چرا از کلمه “جنس دوم” برای زنان استفاده می کنیم؟


چرا از این کلمه استفاده می کنیم

سمیرا آزادنام هنرمند گالری «نیم» است. این نمایشگاه که حاصل علایق این هنرمند زن است این روزها در ادامه نمایشگاه قبلی وی در خانه بانوان هنرمند ادامه دارد.

به گزارش اسنا، سمیرا آزادنام که نمایشگاه تاسیساتی او با عنوان “چریش” در گالری بزی در خانه این هنرمند ایرانی در حال برگزاری است، توضیح داد: این نمایشگاه در ادامه نمایشگاه قبلی من است اما به طور خاص به دغدغه های بانوان می پردازد. نگرانی هایی که البته علایق من است و به دلیل شخصیت ها و تجربیات متفاوت افراد است.زندگی ممکن است شرایط همه را در بر نگیرد.اما همه ما زنان ناخواسته در این ترس ها سهیم بوده ایم.
وی افزود: “مثل اینکه ما یک مدل از پیش طراحی شده داریم و همه ما آن را کپی می کنیم. در دوره های مختلف یکسان بوده است و از این نظر در کجای این زمین به دنیا آمده ایم. از زیبایی ظاهر و شکل بدن به تمام آنچه از ما انتظار دارند، درست مثل این است که اگر مدام به ما آدرس بدهند، باید در معرض دید قرار بگیریم.”

وی با انتقاد از کاربرد واژه جنسیت دوم برای زنان، تصریح کرد: در شاهنامه می خوانیم که اولین خانه ها را زنان ساخته اند، این واقعیتی است که امروزه نیز در برخی از جوامع روستایی شاهد آن هستیم، در این جوامع زنان مسئولیت بسیاری از سخت ترین کارها را بر عهده دارد و ممکن است اصلاً قدردان او نباشد. آیا زن یا دختر روستایی علایق، ایده و خواسته ای جز چیزهایی برای او ندارد؟ آیا تا به حال خواسته است که یک ورزش را به طور حرفه ای دنبال کند؟ اساساً استعداد این گروه در جایی کشف شد؟ پاسخ به این سوالات همیشه برای من جالب بوده است.”
آزادنام درباره اقلام استفاده شده در نمایشگاه طراحی چریش توضیح داد: در گالری قبلی چاقو دیدیم اما دو سه تای آن اینجا خالی است، فشاری که باورها، جنسیت و زن بودن به ما وارد می‌کند باعث تغییر روند و تغییر روند می‌شود. برخی از سنت های اشتباه منظورم سنت های درستی نیست که در همه جای دنیا وجود دارد، بلکه منظورم قوانین عجیبی است که تعیین می کند یک زن چگونه باید باشد. همه اینها به استرس های دردناک تبدیل می شوند. این تجربه به طرح اولیه من تبدیل شد. نمایشگاهی که من هم این نمایشگاه را پیگیری کردم.»
او سپس به عنصر «کفش» در گالری آثارش اشاره کرد و گفت: «مداوم به ما می گویند که اینطور لباس بپوش و زنانگی یعنی همیشه اینطور آرایش کنی و… اما حقیقت این است که ما فشار زیادی به بدن ما وارد می شود، صرف نظر از این همه پیچیدگی، اگر همه این عادت ها را از ما حذف کنند، چه پوششی را انتخاب می کنیم؟
این هنرمند درباره پرداختن به مسائل زنان در آثارش گفت: شاید به این دلیل که مدام به این فکر می کنم که چرا و چرا باید این فشارها وجود داشته باشد؟ چرا وقتی می توانم برای خودم حرف بزنم، اول چیزهایی را جلوی چشمم بگذارم تا به عنوان یک زن پذیرفته شوم؟ فکر می کنم تجربه متفاوتی با این مشکل داشتم و همیشه به دنبال پاسخی برای آن بودم. چیزی شبیه به بازی خاله که در بچگی انجام می دادیم و هیچ فرقی نمی کرد. در آن زمان، ما عاشق پوشیدن کفش های مادرمان بودیم و اکنون نخی که در گوشه این چیدمان می بینید، یادآور اتفاقاتی است که ممکن است همه ما پشت سر گذاشته باشیم.”
او درباره عروسک‌هایی که در این چیدمان قرار داده شده است، گفت: من خانم‌های زیادی را دیده‌ام و می‌بینم که اگرچه بزرگسال هستند و برخی نوه دارند، اما همچنان به دنبال شیطنت یا سرگرمی دوران کودکی هستند و هنوز هم می‌خواهند از اطرافیان خود مراقبت کنند. مثل عروسک‌ها و برایشان لالایی بخوان. همیشه می‌خواهند زنانگی خود را با «مادر بودن» نشان دهند. این دنیایی است که عده‌ای ناتمام گذاشته‌اند. حالا یا به دلیل ازدواج زودهنگام یا به دلیل بارداری ناخواسته. یک کودک به عنوان یک مادر، اما برخی در این مورد ناخواسته، و البته آنها با فرزند خود بزرگ می شوند، و این یک امر مسلم است.”
آزادنام در پایان درباره واکنش هایی که از سوی مخاطبان نمایشگاهش دریافت کرده است، گفت: اگر بخواهم در مورد نمایشگاه قبلی بگویم، باید بگویم که خودم هم تعجب کردم، چون خیلی از زن و مرد را دیدم که گریه می کردند. از خاطراتشان و صحبت درباره این آثار، چیزهایی را هم به یاد آوردم، و چیزهایی را شنیدم که از چشمانم پنهان بود، از دهان این مخاطبان، شاید تنها بخشی از این موارد را دیده باشم، اما هر کدام از مخاطبان دیدگاه خاص خود را داشتند و تجربه مواجهه با این دیدگاه‌های متفاوت برای من بسیار شگفت‌انگیز بود.
گالری «نیم» همه روزه به جز شنبه ها از ساعت ۱۵ الی ۲۰ در خانه هنرمندان ایران به نشانی تهران، خیابان طالقانی، خیابان موسوی شمالی (فرست)، باغهنر جنوبی باز است.

انتهای پیام