پلوسی: سفر به تایوان ارزشش را داشتنانسی پلوسی در مصاحبه با NBC از سفر خود به تایوان دفاع کرد و گفت که این سفر «قطعاً ارزشش را دارد» و ایالات متحده نمی تواند به دولت چین اجازه دهد این جزیره را «منزوی» کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه در مصاحبه ای گفت: دولت چین تصمیم نمی گیرد که چه کسی به تایوان برود.

اما در عین حال، نانسی پلوسی گفت که ایالات متحده از سیاست “چین واحد” حمایت می کند و سفر او به تایوان تلاشی برای تغییر این سیاست نیست.

وی افزود که تنها چیزی که می خواهد این است که به چین نشان دهد که ایالات متحده از تایوان حمایت می کند. وی تصریح کرد که هیئت آمریکایی برای تغییر اصل “چین واحد” به تایوان سفر نکرده است. اصلی که آمریکا همچنان به آن پایبند است».

پلوسی افزود که برای ارزیابی وضعیت فعلی جزیره به تایوان رفت و هیچ چیز “بی ثبات کننده” در این سفر وجود نداشت.

پلوسی علیرغم اعتراض شدید پکن در روزهای ۲ و ۳ آگوست به تایوان سفر کرد. دولت آمریکا با هشدار شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، بر تعهد پکن به سیاست چین واحد تاکید کرد و از این سفر فاصله گرفت و گفت پلوسی تصمیمات خود را خواهد گرفت.

در واکنش به سفر پلوسی، چین تمرین های متعددی را در آب های سواحل شمال، جنوب غربی و جنوب شرقی تایوان آغاز کرد.

دولت چین این جزیره را به عنوان یک استان جدا شده می بیند و بازدید مقامات خارجی از تایوان را به رسمیت شناختن حاکمیت خود می داند.

انتهای پیام