کاهش قیمت آب برای کشاورزانی که از الگوی کشاورزی پیروی می کنند/قیمت خرید تضمینی دام تغییری نمی کندوزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح الگوی کشاورزی را از ابتدای فصل کشاورزی اجرا کردیم و برخی از محصولات اساسی را ۵۰ درصد کاهش یا برای کشاورزانی که دنبال کشاورزی هستند رایگان می کنیم. با حمایت وزارت نیرو، آب و آب.

به گزارش ایسنا، آقای جواد سادات نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مهمترین کار انجام شده توسط وزارت جهاد کشاورزی در سال گذشته چه بوده است، گفت: با توجه به نظری که در زمینه تولید به ویژه وجود دارد. تولید گندم، به شرح زیر است: یک کالای استراتژیک در ایالت، برنامه ریزی دقیقی وجود دارد که طبیعتاً تأثیرات اصلی خود را در فصل زراعی جدید نشان می دهد. یعنی فصل آینده می توانیم نتیجه برنامه هایمان را ببینیم.

وی ادامه داد: امسال با برنامه ریزی های صورت گرفته، قیمت خرید تضمینی گندم در گام نخست ۱۲ فروردین و در اولین جلسه شورای دولت از ۷۵۰۰ تومان به ۱۱۵۰۰ تومان افزایش یافت.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: خاک ما به دلیل گرانی کودها از نظر تغذیه با چالش هایی مواجه شده است و این موضوع باعث کاهش عملکرد در هکتار می شود. در این راستا حمایت های لازم را در نظر گرفتیم و خروجی این اقدام افزایش تولید بود. سال گذشته ۴.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان توسط دولت خریداری شد و امسال این رقم ۷.۲ میلیون تن بود که رشد بسیار خوبی در این زمینه داشته ایم.

وی گفت: در زمینه تولید برنج نسبت به سال های گذشته ۲۵ درصد رشد داشتیم و برنج مرغوب تولید کردیم چرا که کودهای بهتر و بیشتری مصرف شد. در تولید ذرت خوراکی به ۱۴ میلیون تن رسیدیم و خودکفا هستیم. تولید جو کشور نیز ۳۰ درصد افزایش یافته و به رونق خوبی در تولید دست یافته ایم.

سادات نژاد افزود: ۶۰ تا ۷۰ درصد محصولات زراعی دنیا از کشاورزی دیم به دست می آید. در کشور ما این تعداد کم است. ۶۰ درصد محصولات ما از هیدروپونیک به دست می آیند. ما به کار بیشتری در زمینه تالاب ها نیاز داریم، زیرا ما مورد غفلت قرار گرفته ایم و بخش فراموش شده بخش کشاورزی است.

به گفته وی، در طرحی به نام جهش دیم با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام در این فصل کشاورزی ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی دیم کشور به بهره برداری رسیده و یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید دیم افزایش یافته است. برای محصول سال آینده ۲.۶ میلیون هکتار به ۵.۲ میلیون هکتار افزایش می یابد و این اقدام در سال آینده ۴.۵ میلیون تن افزایش می یابد.

وزیر جهاد کشاورزی نگاه ما در حوزه تولید را حمایتی عنوان کرد و گفت: نتیجه این اقدامات حمایتی موجب ارتقای معیشت کشاورزان می شود. امسال ۶۷ هزار میلیارد تومان بابت گندم به کشاورزان پرداخت شد. امروز ۵ هزار میلیارد تومان پرداخت کردیم. دیروز تمام مطالبات کلزاکاران حل و فصل شد. تا هفته آینده ۱۲ هزار میلیارد تومان مطالبات گندم پرداخت می شود که تقریبا به صفر می رسد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به حمایت از کشت سویا اشاره کرد و گفت: اعلام کردیم برای کشت سویا ۶ میلیون تومان در هکتار می دهیم. یعنی به سمتی حرکت کرده ایم که کالاهای اساسی، غلات و دانه های روغنی یارانه بدهیم و به خودکفایی برسیم. سال آینده شاهد خروجی اصلی کسب و کار خواهیم بود.

سادات نژاد با بیان اینکه مهمترین کار اساسی ما در بخش کشاورزی کشاورزی قراردادی است، گفت: از ابتدای دولت تا کنون ۲۶۰ هزار هکتار از اراضی زیر کشت گندم را به صورت آزمایشی در قرارداد زیر کشت قرار دادیم، اما تا کنون ۲۴ شهریور، قصد داریم ۲ میلیون هکتار از مزارع تخمگذار را تحت پوشش قراردادی قرار دهیم.

وی افزود: با ابلاغ بانک مرکزی این امکان وجود دارد که وقتی بخش خصوصی قرارداد کشاورز را به بانک می برد، به عنوان وثیقه پذیرفته شود تا بخش خصوصی بتواند نهاده ها را خریداری و به کشاورز تحویل دهد.

به گفته وی، ۴۰ درصد محصولات کشاورزی در دنیا به روش کشاورزی پیمانی تولید می شود که این رقم در کشور ما یک درصد است. هدف ما تا پایان دولت ۲۰ درصد است. شعار دولت این است که کشاورز بذر نمی کارد مگر اینکه مشتری اش معلوم باشد.

وزیر کشاورزی جهاد العزراء تصریح کرد: در سال آینده در نظر داریم در گندم نرم به خودکفایی برسیم. قبلا خودکفایی گندم داشتیم اما پایدار نبود. ۹ میلیون تن گندم نرم در کشور مصرف می شود و در گندم نرم به سمت خودکفایی خواهیم رفت.

به گفته وی، کشاورزی قراردادی تاثیرات خوبی در تولید برنج، کلزا، جو و گندم داشت.

این مقام ارشد در وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به علت افزایش قیمت برنج گفت: امسال ۲۵ درصد افزایش تولید برنج داشته ایم. همچنین امسال ۴۶ هزار هکتار از شالیزارهای شمال مشمول کشت قراردادی شد. سال گذشته شاهد کاهش ۲۰ درصدی تولید برنج بودیم. زمانی که تولید ۲۰ درصد کاهش یابد، به دلیل کاهش عرضه، قیمت ها افزایش می یابد.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه ذخایر برنج خارجی داریم در صورت ورود تجار بلافاصله از طریق شرکت دولتی بارزانی ورود و قیمت ها را کنترل می کنیم. اما ما ذخایر برنج ایرانی نداریم و وقتی دلالان در این بازار معامله می کنند، چاره ای برای دخالت وجود ندارد. برنج خارجی نمی تواند با برنج مرغوب ایرانی رقابت کند.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: امسال به برکت حمایت کشاورزان و تامین ذخایر برنج ایرانی، کشاورزی قراردادی را در دستور کار قرار دادیم.

وی به کاهش قیمت برنج به دلیل فرارسیدن فصل برداشت اشاره کرد و گفت: در این ماه قیمت مواد اساسی در بازار داخلی و خارجی در حال کاهش است.

سادات نژاد گفت: پس از جنگ روسیه و اوکراین قیمت مواد غذایی افزایش یافت و بسیاری از کشورها دچار کمبود کالا شدند. اما در کشور ما حتی با آزادسازی یارانه ها این دغدغه و کمبود را نداشتیم. یعنی وزارت جهاد کشاورزی به همراه کشاورزان، پرورش دهندگان و تولیدکنندگان با این اصلاح بزرگ اقتصادی همراه بودند.

وی با اشاره به ثبات شرایط تولیدمان گفت: پس از تعمیم یارانه، مصرف مواد غذایی کاهش یافت. همانطور که این صنعت در ماه های گذشته تا ۱۸۰ هزار تن نفت خام در ماه مصرف می کرد که به ۸۰ هزار تن می رسید. یعنی قاچاقی که انجام می شد منتفی شده است. مصرف نهاده های حیوانی نیز به همین صورت است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از دامداران، گفت: حوزه دام و طیور پیش از این نیز مشتاق تعمیم یارانه ها بود و تحت فشار شدید قرار گرفت و همچنان ادامه دارد. در طرح دایره ای مازاد گوشت و مرغ را از بازار جمع آوری کردیم و این رویه ادامه دارد. برای حمایت از این گروه ها صادرات دام را هم آزاد کرده ایم. صادرات دام و طیور رایگان و عوارض آن را لغو کردیم. برای تامین نقدینگی ۲۰ هزار میلیارد تومان برای صنعت دام و طیور در نظر گرفته شد. تاکنون ۹۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و حدود ۸۸ هزار فعال صنعت دام و طیور این تسهیلات را دریافت کرده اند. ۱۵ هزار دامدار روستایی و عشایری نیز کارت دام دریافت کردند.

سادات نژاد همچنین به وضعیت تولید جوجه یک روزه اشاره کرد و گفت: در صنعت دام و طیور با ارگانیسم طرف هستیم و حفظ واحد تولیدی بسیار مهم است. از ماه آگوست، ما ۳۰ میلیون تخم بارور شده خریداری کرده ایم تا اطمینان حاصل کنیم که استخرهای جوجه ریزی ما برای نیمه دوم سال باز هستند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با اجرای قانون تمرکز امروز وکیل مصرف کننده و مدافع تولیدکننده شده ایم و باید این دو را در کنار هم ببینیم. برای حمایت از تولید، تعیین قیمتی که مشتری در بازار نداشته باشد، در نهایت برای محصول زیان آور خواهد بود. چون اصلاحات اقتصادی صورت گرفته طبیعی نیست، بنابراین مصرف کننده و تولیدکننده باید با هم از این مانع عبور کنند.

به گفته وی، قیمت خرید تضمینی دام، قیمت توافقی اتحادیه ها و معاونت امور دام وزارت جهاد است و تغییر نخواهد کرد.

این مقام مسئول در وزارت جهاد در بخشی دیگر از سخنان خود به اراضی کشاورزی اشاره کرد و گفت: یکی از رویه هایی که وزارت جهاد انجام می دهد، صدور اسناد زمین کشاورزی است. ۴ درصد از زمین های کشاورزی دارای گواهی در آغاز دولت سند است. مرکز صدور اسناد زمین تشکیل دادیم و جلسات آن را تشکیل دادیم و از سال ۹۴ تا ابتدای دولت سیزدهم دو میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی پاکسازی شد و تداخلات در عرض یازده ماه برطرف شد و ۶۵۸ مورد را سند زدیم. هزار هکتار هکتار زمین و تا سال ۱۴۰۲ از تمامی اراضی تداخل رفع می شود.

وی همچنین به آبخیزداری اشاره کرد و گفت: امسال در یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از حوزه های آبخیز کشور عملیات آب داری انجام شده است. این عمل پاسخ نمی دهد و باید عملیات بیشتری انجام شود. عملیات آبخیزداری باید در ۹۰ میلیون هکتار از حوزه آبخیز انجام شود و اگر سالی یک میلیون هکتار انجام دهیم در ۹۰ سال امکان پذیر نیست و باید سالانه ۱۰ میلیون هکتار آبخیزداری انجام داد.
در این راستا لایحه آبخیزداری نیز به زودی تنظیم می شود. همچنین قصد داریم یک میلیون درخت بکاریم.

سادات نژاد در خاتمه گفت: برای اجرای الگوی کشاورزی از ابتدای فصل کشاورزی برنامه داریم و از کشاورزانی که الگوی کشاورزی را رعایت می کنند با کمک وزارت نیرو می خواهیم قیمت آب خود را کاهش دهند. ۵۰٪ تخفیف یا آن را رایگان در برخی از محصولات اصلی.

انتهای پیام