چشمان بسته به “منطق” به دلیل “عشق”بارها در اطرافمان افرادی را دیده‌ایم که در زمان ازدواج نتوانسته‌اند دلیل منطقی برای «عشق» خود به طرف مقابل بیاورند و فقط از روی احساس صمیمانه ازدواج کرده‌اند. اگرچه در مورد درستی یا نادرستی چنین عشقی نمی توان قضاوت قطعی کرد و در برخی موارد ازدواج های موفقی از دل چنین عشقی شکل می گیرد، اما تعداد زندگی مشترکی که در اثر تب عشق شدید و غیرمنطقی شکل می گیرد ازدواج را کاهش می دهد و گاهی منجر به طلاق می شود

به گزارش ایسنا، بسیاری از جوانان هستند که وقتی از آنها می پرسند چرا عاشق می شوند، پاسخ های غیرمنطقی می دهند.

«عاشق شوخ طبعی اش شدم»، «حال و هوای خنده اش بر دلم نشست»، «وقتی عصبانی شد، برایم خیلی جذاب بود»، «هر چه گفتی با من در تضاد است، من عاشق او شدم». شجاعت»، من چهره او را دوست دارم» و … هزاران پاسخ دیگر مشابه این یکی از دلایل ازدواج است که اغلب زوج ها پس از مدت کوتاهی از ازدواج و بروز اختلافات اساسی بین زن و شوهر می شنوند و گاهی اوقات سرنوشت برخی از این موارد منجر به جدایی و طلاق می شود.

«عاقلانه انتخاب کن و عاشقانه ازدواج کن» جمله رایجی است که کارشناسان خانواده در مشاوره قبل از ازدواج به کار می برند و اکثر جوانان این توصیه را نادیده می گیرند و ازدواج می کنند. با این حال، ریشه بسیاری از طلاق ها، ازدواج های نادرست است که به هیچ وجه نباید انجام شود.

به گفته کارشناسان، منشأ بسیاری از این عشق‌های غیرمنطقی، تجارب و خیال‌پردازی‌های نافرجام افراد در دوران کودکی است که می‌تواند منجر به این شود که حتی جوانان نیز عاشق ویژگی‌های منفی افراد مانند اوباشگری، خرابکاری یا «بازی‌بازی» شوند. .

عشق های بالغ غیرمنطقی ریشه در شکست های دوران کودکی دارد

دکتر حسین ابراهیمی مقدم از اعضای تیم مشاوره ازدواج و ازدواج متخصص در انجمن ازدواج و خانواده وی در خصوص عشق های غیرمنطقی با مثالی به ایسنا گفت: گاهی دیده می شود که دختر و پسری به سمت افراد شوخ طبع کشیده می شوند و تنها به خاطر همین خصلت عاشق می شوند و تمام تفاوت های خود و آن فرد را نادیده می گیرند. با بررسی این موضوع متوجه می شویم که ریشه آن در شکست ها، عدم اعتماد به نفس و تجربه برخی تحقیرها در دوران کودکی است. به عنوان مثال، افرادی که در کودکی و در خانواده اجازه صحبت یا اظهار نظر نداشتند، در ارتباطات اجتماعی مشکل داشتند. حالا یک نفر را در بزرگسالی پیدا می کنند و احساس می کنند که این آدم شوخ طبع می تواند خلأهای عاطفی آنها را پر کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر برخی از افرادی که انگیزه مناسبی برای ازدواج ندارند، اگر به هر دلیلی از جمله فشار خانواده ازدواج کنند، به دنبال افرادی می گردند که به خصوصیات درونی آنها شباهت نداشته باشند و مثلاً به این فکر کنند که آیا درونگرا هستند.”

جستجوی فانتزی های دوران کودکی در عشق بزرگسالان

این روانپزشک با بیان اینکه عده ای در عشق با بزرگترها به دنبال «خیال پردازی های شکست خورده کودکی» می روند، افزود: به عنوان مثال پسری که در کودکی دوست داشت عروسک داشته باشد اما خانواده او را از داشتن عروسک منع کرده است، اکنون در بزرگسالی این ذهنیت به وجود آمده است. کنترل شده توسط ضمیر ناخودآگاه از یک عروسک، بنابراین در بزرگسالی به دنبال دختری می گردد که با او ازدواج کند ظاهر یک عروسک، مثلاً دستانش کوچک است یا کلمات و صداهای کودکانه دارد، رفتارهای خاص، به اصطلاح. “صورت بچه” و اینها جنبه های جذاب این شخص است.

این مدرس دانشگاه معتقد است که چنین انتخاب هایی برای ازدواج نه تنها عاقلانه نیست، بلکه لزوماً در درازمدت پایدار نیست و ممکن است همان ویژگی های جذابی مانند شوخ طبعی، چهره عروسکی، دستان کوچک و … باشد که احساس مثبت تری نسبت به این موارد وجود دارد. صفات

به گفته ابراهیمی مقدم مشکل اصلی این افراد نداشتن معیارهای صحیح ازدواج است و به همین دلیل پایه عقل را رها می کنند و می توان گفت تحت تاثیر فشارهای روحی و روانی قرار می گیرند که منجر به تنش های عاطفی می شود. ضمیر ناخودآگاه. .

دخترانی که عاشق “زیاد” می شوند

یکی از اعضای تیم مشاوره تخصصی ازدواج و زوج در انجمن ازدواج و خانواده کشور افزود: گاهی اوقات افراد می توانند جذب صفات منفی دیگران شوند و عاشق آنها شوند. مثلاً گاهی دیده می شود که دختری عاشق افراد مزاحم و به اصطلاح «لات» می شود و دعوا می کند. وقتی از منظر روانشناسی به چنین مواردی نگاه می کنیم، متوجه می شویم که این دختر معتقد بود که چنین فردی “خیلی” و یک مرد واقعی است و می تواند در مواقع ضروری ادعا کند واقعا ضعیف است یا شاید این دختر شخصیتی قوی داشت اما پدرش محکم و متخاصم بود. از نظر دختر ضعیف است چون جنجال به راه نمی انداخت و هنگام بحث با دیگران سکوت می کرد و حالا دختر بر خلاف پدرش به دنبال مردی است که با او ازدواج کند. حقوق در صورت نیاز

این روانشناس تصریح کرد: در چنین شرایطی دختر ناخودآگاه جذب فردی می شود که با دعوا می تواند او را درست کند، در حالی که این فرد به اصطلاح در زندگی خودش دعوا و دعوا می کند و می کند. این کار را بکن.همانطور که او شروع به نزاع و مشاجره با شوهرش می کند» و ممکن است اصلا برای ازدواج مناسب نباشد.

عشق “نجات دهنده”

ابراهیمی مقدم همچنین خاطرنشان کرد: برخی از این ازدواج های دروغین به داستان کودکی بازمی گردد که هنوز تمام نشده است، مثلاً پدر یکی معتاد است و فرزند خانواده به جای اینکه از این قضیه عبرت بگیرد، می رود. به فرد معتاد او ازدواج می کند زیرا معتقد است که باید نقش ناجی و ناجی را برای این معتاد داشته باشد و ناجی که مادرش نمی تواند برای شفای پدرش انجام دهد، او برای سایر مبتلایان به اعتیاد انجام می دهد.

عاقلانه تصمیم بگیرید و سپس از یک زندگی عاشقانه لذت ببرید

این سخنرانی دانشگاه با تاکید بر اینکه خطرات طلاق و جدایی در این گونه ازدواج ها و عزیزانی که با انتخاب صحیح و عاقلانه شکل نمی گیرد بسیار زیاد است، بر لزوم مشاوره قبل از ازدواج برای جوانان تاکید و توصیه کرد: عاقلانه تصمیم بگیرید و سپس زندگی را دوست داشته باش عواقب توسل به این عشق چیزی جز زندگی بد، مبارزه، مبارزه، استرس، افسردگی و طلاق نیست. ازدواج باید بر اساس معیارهای صحیح و منطقی صورت گیرد تا رابطه نادرست ایجاد نشود و منجر به طلاق نشود.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر