چه کسانی به پنومونی کووید مبتلا می شوند؟ایسنا/ خراسان رضوی تحقیقات نشان داده است که ۲۰ درصد افراد مبتلا به ویروس کرونا به ذات الریه مبتلا شده و نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند.

به گفته سرویس بهداشت ملی بریتانیا، ذات الریه طبیعی ناشی از عفونت باکتریایی است و علائم ممکن است بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت یا حتی روزها طول بکشد. در ذات الریه، التهاب ناشی از یک ویروس است و شکل دیگری به خود می گیرد. پنومونی کووید بیشتر طول می کشد و عوارض بیشتری ایجاد می کند.

تیمی از محققان در Northwestern Medicine این فرصت را داشتند که مایع ریه را مستقیماً از بیماران بستری شده در بیمارستان مبتلا به COPD تجزیه و تحلیل کنند. پس از مقایسه سلول‌های ایمنی ریه با نمونه‌های ذات‌الریه جمع‌آوری‌شده قبل از همه‌گیری، آنها دریافتند که پنومونی Qovid با ذات‌الریه طبیعی متفاوت است.

کوویدیم پنومونی سلول های ایمنی در ریه ها را از بین می برد و از آنها برای پخش شدن در سراسر بدن طی روزها یا هفته ها استفاده می کند. در حالی که ذات الریه طبیعی نواحی بزرگی از ریه را تحت تاثیر قرار می دهد، حفره تنها چند ناحیه کوچکتر از ریه ها را پوشش می دهد. دانشمندان گرفتن ریه را آتش سوزی جنگلی توصیف کرده اند که کل منطقه جنگل را تهدید می کند.

به این ترتیب عفونت به آرامی در سراسر ریه ها حرکت می کند و به ظرفیت تنفسی آسیب می رساند و سپس با افزایش دما، فشار خون کاهش می یابد و به هر قسمت از بدن آسیب می رساند. بیمارانی که در بیمارستان بستری می شوند به دلیل طول مدت بیماری دارای عوارض هستند. نه به این دلیل که ذات الریه یک بیماری ذاتا جدی تر از ذات الریه معمولی است.

چه کسانی بیشتر تحت تاثیر پنومونی کووید هستند؟

افراد مبتلا به دیابت، آسم متوسط ​​تا شدید، بیماری ریوی، فشار خون بالا، بیماری قلبی، مشکلات کبدی و سرطان بیشتر در معرض ابتلا به این نوع پنومونی هستند.

این افراد در معرض خطر بالایی برای ابتلا به نوعی پنومونی کووید هستند که می تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان شود.

با این حال، یک مطالعه منتشر شده در سپتامبر ۲۰۲۱ نشان داد که دیابت مشکل اصلی پزشکی مرتبط با کووید ۱۹ در سراسر جهان است.

محققان دانشگاه علوم پزشکی همدان در ایران نیز می گویند دیابت می تواند شدت ذات الریه را پیش بینی کند. میزان مرگ و میر ناشی از عفونت ریه در بین افراد دیابتی به طور قابل توجهی بیشتر از افراد غیر دیابتی است.

دیابت همچنین ارتباط نزدیکی با نابرابری های اجتماعی، اقتصادی و نژادی دارد. این بدان معناست که برخی از ساکنان بیشتر با بیماری شدید عروق کرونر قلب در بیمارستان بستری می شوند.

چه مدت طول می کشد تا بهبود یابد؟

بهبودی برای تعداد کمی از افراد تا یک سال طول می کشد، اما هنوز مطالعات بیشتری برای درک اثرات بلندمدت مورد نیاز است.

در مطالعه‌ای که در مارس ۲۰۲۲ در انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی انجام شد، تیمی دریافتند که ۶۳ درصد از بیماران مبتلا به ناهنجاری‌های قفسه سینه پس از شش ماه بهبود بیشتری نشان ندادند. آنها همچنین دریافتند که مردان بالای ۶۰ سال و افراد مبتلا به بیماری شدید عروق کرونر حتی پس از یک سال احتمال بیشتری برای ابتلا به مشکلات ریوی دارند.

در مقابل، مطالعه دیگری در سال ۲۰۲۱ نشان داد که یک سوم از عملکرد ریه بیماران حتی یک سال کامل پس از ابتلا به ذات الریه مرتبط با ویروس کاهش یافته است. علیرغم یافته های انجمن رادیولوژی آمریکا در این مطالعه، زنان بیشتر از مردان عملکرد ریه خود را از دست دادند.

دکتر مارک جونز، دانشیار پزشکی تنفسی در دانشگاه ساوتهمپتون و یکی از نویسندگان مطالعه دوم، گفت: به نظر می رسد که اکثر بیماران ACP به طور کامل بهبود یافته اند. با این حال، ممکن است برای برخی از بیماران ماه ها طول بکشد. زنان بیشتر احتمال دارد که کاهش مداوم در تست‌های عملکرد ریه را تجربه کنند و تحقیقات بیشتری برای درک اینکه آیا تفاوت جنسیتی در نحوه بهبودی بیمار وجود دارد یا خیر، مورد نیاز است.

همچنین هنوز نمی دانیم بعد از ۱۲ ماه چه اتفاقی می افتد و این پرونده نیاز به مطالعه مداوم دارد.

نتایج در The Lancet Rheumatology منتشر شد.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر