتصادی، بهداشتی، سلامتی و … مواجه شویم. به عنوان مثال کسانی که در این مورد نیاز به جراحی یا بستری شدن در بیمارستان و … دارند باید بتوانند با خیال راحت تری کار خود را انجام دهند.

و یونسیان ادامه داد: برخی توصیه به ادامه استفاده از ماسک می کنند. یکی از این گروه ها کارکنان مراقبت های بهداشتی هستند. از آنجایی که آنها با بیماران زیادی مواجه می شوند، ممکن است برخی از آنها بدون علامت باشند، بنابراین همچنان توصیه می شود متخصصان بهداشت از ماسک استفاده کنند. همچنین توصیه می شود افرادی که دچار نقص ایمنی هستند یا در سنین بالا هستند و معمولاً سیستم ایمنی ضعیفی دارند و در معرض بیماری عروق کرونر قرار می گیرند، همچنان از ماسک استفاده کنند.

وی ادامه داد: در عین حال با توجه به اینکه برخی از بیمارانی که علائم بیماری عروق کرونر قلب را نشان نمی دهند نیز در جامعه حضور دارند، علائم آنها اکنون یا دیرتر ظاهر می شود و یا ممکن است هرگز علائمی نداشته باشند، اما ویروس در آنها وجود دارد. بدن آنها و قابل انتقال به دیگران است، بنابراین در مکان هایی که تعداد زیادی از افراد تجمع می کنند و نمی توانند فاصله خود و محیط اطراف خود را حفظ کنند. برای تهویه توصیه می شود از ماسک استفاده شود تا مبتلا نشوند و اگر آنها هاله بدون علامت دارند، آن را به دیگران ندهید.

یونسین گفت: باید توجه داشت که ممکن است این اتفاق برای افرادی که بیماری عروق کرونر بدون علامت دارند اتفاق نیفتد، اما می تواند به افرادی که سیستم ایمنی ضعیف یا پیری دارند منتقل شود و این افراد ممکن است مشکلاتی داشته باشند. بنابراین در مکان هایی که تراکم بالا وجود دارد مانند اتوبوس، داخل و خارج از شهر که تراکم بالایی دارند، داخل مترو، هواپیما و … استفاده از ماسک را ادامه دهید. با این حال، در مکان هایی که تراکم جمعیت زیاد نیست و تهویه هوا می تواند خوب باشد، استفاده از ماسک ممکن است برای افراد سالم ضروری نباشد.

وی گفت: در چنین شرایطی نباید جامعه را خیلی خسته کنیم. زیرا این خطر وجود دارد که افراد در مواقع لزوم خسته شوند و پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند. توصیه کمیته علمی بر این اساس بود که در جایی که خطرات زیاد است، می توانیم ملاحظات خود را تشدید کنیم و در جایی که شواهد نشان می دهد که خطرات کم است، می توانیم محدودیت های خود را کاهش دهیم.

انتهای پیام