چرا بسکتبال ایران ضعیف است؟و کارشناس بسکتبال ایران در آخرین صحبت های خود عوامل و دلایل ناکامی تیم های جوانان و نوجوانان را فاش کرد.

رضا نوری در گفت وگو با ایسنا، درباره قرار گرفتن تیم های ملی بسکتبال ایران در رده های پایه با توجه به تغییرات زیاد در کادر فنی، تصریح کرد: در مورد تیم ملی جوانان فعلی خیلی مشخص نیستم، اما درباره تیم جوانان باید بگویم که شارژ شده است. . از نظر آقای شاهعلی او مربی بسیار خوبی است. اما فکر می کنم چون زمان کافی برای کار با تیم جوانان نداشت، نتایج خوبی نگرفت. هر مربی دیگری را برای آن تیم جوانان می آوردند، شاید هم همینطور می شد چون وقت کافی نداشت.

وی ادامه داد: به نظر من نمی توان امثال شاهعلی را مقصر دانست، تیم ملی نوجوانان ما در یک سال با دو یا سه مربی کار کردند که نتیجه منطقی آن است، فاکتور زمان در رده های پایه بسیار مهم است. این شماره برای گروه جوانان نیز موجود است. من ۶ سال در کلاس جوانان مربی بودم و مطمئناً می دانم که مسائل روحی و روانی در این کلاس ها بسیار مهم است. مربی باید کاملاً از روحیات بازیکنان خود آگاه باشد و بازیکنان نیز باید روحیه مربی را بشناسند و این امر تنها با گذراندن وقت زیاد در کنار هم محقق می شود.

کارشناس بسکتبال ایران با اشاره به تغییر سرمربی تیم جوانان ۲۰۲۲ در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا، تصریح کرد: اکنون شرایط تیم آقای سیامک فیضی هم سخت است. به عنوان مثال، گاهی اوقات اگر سر بازیکنان تیم فریاد بزنید، آنها ناراحت نمی شوند زیرا ما مدت زیادی با هم بودیم، اما وقتی مربی دیگری با آنها برخورد می کند ناراحت می شوند. در سطح پایه، احساسات بیشتر دخیل هستند، زیرا بازیکنان حرفه ای نیستند. الان تیم جوانان ما سه سال است که سر کار است اما ویسی کمتر از دو ماه است که هدایت آن تیم را برعهده دارد که شرایط را سخت می کند.

وی تاکید کرد: مربی برای اینکه در رده جوانان یا جوانان نتیجه بگیرد باید حداقل با سه بازیکن در یک تیم کار کند. آنها باید در مسابقات تدارکاتی زیادی شرکت کنند و تیم باید هماهنگ باشد. جوانان هیچ تجربه ای ندارند و این یک بازی تدارکاتی زیاد با مربی طولانی مدت است که به کسب نتیجه فکر می کند. به عنوان مثال ما از سال ۲۰۱۶ تیم جوانان ۲۰۲۰ داریم و شرایط خوب بود، اما متاسفانه نتوانستیم در بسیاری از مسابقات تدارکاتی که منجر به کسب نتایج مطلوب در مسابقات جهانی شود، شرکت کنیم. البته نتیجه بدی نبود و صعود بسیار خوبی به رده هفدهم رنکینگ جهانی داشتیم.

این مربی محبوب گفت: افرادی مانند محسن شاه علی در رده نوجوانان و یا حتی سعید ارمگانی در رده بزرگسالان پاسخگو نیستند، زمان کافی برای فعالیت آنها وجود نداشت. برای ویسی هم زمان کم است، شاید الان رفته باشند ترکیه، اما فکر کنم برای سیامک ویسی زمان کم است. دلیل شکست تیم ایران در سال ۲۰۱۶ در دور اول مسابقات نبود بازی های تدارکاتی بود، اکنون این شرایط برای تیم جوانان فعلی بسیار سخت تر شده است زیرا مربی آنها نیز تغییر کرده است و امیدوارم بتوانند این موضوع را مدیریت کنند. وضعیت اگرچه بسیار دشوار است.

نوری درباره انتظار خود از نتایج تیم ملی نوجوانان در مسابقات قهرمانی آسیا در تهران که از ۹ مردادماه آغاز می شود، توضیح داد: همه تیم های این رده تغییر کرده اند اما رقبایی مانند استرالیا و نیوزلند ثابت کرده اند که تیم ایران متاسفانه شکست می خورد. هر بار که با هم روبرو می شوند امیدوارم در صدر گروه باشیم تا در این مسابقات به آنها نباختیم و به دور بعد راه پیدا کنیم. فکر می کنم این فرصت را داریم چون میزبان هستیم.

وی در پایان سخنانش گفت: به نظرم اتحادیه می تواند با هر مربی که دوست دارد بدون مشکل کار کند. اما باید توجه داشته باشند که رده جوانان و جوانان نیاز به زمان دارد و باید به هر مربی فرصت بدهند. الان آقای ویسی مربی خیلی خوبی است اما باید به او زمان بدهیم تا بازیکنان و این کلاس را کامل بشناسد. شرایط در رده بزرگسالان بسیار متفاوت است زیرا همه بازیکنان حرفه ای هستند و به سرعت به آمادگی کافی می رسند، اما در رده جوانان همه احساساتی هستند و باید مطمئن شویم که نتیجه می گیریم.

انتهای پیام