چگونه واژن سالم داشته باشیم؟ (12 ترفند ساده)


خشکی واژن یکی از آن اتفاقات ناخوشایند است که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. اگر تابستان امسال قصد سفر دارید ، اجازه ندهید خشکی واژن تعطیلات شما را خراب کند. کنار آمدن با درد واژن و خارش در هوای تازه اصلا خوب نیست ، به خصوص اگر هوا گرمتر از همیشه باشد.

مهمترین نکته ای که همیشه باید به خاطر داشته باشید این است که از بدن خود و همچنین ظاهر خود مراقبت کنید. همانطور که از پوست و مو خود مراقبت می کنید و از پاک کننده ها و مرطوب کننده ها برای مراقبت و تغذیه پوست و موهای خود استفاده می کنید ، باید مراقب سلامت واژن نیز باشید.

5 بهترین ژل سفت کننده واژن در ایران

واژن یک اندام شگفت انگیز است. این اندام دارای مکانیسم خود پاکسازی داخلی است. واژن ، از یک طرف ، آنقدر قوی و سرسخت است که در برابر مشکلات زایمان مقاومت می کند و در عین حال آنقدر حساس است که به شما امکان می دهد از رابطه جنسی لذت ببرید. اما گاهی اوقات مشکلات واژن می تواند بسیار تحریک کننده باشد. به همین دلیل است که ما باید از یک اندام مهم مراقبت کنیم و سلامت آن را نادیده نگیریم.

دکتر نیگهات عارف اخیراً در حساب اینستاگرام خود گفته است: “همانطور که صورت را مرطوب می کنیم تا شاداب و شاداب بماند ، باید واژن را نیز مرطوب نگه داریم.”

نکات مهم در مراقبت از واژن

از آنجا که مقاله امروز ما در مورد راه های داشتن واژن سالم است ، در اینجا 10 بهترین راه برای مراقبت از واژن شما آورده شده است. این تکنیک ها به ویژه در تابستان و هوای گرم برای شما مفید است.

1- از رژیم غذایی مناسب برای واژن پیروی کنید

با نوشیدن مقدار زیادی آب ، به ویژه در روزهای گرم ، و خوردن غذاهای حاوی آب زیاد ، مانند خیار ، می توانید به حفظ و مرطوب شدن واژن کمک کنید. چای سبز همچنین دارای خواص فوق العاده زیادی است و علاوه بر مرطوب نگه داشتن واژن ، از عفونت های دردناک مجاری ادراری نیز جلوگیری می کند.

علاوه بر این ، نباید خوردن پروبیوتیک هایی مانند ماست معمولی ، کیمچی و میسو را فراموش کنید. این غذاها به حفظ تعادل باکتری های سالم در بدن ما کمک می کند. باکتری های سالم بدن را از عفونت قارچی یا عفونت BV (واژینوز باکتریایی یا عفونت باکتریایی واژن) منع می کند.

2- واژن را با صابون نشویید

استفاده از صابون برای شستشو در داخل واژن تعادل باکتری های سالم و سطح pH آن اندام را بر هم می زند. می توانید ظاهر و بو را با صابون بشویید ، اما برای شستن واژن از صابون استفاده نکنید. واژن به خودی خود می تواند داخل را تمیز کند و نیازی به انجام هیچ کاری ندارید.

همچنین ، به هیچ وجه از دوش واژن استفاده نکنید زیرا این کار تمام باکتری های خوب داخل واژن را از بین می برد و منجر به عفونت می شود.

3- رابطه جنسی بیشتری داشته باشید

بله شما آن را درست خواندید! ترشحات خارج شده از واژن در حین تحریک به حفظ رطوبت و قابلیت ارتجاعی پوست در این اندام کمک می کند. این امر از آتروفی واژن ، به ویژه در زنان یائسه جلوگیری می کند. برخی از مطالعات همچنین نشان می دهد که رابطه جنسی می تواند به تقویت کف لگن و جلوگیری از افتادگی واژن کمک کند. همچنین ، هرچه رابطه جنسی بیشتری داشته باشید ، میل جنسی شما نیز بیشتر می شود. در واقع ، این یک بازی دوگانه است!

4- از حمام حبابی معطر زیاد استفاده نکنید

اگرچه هیدراتاسیون طولانی مدت و ماندن در حمام حبابی واقعاً سرگرم کننده است ، اما استفاده مکرر از حمام حبابی ، مانند صابون و دوش واژن ، تعادل pH واژن را به هم می زند و منجر به عفونت هایی مانند برفک یا واژینوز باکتریایی می شود. آنها با خارش همراه هستند.

5. تمام موهای ناحیه تناسلی را تراشیدن نکنید. موهای خارجی واژن شما را از خط و خش و کبودی هنگام رابطه جنسی محافظت می کند

ممکن است به دلخواه شما نباشد ، اما واقعیت این است که موهای ناحیه تناسلی شما برای سلامت واژن و اندام تناسلی شما مهم است. این موها از پوست ظریف نزدیک ورودی واژن و اندام تناسلی در برابر اصطکاک و خراش در هنگام رابطه جنسی محافظت می کنند. بنابراین ، علیرغم افزایش طرفداران بیکینی به سبک هالیوودی ، حفظ موهای تناسلی بسیار بهتر و سالم تر است. به جای تراشیدن یا برداشتن تمام این موها ، بهتر است همیشه آنها را تمیز نگه دارید و موهای آن ناحیه را تمیز و مرتب نگه دارید.

6- از روان کننده های طبیعی استفاده کنید

هیدراته و سالم نگه داشتن پوست بخش مهمی از روال روزانه مراقبت از پوست ما است. اما آیا به همان اندازه به پوست صورت یا اندام واژن توجه می کنید؟ واژن ما به مدت یک ماه ترشحات طبیعی متفاوت و متغیری تولید می کند. اما تغییرات هورمونی ناشی از استرس ، بارداری ، یائسگی و عوامل مختلف دیگر می تواند تعادل این ترشحات را بر هم زده و منجر به خشکی واژن شود.

بنابراین ، وقتی از پوست و دستان خود مراقبت می کنید ، سعی کنید از یک روان کننده با کیفیت با pH مناسب به عنوان بخشی از فرایند مراقبت روزانه واژن خود استفاده کنید. همچنین قسمت های خارجی واژن را فراموش نکنید. خشکی واژن نه تنها بدن داخلی بلکه لب ها و کلیتوریس را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین حتما روغن کاری کنید (به ژل های روان کننده گفته می شود) برای مرطوب نگه داشتن این قسمت ها مناسب است. ژل روان کننده چیست؟ عوارض جانبی و 6 کاربرد جالب که باید بدانید!

7- تامپون را به طور مرتب عوض کنید

استفاده طولانی مدت از تامپون می تواند باعث ناراحتی ، بوی بد دهان و در بدترین حالت – سندرم شوک سمی شود. البته این بسیار نادر است و از هر صد هزار زن در دوران قاعدگی فقط 1 تا 17 نفر از سندرم شوک سمی رنج می برند.

اگر تامپون را دیر عوض کنید واژن خشک و خارش دار می شود. اگر این اتفاق افتاد ، چند ساعت را بدون تامپون بگذرانید و از یک نوار بهداشتی و حتی مقدار کمی روان کننده استفاده کنید تا احساس راحتی کنید. شما باید تامپون را حدود 4-5 بار در روز عوض کنید. بهتر است شب ها بدون تامپون بمانید و از پد استفاده کنید تا سلامت واژن به خطر نیفتد.

برای پمپاژ خون به داخل واژن ورزش کنید

همه می دانند که ورزش برای سلامتی بدن مفید است. اما آیا می دانید ورزش باعث تقویت سلامت واژن می شود؟ ورزش باعث افزایش جریان خون در واژن می شود و نه تنها به حفظ سلامت آن کمک می کند بلکه شکل واژن را نیز حفظ کرده و از افتادگی آن جلوگیری می کند. ورزش منظم همچنین برای حفظ تعادل هورمونی م ،ثر است ، که به نوبه خود به سلامت واژن کمک می کند.

9- تقویت کف لگن

اگر متوجه شدید که لباس زیر شما پس از سرفه یا عطسه یا بعد از ورزش به دلیل ادرار ناخواسته خیس شده است ، وقت آن است که برای تقویت کف لگن تمریناتی انجام دهید. این تمرینات به بهبود کنترل مثانه و افزایش تحریک شما در طول رابطه جنسی کمک می کند.

وقتی به دستشویی می روید می توانید به طور داوطلبانه جریان ادرار را متوقف کنید ، درست است؟ برای انجام این کار ، عضلات کف لگن را منقبض می کنید. حالا برای تقویت کف لگن نیز باید همین کار را انجام دهید. یعنی ماهیچه های لگن را 10-15 بار پشت سر هم منقبض کنید. به خاطر داشته باشید که ماهیچه های لگن را فشار دهید ، نه عضلات شکم یا ران.

12- دستگاه تناسلی خود را بشناسید

واژن همه متفاوت است و این دو مرد اصلا شبیه هم نیستند. درست مانند بزرگ کردن سینه معمولی ، باید داخل واژن را برای علائم واضح مانند خونریزی نامنظم ، بوی تند ، ترشحات غیر معمول یا خارش بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ مشکلی وجود ندارد. در صورت داشتن چنین مواردی به پزشک عمومی خود مراجعه کنید.

علاوه بر این ، باید به قسمت های بیرونی و بیرونی واژن توجه کنید و آنها را از نظر وجود دانه ، جوش یا توده بررسی کنید. حتی می توانید به پشت دراز بکشید و از آینه دستی برای مشاهده کامل تمام قسمت های واژن خود استفاده کنید. اگر این کار را به طور منظم انجام دهید ، می توانید به محض مواجه شدن با مشکلات یا مسائل غیرمعمول متوجه شوید.

حتما بخوانید: مواد مغذی مورد نیاز زنان در هر سنی و شرایط سلامتی

امیدواریم مطالب این پست برای شما مفید واقع شده باشد. همیشه شاد و سلامت باشید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید