کالبد شکافی شکم چیست و چه عوارضی دارد؟


جدا شدن شکم دیاستاز مستقیم شکمی (DRA) یک اصطلاح آناتومیکی است که فاصله غیر طبیعی بین دو عضله در دیواره راست شکم را توصیف می کند.

علل کالبد شکافی شکم

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد زنان باردار و زنان بعد از زایمان را درگیر می کند. جداسازی دائمی بین “شش” ماهیچه 1.5 تا 2 سانتی متر یا بیشتر معمولاً غیر طبیعی تلقی می شود و نیاز به درمان دارد. این بیماری معمولاً با درمان طولانی مدت از بین می رود.

چنین جدایی می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که لایه بافت همبند بین عضلات راست شکم کشیده و ضعیف شده و باعث بیرون آمدن محتویات شکم شود.

اگرچه این حالت ناامید کننده و آزاردهنده است ، اما اغلب در چند ماه پس از تولد فروکش می کند. با این حال ، بدون درمان این وضعیت برای بسیاری از زنان ادامه خواهد داشت

علائم

اکثر علائم اتساع شکم در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است علائم را در اواخر دوم یا اوایل سه ماهه سوم تجربه کنند. گروهی دیگر تنها پس از زایمان متوجه تغییرات در شکم می شوند.

در دوره پس از زایمان ، مادران تازه ای که دچار جدا شدن شکم می شوند ، باید برآمدگی یا برآمدگی قابل مشاهده ای را در محل جدا شدن عضلات شکم مشاهده کنند.

برعکس ، وقتی به پشت دراز می کشید ، این ناحیه بین ماهیچه های اطراف ناف تقسیم می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده کالبد شکافی شکم باشد عبارتند از:

تورمی که از وسط شکم عبور می کند بیشتر در هنگام جمع شدن یا انقباض شکم قابل توجه است.

مشکل در بلند کردن اجسام

مشکلات مربوط به کارهای مشترک

کمردرد

وضعیت بد بدن

بی ثباتی تنه

بی اختیاری ادرار

ضعف عضلات شکم

علائم اتساع شکم

علل تشریح شکم:

افزایش فشار داخل شکمی یکی از دلایل اصلی اتساع شکم است. وقتی باردار هستید ، ماهیچه های شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهند و باعث می شود بافت همبند نازک تر شود.

هورمونهای آرامش بخش بارداری ، پروژسترون و استروژن نیز در شل شدن بافت نقش دارند. با ادامه این روند ، ممکن است لایه برداری نسبی یا کامل راست روده رخ دهد.

عوامل خطری که فرد را مستعد ابتلا به عوارض بارداری می کند شامل موارد زیر است:

مادر مسن (35 سال به بالا)

میوه بزرگ

بارداری دوم و بیشتر

بارداری دو یا چند قلو

اگرچه دررفتگی شکمی در زنان باردار و پس از زایمان شایع تر است ، اما توجه به این نکته ضروری است که در زنان یائسه و مردان نیز ممکن است رخ دهد. در این موارد ، علل اصلی عبارتند از فشار ، تغییرات سریع در وزن بدن ، وزنه برداری و تمریناتی مانند کرانچ.

نوزادان گاهی شکم طبقه ای را تجربه می کنند ، اما این مشکل جدی نیست زیرا معمولاً خود به خود برطرف می شود.

تشخیص کالبد شکافی شکم

بسیاری از زنان می توانند این تقسیم را در وسط شکم ببینند. با این حال ، برای درمان مناسب مراجعه به پزشک برای تشخیص رسمی مهم است.

پس از یک معاینه کامل فیزیکی ، پزشک معاینه شکم شما را مشخص می کند و در صورت وجود آن ، چقدر مشکل است.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و یک حرکت کوچک شکمی انجام می دهد. با قرار گرفتن در این وضعیت ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو نیمه بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک جداسازی شکم را تشخیص می دهد. تعدادی از تمرینات توانبخشی که برای درمان و ترمیم بخش طراحی شده اند ، برای درمان تجویز می شوند.

درمان کالبد شکافی شکم

درمان کالبد شکافی شکم

درمان جداسازی شکم بر تمرینات توانبخشی برای بازگرداندن جدایی متمرکز است. همچنین شامل تمرین در تمریناتی است که باید از آنها اجتناب کرد و می تواند جدایی را تا زمان بهبود کامل بدتر کند.

برای بیمار مهم است که بداند حتی با فیزیوتراپی شکم نیز نمی تواند به طور کامل به وضعیت خود قبل از بارداری بازگردد ، زیرا استرس هایی که در دوران بارداری تحمل می شوند هرگز به طور کامل بازگردانده نمی شوند.

اگر جداسازی شکمی بیمار بسیار شدید باشد ، ممکن است نیاز به جراحی باشد ، اما در بیشتر موارد فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را به اندازه کافی برای انجام مداخلات تهاجمی بهبود بخشد.

روشهای جراحی

اگر کالبد شکافی منجر به فتق واقعی نشود (در فتق ، محتویات شکم از طریق بافت همبند دیواره شکم بیرون زده است) ، معمولاً جراحی لازم نیست.

در عوض ، ورزش ایمن و مناسب اولین خط درمانی است که اغلب برای برداشتن شکاف شکمی مثر است. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای کاهش لایه بندی روده کافی نیست.

در این مورد ، گزینه موثر ابدومینوپلاستی است. مطالعه ای در سال 2019 میزان موفقیت بالای این روش را در بهبود ثبات تنه و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به اتساع شکم نشان داد.

تحریک الکترومغناطیسی عصبی عضلانی

این یک روش جراحی بالقوه جدید است که می تواند از نظر زیبایی به جدا شدن روده کمک کند. “این تکنیک از یک آهنربا با قدرت بالا برای ایجاد انقباضات ماهیچه ای استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی عضلات عصبی عضلانی باعث انقباض ماهیچه های شکمی می شود که باعث تقویت و بهبود آنها می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان مفید است ، به ویژه در ترکیب با تمریناتی که برای تقویت ناحیه شکم طراحی شده اند.

جداسازی شکم در مردان

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

وقتی صحبت از تمریناتی می شود که باید از آنها اجتناب کرد ، به این معنی است که مادران جوان باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه تمرینات کششی خودداری کنند. همچنین از تمرینات دیگر اجتناب کنید:

کشش شکم

هر ورزشی که شما را ملزم می کند بدون حمایت و قدرت شکم بر روی دست و زانو بایستید.

هرگونه فعالیت لیفتینگ که باعث بیرون زدگی معده می شود (مانند مانور والسالوا)

خم شدن به عقب ، که شکم را کش می دهد

فشار یوگا به شکم (اصلاح نشده)

تمرینات هنگام تقسیم شکم مجاز است

تمرینات م effectiveثری وجود دارد که می توانید با خیال راحت با شکم انجام دهید. اجرای منظم این فعالیتها بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت.

تمرینات عمیق شکم با ستون فقرات خنثی (معمولاً روی زانو دراز کشیده) برای کنترل و تحریک استفاده از شکم عرضی انجام می شود.

اساساً ، شکم حدود 10 ثانیه کوچک می شود ، به ستون فقرات فشار داده می شود و دوره های طولانی تری را نگه می دارد. در حالت ایده آل ، چنین خدماتی روزانه به مدت 10 دقیقه انجام می شود. همچنین تمرینات مفیدی برای کف لگن ، مانند بولینگ و کج شدن لگن.

انجام این حرکات با شکل مناسب بسیار مهم است. به همین دلیل باید با یک فیزیوتراپیست مشورت کنید که می تواند تمرینات شما را زیر نظر داشته باشد.

پیشگیری از کالبد شکافی شکم:

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت کالبد شکافی شکم کمک کند.

کمربند برای زنان باردار:

برخی از متخصصان اتصال دستگاه ها (بیشتر کمربند محکم و کش دار دور شکم) را توصیه می کنند ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی بستن کمربند برای زنان باردار ، بالا نگه داشتن عضلات شکم و حفظ کمر است. بستن کمربند نمی تواند جدایی شکم را درمان کند و همچنین شکم را تقویت نمی کند.

جداسازی شکم و کمربند برای بارداری

با این حال ، طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما در پیروی دقیق از رژیم درمانی کمک می کند. ممکن است شکم بعد از زایمان شکم را نشان دهد ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، در صورت دررفتگی شکم ، با پزشک خود در مورد مشکلات خود صحبت کنید تا او برنامه درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند بعد از زایمان در بدن خود قوی تر و مطمئن تر باشید.

اولین مرکز بهداشت پرستاری وی با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاران ، آمادگی خدمت رسانی شبانه روزی به شهروندان عزیز را با کادر مجرب و متخصص خود دارد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای مراقبت و پرستاران خدمات ارائه کرده و آسایش و امنیت عزیزان خود را در اولویت اول قرار داده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با متخصصان این مرکز تماس بگیرید و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید