پیشرفت ۹۵ درصدی شعبه دهم اسپینکرایسنا/ باوشار معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آب منطقه ای بوشهر از پیشرفت واقعی ۹۵ درصدی سد ۱۰ محور شاپینکر به عنوان سومین پروژه از طرح های مهار سیلاب شاپینکر در دشستان خبر داد.

جمشید تویل در بازدید از این پروژه چهارشنبه ۲۵ بهمن گفت: ساخت سد شبانکاره دهم با هدف مهار سیلاب و کاهش خسارت به اراضی کشاورزی، ساختمان های مسکونی، تاسیسات زیربنایی و شبکه های آبیاری در سال ۱۳۹۷ آغاز شد.

وی افزود: حجم کنترل سیلاب محور سد ۱۰ شبانکاره بیش از ۳۰۰ هزار متر مکعب است و از طریق لوله های تعبیه شده در بدنه ارتفاع سیلاب را به صورت کنترل شده تخلیه می کند.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آب منطقه ای بوشهر گفت: سد محور ۱۰ شبانکاره از نوع روتاری بتنی و اندازه عملیات بتنی آن ۹۵۰۰ متر مکعب و شامل بدنه، استخر آرامش و سیلاب است.

توول موجودی این پروژه را ۱۲۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: پیشرفت در این پروژه هم اکنون ۹۵ درصد است و بر اساس برنامه ریزی انجام شده در پایان مهر و قبل از شروع بارندگی های پاییزی امکان مهار سیلاب وجود خواهد داشت. .

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آب منطقه ای بوشهر با اشاره به طرح جامع کنترل سیلاب در چابانکر گفت: ویژگی های زمین شناسی و اقلیمی جنوب رشته کوه زاگرس چپانکاری را به منطقه سیل خیز تبدیل کرده است. به همین منظور مطالعات جامع کنترل سیلاب در این منطقه در حال انجام است.

وی افزود: نتایج بررسی های قبلی حاکی از نیاز به ساخت ۱۸ دستگاه کنترل و ذخیره سازی در منطقه است و بر اساس ترتیب اولویت ها ۳ بند دیررس در محورهای ۱۰، ۱۲ و ۱۴ به عنوان اولین سازه های این پروژه اجرا شد.

تویله افزود: خوشبختانه با تلاش مستمر تیم های اجرایی پروژه، محور ۱۲ و اکسل ۱۴ در سال ۱۳۹۸ به بهره برداری رسید و اکسل ۱۰ در مراحل پایانی ساخت قرار دارد.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آب منطقه ای بوشهر گفت: سد عنبری، زکریا و سد لیفا از جمله سدهای مخزنی مورد انتظار در این طرح جامع هستند و در صورت تامین اعتبار عملیات اجرایی به سرعت آغاز می شود.

انتهای پیام