کرمانشاه یکی از ۳۷ شهر خلاق غذایی جهان استایسنا/ کرمانشاه دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران کرمانشاه را به عنوان یکی از ۳۷ شهر خلاق غذایی جهان معرفی کرد و بر حفظ این دستاورد بزرگ تاکید کرد.

حجت الله ایوبی به تلاش مسئولان کرمانشاه در طول چهار سال برای ثبت این شهر به عنوان شهر خلاق غذایی اشاره کرد و افزود: کرمانشاه پس از چندین سال تلاش به یکی از ۳۷ شهر خلاق غذایی جهان تبدیل شده است، زیرا غذاهای آن خاص است.

وی ادامه داد: کرمانشاه اگرچه ده ها ویژگی مهم دیگر دارد، اما یکی از این ویژگی های مهم تنوع غذایی آن است، چرا که غذا نمادی از تاریخ، فرهنگ و سبک زندگی کهن ملت است.

دبیرکل کمیته ملی یونسکو در ایران با بیان اینکه مردم کرمانشاه در طول قرون متمادی به این جنبه فرهنگی زندگی خود توجه داشته اند، گفت: در کرمانشاه تنوع فرهنگی، زبانی، قومیتی، مذهبی و… وجود دارد. آداب و رسوم غنی، طبیعت بکر و آب و هوای چهار فصل در این فصل شاهد هستیم که چنین قابلیتی در سایر کشورهای جهان بی نظیر است، همانطور که در اروپا می بینیم بسیاری از کشورها شبیه به هم هستند و آنچنان تنوع فرهنگی ندارند که این یک نشانه تمدن و فرهنگ کهن این مرز و بوم است.

وی ادامه داد: تاریخ و تمدن چیزی نیست که بتوان با پول خرید، اما برج های بلندتر را می توان با پول ساخت. سنت هایی مانند تنبور نوازی و نوروز را نمی توان یک شبه و با پول به دست آورد، بلکه سال ها و قرن ها طول می کشد تا تاریخ را تثبیت کنند و نیاز به تاریخ دارند.

ایوبی با قرائت و قدردانی از این بعد تاریخی گفت: از جمله این نمادها بحث تنوع غذایی و غذایی است که امروز در این راستا جشن می گیریم.

وی با تاکید بر اینکه مردم و مسئولان کرمانشاه قدر این توانایی را می دانند، گفت: وقتی با مسئولان این استان صحبت می کنیم یکی از درخواست های آنها ثبت جهانی طاق بستان است که نشان دهنده علاقه آنها به ایجاد زیبایی برای شهرشان است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران با بیان اینکه علاوه بر آثار تاریخی می توان با اهالی فرهنگ و هنر زیبایی خلق کرد، گفت: پوران درخشنده، شهرام، حافظ نصیری و دیگر هنرمندان این استان هر کدام می توانند خلق کنند. زیبایی چون این استان را ایجاد می کنند و امیدواریم در کنار مسئولان منطقه باشند و در این راستا گام بردارند.

وی با تاکید بر اینکه معرفی زیبایی های کرمانشاه مستلزم حفظ اصالت آن است، افزود: باید محلی و منطقه ای زندگی کنیم اما جهانی فکر کنیم. به معماری اصیل خود توجه کنیم تا هر گردشگری که وارد شهر می شود با عناصر اصیل درون آن شهر آشنا شود.

ایوبی با بیان اینکه همه شهرها و کشورها در تلاش هستند تا تصویری زیبا از خود شکل دهند، گفت: رقابت شدیدی بین کشورها و شهرهای جهان وجود دارد و اگر می خواهیم در این مسابقات شرکت کنیم باید متوجه باشیم. معرفی کنیم که این تفاوت ها می تواند شبیه فرهنگ و هنر و تاریخ ما باشد که ایران بزرگ با تمدن هزاران ساله خود این تفاوت ها را با کشورهای دیگر جهان دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر به این تفاوت ها توجه کنیم می بینیم اما اگر غفلت کنیم نمی بینیم. یکی از راه های دیدن توجه به این دسته از غذاهاست، باید همه غذاهای قدیمی را شناسایی و سرو کنید تا مردم در رستوران ها از آن ها استفاده کنند و تبدیل به یک شهر متفاوت شود.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در پایان بر اهمیت حفظ معماری اصیل شهرها در پیش زمینه تاکید کرد و گفت: این موضوعی که امروزه مورد توجه قرار می گیرد به نشان دادن تفاوت شهرها کمک می کند.

انتهای پیام