کتاب کودک عربی – ایسنا


هر ساله در روز اربعین و پیاده روی اربعین بسیاری از شیعیان و مومنان را با خود به همراه دارد و این موضوع در قالب کتاب نیز بیان شد و برخی از آنها تجربه این سفر را برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان نوشتند.

به گزارش ایسنا، برخی از شرکت کنندگان در زیارت اربعین کربلا و حرم امام حسین (علیه السلام) خاطرات و برگه های دل خود را از این سفر در قالب کتاب منتشر کردند.

عده ای در این باره داستان نوشته اند، اما گویا کودکان و نوجوانان سهم کمی از این کتاب ها دارند. بر اساس آمار خانه کتاب و ادبیات ایران در سال ۱۴۰۰، مجموعه ای متشکل از ۸۴ عنوان کتاب در اربعیه منتشر شد که تنها پنج عنوان آن برای ادبیات کودک و نوجوان بوده است.

از این ۷ کتاب، ۴ عنوان برای اولین بار در سال ۱۴۰۰ منتشر شد و عنوان دیگری نیز ۳ بار تجدید چاپ شد.

در زیر به بررسی و معرفی این کتاب ها می پردازیم:

“نینی چهل و غریب برای” نوشته شده توسط سینا فرهنگی نقاشی های فاطمه رمان ۳۶ صفحه ای به قیمت ۳۰ هزار تومان توسط انتشارات راد آبی و مناسب برای کودکان گروه سنی (ب و ج).

در مقدمه این کتاب آمده است: ننه عربیان از آن پیرزن های بی ادب و باهوشی است که همیشه در گوشه سرش نقل و نبات می گیرد و زیر زمین و کابینت و کیف را نگاه می کند.
میخواهی بدانی چرا؟

این داستان بر اساس روایت امام حسین (ع) نوشته شده است: «خدمت به شما و نیاز مردم به شما نعمتی از جانب خداوند است».

کتاب های عربی برای کودکان

چهل حزب نوشته محمد مهدی ابهری نژاد کتاب داستان رنگ آمیزی کودک در ۱۲ صفحه مصور به قیمت ۱۵ هزار تومان توسط انتشارات آموزشی ارشدان روانه بازار کتاب شده و مناسب گروه سنی ب می باشد.

کتاب های عربی برای کودکان

«نذر خصوصی» نوشته و تصویرگری کلر ژوبرت که در ۱۶ صفحه گلی به قیمت ۳۵۰۰۰ تومان در چاپ های رود آبی برای کودکان گروه سنی “B*-C**” منتشر شده است.

در مقدمه کتاب آمده است: کلر ژوبرت، نویسنده و تصویرگر مشهور، که آثار متعددی در موضوعات مختلف درباره عاشورا و اربعین منتشر کرده است. این بار در کتاب «نذر خصوصی» به مفهوم «نذر» پرداخته شده است، اما از منظری جدید. در این داستان با کودکی به نام نرگس آشنا می شویم که معنای نذر را نمی داند. به همین دلیل او ذهنیت روشنی نسبت به نوع نمایش دارد و وقتی مفهومش برای کودک توضیح داده می شود، ایده ای متفاوت از برنامه های دیگر دوستانش را اجرا می کند.

کتاب های عربی برای کودکان

کبوتر پر از طلا نوشته خانم مرضیه مرعشی طرح کوثر الصفند ۳۲ صفحه به قیمت ۳۵ تومان مناسب برای دو گروه سنی “ب و ج”.

به گفته نویسنده، چون موضوع چهل به ندرت در کتاب های کودکان مطرح می شود، همین امر بهانه ای برای نگارش این کتاب شد.

کتاب های عربی برای کودکان

به قلم مهدی مطهری خاطرات یک نوجوان از چهل پیاده روی با خانواده است که در ۳۶ صفحه و به قیمت ۳۰۰۰۰ تومان در انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است.

این کتاب خاطره ای شیرین، طنز، تکان دهنده و آموزنده آمیخته با سختی ها و لذت ها از زبان یک نوجوان حاضر در مراسم پیاده روی اربعین حسینی به همراه خانواده است. این کتاب دارای ویژگی های تربیتی از جمله حل مسائل و مشکلات با دعا، نذر و توسل است که پیوسته در داستان های مختلف این کتاب آمده است.

کتاب های عربی برای کودکان

«سفر معنوی: سفر اربعین» نوشته بهجت وحید خواه، «دوازده امام – اربعین حسینی» شراره شرفی، «یاد از بهشت» اثر علی فاطمی پور و «چهل روز عشق» محمدرضا سنجری از دیگر کتاب های کودک و نوجوان هستند. نوجوانان در این زمینه

توجه داشته باشید:

* گروه سنی B نیز شامل سال های ابتدایی (پایه اول، دوم و سوم) می شود.

** گروه سنی «ج» شامل سال های آخر دبستان (پایه چهارم، پنجم و ششم) است.

انتهای پیام