کلیه در بدن ما چگونه کار می کند؟


انتشار: 06 سپتامبر 2021

نام واحد پاکسازی کلیه چیست؟

در این مقاله ، نحوه عملکرد کلیه های ما را بررسی کرده و سعی می کنیم اطلاعات کاملی در این زمینه به شما ارائه دهیم.

کلیه ها مهمترین اندام تنظیم مقدار آب و مواد معدنی در خون و حفظ ثبات داخلی بدن هستند. مقدار آب ، نمک و مواد نیتروژن دار (اوره و اسید اوریک) در خون توسط مکانیسم دقیق توسط کلیه ها کنترل و تنظیم می شود. اما ممکن است به نحوه عملکرد این اندام ها و عملکرد کلیه ها در بدن ما نیز علاقه مند باشید. به همین دلیل ، در طول این مقاله از مجله پزشکی Apple Health ، ما قصد داریم این مشکل را با اطلاعات پزشکی بررسی کرده و عملکرد کلیه ها در بدن را زیر ذره بین بررسی کنیم. با ما بمان.

کلیه در بدن ما چگونه کار می کند؟

کلیه ها یک جفت اندام لوبیایی شکل هستند که در دو طرف ستون فقرات ، زیر دنده ها و پشت شکم واقع شده اند. طول هر کلیه کمی بیشتر از طول مشت است. وظیفه کلیه ها – تمیز کردن خون است. آنها مواد زائد را حذف می کنند ، تعادل مایعات را در بدن کنترل می کنند و الکترولیت ها را در سطح مناسب حفظ می کنند. تمام خون بدن شما حدود 40 بار در روز از طریق آنها عبور می کند. این اندام ها از حدود 25 درصد اکسیژن جذب شده توسط ریه ها برای تصفیه خون استفاده می کنند. اکسیژن به سلولهای کلیه اجازه می دهد تا از طریق تنفس هوازی به طور موثر انرژی شیمیایی تولید کنند.
آب و نمک (و مولکول های نمک ساز مانند سدیم ، پتاسیم ، کلر و فسفات) نیز در صورت نیاز جذب یا از طریق ادرار دفع می شوند. هنگامی که یک سیستم شبکه مانند نفرون به دلایل خاصی آسیب می بیند ، کلیه ها شروع به دفع مولکول های بزرگتر مانند پروتئین ها و همچنین سلول ها (مانند گلبول های قرمز) می کنند.

واحدهای تصفیه خون در کلیه ها چیست؟

همچنین بخوانید: بیوپسی کلیه چگونه انجام می شود؟

در حقیقت ، با آسیب طولانی مدت به نفرون های کلیه ، که منجر به نارسایی مزمن کلیه می شود و در نتیجه دیالیز یا پیوند کلیه ، بافت شبکیه مانند نفرون ها آسیب می بیند و هنگامی که کلیه ها دوباره جذب می شوند و مولکول های بزرگ از بین می روند ، مولکول های بزرگی از آن عبور می کنند. طراحی نشده و دارای سیستم هایی است ، مولکول های حیاتی مانند پروتئین خون و سلول های خونی از بین رفته و وارد ادرار می شوند. متأسفانه این روند بسیار کند و بی صدا است و هیچ علامت هشداردهنده ای برای هشدار به ما ندارد. علائم زمانی ظاهر می شود که فرد احتباس آب و تورم پاها (ابتدا) و بازوها و زیر چشم (بعدا) داشته باشد ، که این امر درمان را بسیار پیچیده می کند.

واحدهای تصفیه خون در کلیه ها چیست؟

نفرون واحدی است که عملکرد کلیه به آن بستگی دارد ، ساختاری که در واقع ادرار را در فرآیند حذف مواد زائد از خون تولید می کند. هر نفرون در همه پستانداران یک کانال بلند یا بسیار نازک است که 30 تا 55 میلی متر طول دارد. یک سر لوله بسته می شود ، منبسط می شود و به صورت یک ساختار دو جداره جمع می شود. این ساختار کپسول گلوبول کلیه یا کپسول بومن نامیده می شود و شامل خوشه ای از رگ های خونی میکروسکوپی یا مویرگ هایی به نام گلومرول است. این کپسول ها و گلومرول ها با هم یک توپ کلیه تشکیل می دهند. خون از طریق شریان های کوچکی به نام شریان وارد گلومرول می شود و از انتهای باز کپسول به گلومرول می رسد و از آن خارج می شود. در گلومرول کلیه ، مایع گلومرول خون را از دیواره داخلی کپسول خارج کرده و وارد لوله های نفرون می شود.
تعداد زیادی نفرون به کلیه ها اجازه می دهد 100 تا 120 سی سی خون را در دقیقه فیلتر کنند. در نتیجه ، پنج لیتر یا 5000 سانتیمتر مکعب خون بزرگسالان در کمتر از یک ساعت در کلیه ها پاکسازی می شود ، این بدان معناست که خون ما حدود 25 بار در روز تصفیه می شود. این رقم شگفت انگیز نشان می دهد که چقدر برای بدن تنظیم مقدار آب و نمک (و میزان اسیدیته) در خون اهمیت دارد.

کدام قسمت از کلیه مسئول جذب مواد زائد خون است؟

خون از طریق شریان هایی که به کلیه ها منشعب می شوند وارد کلیه می شود و توده های کوچکی از عروق حلقوی را تشکیل می دهد. هر خوشه گلومرول نامیده می شود که از کلمه یونانی به معنی فیلتر گرفته شده و جمع کلمه گلومرولی است. در هر کلیه حدود یک میلیون گلومرول یا فیلتر وجود دارد. گلومرول ها برای جمع آوری مایع به نام لوله لوله به ورودی کانال متصل شده اند. خون در گلومرول ها پاک می شود و مایعات و مواد زائد وارد لوله ها شده و از طریق ادرار دفع می شوند. ادرار در لگن کلیه جمع می شود که یک ساختار قیفی شکل است و از مجرایی به نام حالب به مثانه منتقل می شود.
در طی فیلتراسیون ، خون وارد شریان های آوران می شود و وارد گلومرول می شود ، جایی که اجزای فیلتر شده خون مانند آب و مواد زاید نیتروژنی در داخل گلومرول حرکت می کنند و اجزای غیر تصفیه کننده مانند سلول های سرمی و آلبومین از طریق شریان خارجی خارج می شوند. این اجزای توسعه یافته در گلومرول جمع شده و فیلتراسیون گلومرولی را تشکیل می دهند.
مرحله بعدی جذب مجدد است که طی آن مولکول ها و یون ها دوباره وارد سیستم گردش خون می شوند. سپس در هنگام آزادسازی برخی مواد مانند یون هیدروژن ، کراتین و داروها ، از طریق شبکه مویرگی اطراف لوله ها وارد مجرای ادرار می شوند. محصول نهایی تمام این فرایندها ادرار است که در اصل مجموعه ای از مواد است که توسط فیلتراسیون گلومرولی یا جذب مجدد مجاری جذب نمی شود.

همچنین بخوانید: پروتئینوری یا دفع پروتئین از کلیه چیست؟

کدام قسمت از کلیه مسئول جذب مواد زائد خون است؟

همچنین بخوانید: شرایط آزمایش خون و راههای جلوگیری از نارسایی کلیه

ادرار عمدتاً از آبی تشکیل می شود که قابل جذب مجدد نیست ، بنابراین بدن با افزایش مقدار آبی که به ادرار تبدیل می شود ، به جای جذب مجدد ، حجم خون را کاهش می دهد. یکی دیگر از اجزای مهم ادرار اوره است ، یک مولکول بسیار محلول متشکل از آمونیاک و دی اکسید کربن که راهی برای حذف نیتروژن (از آمونیاک) از بدن فراهم می کند. ادرار همچنین حاوی مقدار زیادی نمک و سایر مواد زائد است. گلبول های قرمز و قند معمولاً در ادرار تشخیص داده نمی شوند ، اما ممکن است به ترتیب نشان دهنده آسیب گلومرولی و دیابت باشد.

مکانیسم تصفیه خون در کلیه ها چگونه است؟

هنگامی که متوجه شدیم واحد تمیز کننده کلیه چه نام دارد ، مکانیسم عمل فیلتراسیون خون را مطالعه می کنیم.
فرایندی که طی آن فیلتراسیون گلومرولی انجام می شود ، اولترافیلتراسیون کلیه نامیده می شود. نیروی فشار هیدرواستاتیک در گلومرول (نیروی فشاری که از طریق فشار روی یک رگ وارد می شود) نیروی محرکه ای است که فیلتراسیون را از مویرگ ها برداشته و منجر به ترک در نفرون می شود. فشار اسمزی (نیروی کششی اعمال شده توسط آلبومین) با نیروی بیشتر فشار هیدرواستاتیک مقابله می کند و تفاوت بین آنها فشار مomثر گلومرولی را تعیین می کند ، که نیروی پالایشی مولکول ها را تعیین می کند. این عوامل به همراه چند عامل دیگر بر میزان فیلتراسیون گلومرولی تأثیر می گذارد.

آخرین کلمه

خون از طریق عروق قلب وارد کلیه می شود و از طریق میلیون ها فیلتر کوچک خون پاک می شود. مواد زائد از طریق حالب عبور کرده و به عنوان ادرار در مثانه ذخیره می شود. خون تازه تصفیه شده از طریق وریدها به خون باز می گردد. مثانه پر می شود و ادرار از طریق مجرای ادراری از بدن خارج می شود.

منابع:

/courses.lumenlearning.com

course.lumenlearning.com

britannica.com

niddk.nih.gov

renal.org

byjus.com

دیدگاهتان را بنویسید