کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا بهترین درمان


کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا

احتمالاً هنگام مراجعه به متخصص قلب و هنگام انجام آزمایشات به شما گفته می شود که کلسترول خون بالایی دارید و باید تحت درمان قرار بگیرید و همچنین بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید ، اگر از هنجارها پیروی نمی کنید و کلسترول بالا باقی می ماند ، نگران باشید. اما اگر از رژیم غذایی پیروی کنید و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ، پزشک متخصص ممکن است به هیچ عنوان داروهای کلسترول تجویز نکند ، اما شما باید از رژیم غذایی پیروی کنید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید این سطح کلسترول بالا را کنترل کنید تا سلامت شما سالم تر باشد. در این مقاله ، ما نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما در تعادل کلسترول کمک می کند.

کلسترول خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چرب است که توسط کبد در بدن تولید می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ساخت بافت سلولی و تولید گروه های خاصی کمک می کند.

خوردن بیش از حد کلسترول به بدن شما آسیب می رساند و سلامت شما را تهدید می کند. بدن با خوردن غذاهای خاصی مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی حاوی کلسترول چربی می گیرد.

اما در مورد بد ، ما هم کلسترول خود را داریم و هم کلسترول بد ، که در ادامه این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد:

کلسترول خوب و بد چیست؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث ایجاد پلاک در عروق بدن ما می شود و منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. اما برخلاف این کلسترول ، ما همچنین کلسترول خوب داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند کلسترول بد یا LDL را از خون خارج کند.

احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد خود را کاهش داده و کلسترول خوب خود را افزایش دهید. اما چگونه می توان LDL را پایین آورد و HDL را افزایش داد؟ وقتی به این موضوع فکر می کنید ، باید رژیم غذایی خوبی را شروع کرده و از آن پیروی کنید.

مشخص است که مقدار کمی کلسترول برای عملکرد طبیعی بدن انسان ضروری است. اما ما می توانیم کلسترول LDL را با خوردن غذاهای خاص و رساندن چربی های اشباع و کلسترول به بدن افزایش دهیم. به همین دلیل ، رژیم غذایی نقش کلیدی در تعادل کلسترول بد و خوب ایفا می کند.

محدوده مناسب کلسترول خون

سطح کلسترول خون باید چقدر باشد؟

اگر کلسترول کل خون شما کمتر از 200 باشد ، خوب است و جای نگرانی نیست و می توانید بگویید که بدن شما کلسترول بهتری دارد.

اگر کلسترول بد بدن شما کمتر از 130 باشد ، بسیار عالی است ، اما در معرض بیماری قلبی قرار دارد.

• اگر کلسترول خوب شما 60 یا بیشتر است ، باید بگویم ، نگران بیماری های قلبی نباشید زیرا خطر بیماری در این دوره کاهش می یابد.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که سطح تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما شاید برایتان سوال باشد که چگونه می توان غذا را به درستی اندازه گیری کرد ، آیا می توانیم اندازه آن را در رژیم غذایی خود اندازه گیری کنیم و کلسترول را کاهش دهیم؟

برای کنترل میزان غذا کمک بگیرید

اکثر ما نگرش آرام نسبت به غذا و نوشیدنی داریم.

رفتار آمریکایی ها به همین شکل است ، آنها دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند ، که باعث افزایش وزن ما می شود و در نهایت کلسترول بالایی دریافت می کنیم و مشکلات قلبی زیادی پیدا می کنیم.

اما چگونه به اندازه سلامتی خود غذا بخوریم. ما یک روش بسیار ساده برای کنترل میزان غذا را به شما معرفی می کنیم.
به راحتی می توانید از دستان خود برای اندازه گیری تمام محصولات استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی به شما گفته شد که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی به اندازه یک کف دست است یا اگر 30 گرم نان بخورید ، باز هم به اندازه یک نخل یک واحد میوه تازه اندازه یک مشت

علت افزایش کلسترول خون

چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون می شود؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و وظیفه آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با خوردن غذاهای خاص کلسترول را وارد بدن خود می کنیم.

به عنوان مثال ، با خوردن غذاهایی که حاوی چربی هستند ، سطح کلسترول را در بدن خود افزایش می دهیم.
اگر شما یکی از افرادی هستید که اضافه وزن دارید ، احتمالاً سطح بالایی از تری گلیسیرید در خون شما وجود دارد که با انجام تجزیه و تحلیل مشخص می شود.

انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب تغییر کند مگر اینکه فعالیت بدنی را افزایش دهید. زیرا سطح بالای تری گلیسیرید در خون و عدم فعالیت بدنی باعث کاهش سطح کلسترول خوب در بدن می شود.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از بستگان (عضو درجه اول) خانواده شما سابقه چربی خون بالا داشته باشد ، ممکن است چربی خون شما نیز بالا باشد.

علاوه بر این ، استفاده از دخانیات ، مانند سیگار و الکل ، سطح کلسترول خوب را در بدن کاهش می دهد و شما را از این اختلال رنج می دهد.


ممکن است به این نیاز داشته باشید: علائم و پیامدهای هایپرلیپیدمی

علائم کلسترول خون بالا

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که کلسترول خون بالا هیچ علامتی ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول خون بالا باشد ، اما این را نمی داند. اگر کلسترول خون شما بالا است ، بدن شما مقدار زیادی چربی در عروق ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها شریان هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، هنگامی که این پلاک ها در جریان خون ما تجمع می یابند ، سفت می شوند و عروق را تنگ کرده و در طولانی مدت آنها را مسدود می کنند. مانند سنگ های کوچک ، آنها داخل شریان جمع می شوند و اگر تعداد زیادی از آنها جمع شوند ، شریان به طور کامل بسته می شود.

پلاک هایی که هنگام تجمع کلسترول در بدن تجمع می یابند ، می توانند تجزیه شوند. هنگامی که پلاک ها تجزیه می شوند ، تبدیل به لخته خون می شوند که خونریزی را متوقف می کند.

گرفتگی یا بسته شدن عروق بسیار مشکل زا و خطرناک است زیرا ممکن است مسدود شوند ضربان قلب این امر در انسان افزایش می یابد و هنگامی که این عروق مسدود می شوند ممکن است خون به درستی به مغز نرسد و سکته مغزی رخ دهد. احتمالاً شنیده اید که می گویند سکته یا حمله قلبی رخ داده است.

اما ، همانطور که قبلاً ذکر شد ، افزایش کلسترول نشانه ای نیست که فرد زودتر متوجه شود و شروع به درمان کند ، بلکه فقط می داند که آیا یکی از بیماریهای فوق را دارد یا خیر.

بنابراین ، برای جلوگیری از این مشکلات ، افراد با توجه به سنشان بهتر است هر شش ماه یا هر سال معاینه شوند و خود را بررسی کنند. همچنین بهترین راه جلوگیری از این امر رعایت رژیم غذایی مناسب و همیشه فعال بودن جسمانی و جلوگیری از تنبلی است.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

خوب ، ما در بالا گفتیم که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. آیا برای سکته مغزی یا حمله قلبی باید دستان خود را جمع کنیم تا متوجه شویم کلسترول خون ما بالاست؟ خیر
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش غیرممکن است. با یک آزمایش خون ساده می توانید متوجه شوید که آیا کلسترول خون شما بالا است یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید مرتباً سطح کلسترول خون خود را بررسی کرده و هر شش ماه تا شش ماه آزمایش خون انجام دهند.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: س questionsالات و پاسخ های مهم در مورد بررسی دوره ای

علاوه بر این ، اگر شما بیش از 20 سال سن دارید و اعضای خانواده نزدیک شما دارای بیماری قلبی هستند ، همچنین باید از نظر چربی در خون خود آزمایش شوید. حال ، اگر شما یک نوجوان و زیر 20 سال هستید ، اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا فشار خون ارثی دارید ، باید تحت نظر باشید.

اگر به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که چربی خون بالایی دارید ، حتماً از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار باید آزمایش شوید. برخی از مواردی که باعث افزایش کلسترول می شوند:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

• وراثت

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه باید این اختلال را درمان کنید؟ برای حل این مشکل ، باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید سیگار را ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه تهیه کنید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید با متخصص تغذیه مشورت کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون را متعادل می کند. همچنین حتما میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات بخورید.

برای آزمایش لیپید خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است فکر کنید که آزمایش خون و اطلاعات مربوط به چربی خون با مراجعه به آزمایشگاه به راحتی قابل انجام است. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری چربی و سطح کلسترول خون باید با رژیم پیشگیرانه و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد است ، باید با متخصص تغذیه و پزشک مناسب مشورت کنید.

در حال حاضر ، مرکز اکسیر قلب و دیابت نیازهای افرادی را که به دنبال راهی برای کاهش چربی خون هستند به دلیل تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی برآورده می کند. می توانید از این مرکز دیدن کنید و برنامه رژیم غذایی تهیه کنید برای کاهش این نوع چربی خون اقدامات خاصی را انجام دهید.

برای مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و قرار ملاقات در مرکز قلب و دیابت “اکسیر” الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه اول: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید