چه چیزی زرشک را به یک پایگاه صادراتی خراسان جنوبی تبدیل کرده استایسنا/ خراسان جنوبی یکی از اعضای گروه تحقیقاتی مجتمع جهاد کشاورزی تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه خراسان جنوبی گفت: طراحی خشک کن های صنعتی برای خشک کردن یکنواخت میوه زرشک می تواند تاثیر بسزایی در صادرات این محصول داشته باشد.

سارا حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: فصل برداشت مهم ترین گیاه دارویی ایران است و به طور انحصاری در خراسان جنوبی تولید می شود.

وی افزود: دانه های یاقوت سرخ که به شکل زرشک است در فصل زیبای پاییز برداشت می شود. بوته زرشک یکی از درختان تیغه است که به همین دلیل برداشت محصول با مشکل مواجه می شود.

حسینی ادامه داد: برداشت زرشک عمدتاً به روش سنتی انجام می شود که علاوه بر افزایش بقایای میوه پس از برداشت منجر به از بین رفتن درخت می شود. با استفاده از روش های برداشت خودکار، آموزش اپراتورها و کشاورزان برای استفاده بهینه از این روش ها می تواند ضایعات میوه را در طول برداشت کاهش دهد.

وی ادامه داد: یاقوت کبود گرانبها با وجود طعم بی نظیر و نفیس، به دلیل بافت لطیف و حساس بودن به تنش های محیطی، فقط در منطقه خراسان جنوبی به صورت تازه استفاده می شود. میوه تازه زرشک سرشار از ویتامین های مورد نیاز بدن مانند ویتامین C و ویتامین B است.

حسینی تصریح کرد: میزان ویتامین C موجود در میوه زرشک بیشتر از ویتامین C موجود در پرتقال است. علاوه بر ویتامین های موجود در میوه زرشک، ترکیبات فعال بیولوژیکی مانند آنتوسیانین ها نیز در این میوه وجود دارد که جدا از فعالیت آنتی اکسیدانی، از اکسید شدن کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم جلوگیری کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در مصرف کننده کاهش می دهد.

وی افزود: از آنتوسیانین ها می توان به عنوان رنگ های طبیعی در صنایع غذایی و آرایشی استفاده کرد. ماندگاری زرشک تازه با خواص منحصر به فرد تغذیه ای و درمانی با استفاده از روش های جدید بسته بندی مانند استفاده از بسته بندی نانو یا اتمسفر اصلاح شده افزایش می یابد. افزایش ماندگاری زرشک تازه امکان صادرات این محصول به استان های دیگر و همچنین سایر نقاط جهان را فراهم می کند.

خشک کردن معمولی یک چالش مهم است

این محقق گفت: یکی دیگر از راه های افزایش ماندگاری میوه خشک کردن زرشک است. روش خشک کردن زرشک یکی از مشکلات اساسی و مهم نگهداری است که توجه ویژه مسئولان را می طلبد زیرا خشک کردن این میوه به روش سنتی در پشت بام خانه های روستایی، زمین های اطراف محل برداشت و غیره. – مزارع استاندارد، حاوی ترکیبات فعال بیولوژیکی است که باعث کاهش و افزایش باربری زرشک می شود که یکی از عوامل شکست صادرات زرشک می باشد.

حسینی افزود: همچنین روش سنتی خشک کردن زرشک بر رنگ دانه زرشک تأثیر می گذارد و کیفیت رنگ محصول را کاهش می دهد. استفاده از روش های جدید خشک کردن زرشک باعث بهبود کیفیت محصول نهایی می شود. بافت، رنگ، طعم و ارزش غذایی عوامل مهمی در بازاریابی زرشک هستند که باید در فرآیند خشک کردن مورد توجه قرار گیرند.

یکی از اعضای گروه تحقیقاتی مجتمع جهاد تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه خراسان جنوبی با اشاره به اینکه میوه زرشک پتانسیل بالایی برای درمان دارد که متاسفانه مورد توجه قرار نمی گیرد، گفت: این میوه در حال حاضر با توجه به شرایط موجود در این گیاه قابل درمان است. از میوه های تازه و خشک زرشک می توان محصولات غذایی بی شماری مانند؛ لواشیک، مثلاً سس، ژله، مربا، مربای پاستل، میان وعده، بیسکویت، کلوچه و نوشابه، شهد و انواع کوکتل.

انتهای پیام