چه ورزش هایی از پیری جلوگیری می کنند؟آنها کم و بیش فواید ورزش را می دانند اما همه نمی دانند که ورزش سبک منظم می تواند پیری را به تاخیر بیندازد.

به گزارش ایسنا و به نقل از هفته ورزش، فعالیت بدنی نه تنها مفید است زیرا می تواند سلامت قلب و ریه ها را بهبود بخشد، بلکه فعالیت بدنی منظم و سبک استخوان، بافت عضلانی، فعالیت مغز و خلق و خو نیز مفید است.

طبق مطالعه آزمایشگاه Cold Spring Harbor (این آزمایشگاه در زمینه های سرطان شناسی، علوم اعصاب، ژنتیک گیاهان، ژنومیک و بیوانفورماتیک کار می کند و ۹ برنده جایزه نوبل روی آن کار می کنند)، ورزش می تواند پیشرفت حدود ۴۰ بیماری مزمن را کند کند. ورزش ملایم به پیشگیری از پیری زودرس، مبارزه با افسردگی و استرس و افزایش امید به زندگی کمک می کند.

Nathan Liberaser، MD، استاد طب فیزیکی و توانبخشی در کلینیک Mayo در روچستر، مینه‌سوتا، گفت: «ورزش بهترین استراتژی دفاعی و بازیابی ما برای مبارزه با انواع عوامل پیری است. او معتقد است که ورزش نمی تواند پیری را متوقف کند، اما شواهد واضحی وجود دارد که ورزش می تواند مکانیسم های مورد نیاز برای ترمیم DNA را فعال کند.

هر چه زودتر ورزش را شروع کنید، بهتر است. با این حال، فعالیت بدنی در هر سنی مهم است. در مقاله ای که در مجله انجمن سالمندان آمریکا منتشر شده است، می توان توانایی های جسمی و شناختی ساکنان خانه سالمندان را از طریق ورزش منظم بهبود بخشید. دانشمندان همچنین بهبودهایی را در سلامت روان در افرادی که در خانه های سالمندان ورزش می کردند در مقایسه با دیگران دریافتند.

برای مبارزه با پیری نیازی به دوی ماراتن یا باشگاه رفتن ندارید زیرا حتی فعالیت بدنی متوسط ​​مانند رفتن از پله ها به جای آسانسور، باغبانی یا پیاده روی اگر به طور منظم انجام شود می تواند مفید باشد.

تقویت بافت عضلانی

با افزایش سن افراد، احتمال از دست دادن توده عضلانی افزایش می یابد. دانشمندان می گویند تمرین با وزنه یکی از بهترین راه ها برای کند کردن این روند است. این نوع تمرین نه تنها تون عضلانی را حفظ می کند، بلکه فعالیت های روزمره (مانند تمیز کردن یا بالا رفتن از پله ها) را نیز آسان می کند. تمرین با وزنه همچنین به کاهش حساسیت به بیماری و بهبود سلامت مغز و خلق و خوی کمک می کند.

به گفته محققان دانشگاه ایالتی آلاباما، تمرین مقاومتی برای سالمندان ایمن و موثر است زیرا میزان آسیب بسیار پایینی دارد اما برای همه سنین به یک اندازه موثر است.

بهبود تراکم استخوان

برای حفظ استحکام استخوان، بدن استخوان های قدیمی را با استخوان های جدید جایگزین می کند. در حدود ۳۰ سالگی، رشد تراکم استخوان متوقف می شود و از ۴۰ تا ۵۰ سالگی به تدریج شروع به کاهش می کند. ورزش می تواند به افزایش تراکم استخوان در اوایل زندگی و جلوگیری از پوکی استخوان کمک کند.

تقریبا نیمی از افراد بالای ۵۰ سال مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند، اما این بدان معنا نیست که افراد مسن قادر به مبارزه با این بیماری نیستند. ورزش های تحمل وزن به افزایش توده استخوانی و استقامت کمک می کند. از آنجایی که پوکی استخوان زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند، فعالیت هایی مانند پیاده روی یا ورزش های هوازی به ویژه در دوران یائسگی اهمیت دارند. فعالیت بدنی می تواند به جلوگیری از تحلیل استخوان کمک کند.

ورزش می تواند تلومرها را طولانی کند

تلومرها کلاهکی در انتهای رشته های DNA هستند. طول آنها با افزایش سن کاهش می یابد و این منجر به پیری سلول ها می شود، به این معنی که سلول ها توانایی خود را برای تقسیم از دست می دهند. طول تلومر با شرایط خاصی (به ویژه فشار خون بالا، سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی) مرتبط است.

دانشمندان دریافته اند که بین سطح فعالیت بدنی و طول تلومر رابطه وجود دارد. هر چه سطح فعالیت بدنی بالاتر باشد، تلومرها طولانی تر می شوند. این به ویژه در مورد افراد مسن صادق است. این امکان وجود دارد که نه یک، بلکه چندین فرآیند به طور همزمان بر طول تلومر تأثیر بگذارند. با این حال، نشان داده شده است که تلومرهای طولانی تر مزیتی برای کاهش خطر بیماری های مرتبط با افزایش سن هستند.

بهبود شناخت

توانایی انطباق سریع، برنامه ریزی فعالیت ها و نادیده گرفتن اطلاعات نامربوط همگی نشانه های عملکرد شناختی خوب هستند. در حال حاضر، فعالیت بدنی یکی از امیدوارکننده ترین راه ها برای بهبود توانایی شناختی است. اگرچه محققان هنوز مطمئن نیستند که آیا ورزش واقعاً می تواند از زوال عقل جلوگیری کند، مطالعات نشان می دهد که فعالیت بدنی بیشتر با خطر کمتر زوال عقل از جمله بیماری آلزایمر مرتبط است.

تاکنون کارهای زیادی در مورد تاثیر ورزش بر روند پیری انجام شده است. ورزش منظم – پنج بار در هفته، حداقل ۳۰ دقیقه در روز، و ترکیبی از تمرینات قلبی و تمرینات قدرتی بیشترین فواید را برای اکثر افراد به همراه خواهد داشت. اما همه تمرینات را یکجا انجام ندهید و البته قبل از شروع دروس باید با پزشک خود مشورت کنید.

نویسنده:
(سوتلانا ماکسیموا) سوتلانا ماکسیموا

انتهای پیام