کارآزمایی بالینی موفق تومورهای مغزی مقاوم به درمانمحقق پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: امروزه استفاده از سلول درمانی های جدید مبتنی بر سلول های ایمنی، جهان را در درمان و از بین بردن سرطان متحول کرده است. در پژوهشکده رویان آغاز شد و بستر لازم و فناوری مربوطه در این پژوهشکده ایجاد شده است.

و بر اساس آنچه در گزارش ایسنا آمده و روابط عمومی دانشگاه جهاد دانشگاهی انجام شده است. با نزدیک شدن به چهل و دومین سالگرد تأسیس این مؤسسه، مصاحبه ای با دکتر پروژه های فناورانه و خلاق پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی که به شرح زیر می باشد:

* از چه زمانی در دانشگاه الجهاد شروع به کار کردید؟

در اسفند ۱۳۸۲ به عنوان محقق سلول های بنیادی به تیم دکتر بهاروند در پژوهشگاه رویان پیوستم و در حال حاضر استاد پژوهشگاه رویان هستم.

در حال حاضر چه پروژه تحقیقاتی را اجرا می کنید؟

تاکنون چندین پروژه تحقیقاتی در زمینه سرطان و سلول های بنیادی خونساز را مدیریت کرده ام و در طول عمر پژوهشی خود سعی کرده ام نتایج این طرح ها را در قالب ارائه خدمات به بیماران و نیازمندان ارائه دهم. وی در حال حاضر مدیر پروژه درمان تومورهای مغزی توسط سلول‌های کشنده طبیعی، تولید سلول‌های کشنده طبیعی از خون بند ناف، بررسی تأثیر سلول‌های کشنده طبیعی با سایر داروها برای هدف قرار دادن سلول‌های سرطانی در تومورهای بدخیم خون است. و تولید سلول های خارج سلولی. وزیکول ها توانایی هدف قرار دادن سلول های سرطانی در چندین سرطان را دارند و من متفاوت هستم

* اجرای این طرح ها از چه تاریخی آغاز شد؟

اجرای تمامی پروژه ها از حدود ۳ سال پیش آغاز شده است که برخی از این پروژه ها در مراحل پایانی و تعدادی نیز در حال اجراست.

* ضرورت اجرای این طرح ها در کشور روشن شود.

قطعا درمان سرطان به ویژه سرطان های مقاوم به درمان و متاستازها با روش های دارویی مرسوم امکان پذیر نیست. امروزه استفاده از سلول درمانی های جدید مبتنی بر سلول های ایمنی، جهان را برای درمان و از بین بردن سرطان متحول کرده است. از این رو تحقیقات در این زمینه با ضرورت ایجاد بستر، دانش و فناوری لازم برای ایجاد سلول های ایمنی موثر برای درمان سرطان های مقاوم به درمان آغاز شد و بحمدالله بستر لازم و فناوری مرتبط در این پژوهشکده ایجاد شد.

* طبق برنامه ریزی های انجام شده اجرای این پروژه چه زمانی به پایان می رسد؟

فاز اول کارآزمایی بالینی برای درمان تومورهای مغزی مقاوم به درمان با موفقیت به پایان رسید.

* برنامه شما برای بازاریابی محصول به دست آمده چیست؟

با توجه به دستیابی به فناوری و به منظور تسهیل در روند توسعه بازاریابی و ارائه خدمات، با استقرار در مرکز رشد رویان و تحت عنوان شرکت دانش سلولی کیان ایمن، زمینه های عرضه این محصول سلولی و خدمات مربوط به آن را در اختیار بیماران قرار می دهیم. . امید است در سه سال آینده بتوانیم نمونه ای از محصول تجاری را بدست آوریم.

* چه مشکلات و موانعی مانع از اتمام اجرای این طرح می شود؟

پروژه های فناوری در حوزه بیولوژیکی با مشکلات زیادی روبرو هستند. بخشی از این مشکلات در داخل سازمان و بخشی دیگر خارج از سازمان است. از جمله مشکلات درون سازمانی می توان به کمبود بودجه، عدم علاقه به طرح های بزرگ، عدم انعطاف در تدوین مقررات، ضعف مقررات در خصوص مالکیت معنوی یا مقررات بازاریابی و عدم آموزش کافی تکنسین ها اشاره کرد. البته از همدلی و همکاری تیم های پشتیبانی در پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان نیز نباید غافل شد. به عبارت دیگر، اگرچه در امور سازمانی نقاط ضعفی وجود دارد، اما پیشرفت در سازمان های کوچکتر مانند پژوهشگاه رویان مرهون تلاش جمعی روسا و مدیران است. از جمله مشکلات خارج از مقررات می توان به سیاست های کلان کشور اشاره کرد که در بحبوحه تحریم ها و مشکلات اقتصادی گریبان پروژه های تحقیقاتی را گرفت.

* به نظر شما جهاد دانشگاهی چه نقشی در توسعه فضای نوآوری به ویژه برای نخبگان دولتی می تواند داشته باشد؟

شکی نیست که جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد بالادستی نقش بسیار مهمی در توسعه اکوسیستم نوآوری دارد. بنابراین به تسلط بر همه اعضا کمک می کند.

در واقع جهاد دانشگاهی می تواند بسترهای آموزشی مورد نیاز برای فرهنگ سازی نوآوری، ترسیم خطوط مشخص با هدف گذاری مناسب برای حمایت از فعالیت های نوآورانه، معرفی نخبگان این حوزه به سازمان های حمایتی با حمایت کلان، تعریف نقشه راهبردی توسعه اکوسیستم نوآوری را فراهم کند. در سطح کلان و توجه ایجاد اقتصاد دانش بنیان و حل مشکلات ملی، تعیین اهداف کلان در عرصه بین المللی، توجه به نخبگان نوآور سازمانی، رفع موانع و تسریع در امور مرتبط باید نقش مهمی ایفا کند. عملکرد.

* در آخر اگر در رابطه با این طرح و یا اجرای طرح های تحقیقاتی توسط جهاد دانشگاهی نکات خاصی دارید به من اطلاع دهید.

از نظر خودم در ۱۸ سال گذشته در جهاد دانشگاهی خدمت می کنم و این سازمان را در جایگاهی مقدس و ممتاز می دانم. دلیل وجود، بقا و فعالیت من، اعتقاد به جهاد دانشگاهی برای اصلاح امور با توجه به مشکلات کشوری است. هم افزایی برای حل مشکلات سلامت جامعه به ویژه بیماران سرطانی با جلب توجه خیرین، صنایع بزرگ و بزرگان ایران زمین می تواند جایگاه این نهاد مقدس را در دل مردم ارتقا دهد و ارزش این نهاد را در دولتمردان ثابت کند.

انتهای پیام