پاسخ تامین اجتماعی به تلاش بازنشستگان برای افزایش حقوق



مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص تقاضای افزایش حقوق بازنشستگان بدون حداقل تامین اجتماعی توضیحاتی ارائه کرد.

میرهاشم موسوی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایرانوی در پاسخ به گلایه ها و انتقادات بازنشستگانی که حداقل حقوق بازنشستگی را تعیین نمی کنند در مورد نحوه افزایش حقوق در سال جاری، گفت: آنچه را که طبق قانون به عنوان نهاد تامین اجتماعی باید انجام می دادیم انجام دادیم و همان مسیر بود. ما آن را پذیرفتیم. دور

وی افزود: در ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی آمده است که میزان افزایش غیرحداقل حقوق باید بر اساس هزینه زندگی تعیین و سپس به تصویب هیات وزیران و اجرا شود. ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی مقرر می دارد که افزایش حداقل مزد حداقل مزد نباید کمتر از حداقل مزد کارگران مصوب شورای عالی کار باشد.

مدیرعامل شرکت تامین اجتماعی با بیان اینکه مسیر افزایش حقوق را براساس مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی دنبال کردیم و مصوبه هیات امنای تامین اجتماعی را به دولت ارسال کردیم، گفت: این تصمیم مدیریت ما بود. و مصوبه نظارتی و هیئت امنا آن را تایید کرد، لذا ایشان آن را پذیرفت و به شورای دولت ارسال کرد، اما الزاماتی که در شورای دولت مطرح شد، علاوه بر نگاه جزئی ما به تامین اجتماعی و طبیعی است که قانونگذار بر اساس اصل ۹۶ این اختیار را به هیات وزیران داد تا به این ملاحظات و الزامات رسیدگی کند.

موسوی ادامه داد: پیشنهادی که ارائه کردیم قانون است و همچنین قانونی است که باید الزامات در دولت لحاظ شود. هر دو قانون هستند و نمی توان یک طرف قانون را دید و طرف دیگر قانون را نادیده گرفت. خب تصمیم نهایی با توجه به مابقی اعتبارات و همچنین سایر امور بین بخشی در اقتصاد کلان و بخش های مختلف توسط شورای دولت گرفته شده است. هیئت وزیران وجود دارد و هرکس باید نظر بدهد و تصمیم نهایی را بگیرد.

وی افزود: البته ما در جلسات کارشناسی مختلفی که حضور داشتیم نظرات خود را دادیم و توضیحات تخصصی خودمان را داشتیم. در نهایت تصمیم اتخاذ شده افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد بود. دو سطح درآمدی دیگر نیز وجود دارد، اولی، حقوق‌های زیر ۱۰ میلیون تومان که مشمول افزایش ۱۰ درصدی به اضافه مبلغ ثابت ۶۵۰ هزار تومانی می‌شوند و دوم، افرادی که حقوق بالای ۱۰ میلیون تومان دارند. ۱۰ درصد افزایش یافته است. .

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه برای برخی «سطوح دیگر» که ممکن است شامل حدود ۹۰۰ هزار بازنشسته باشد، این تصمیم برای افزایش حقوق زیر سوال رفته است و آنها اعتراض کردند و گفت: این موضوع در دولت در دست بررسی است. و سپس وارد کمیسیون تطبیق قوانین مجلس شد و نظر خود را اعلام کرد.

موسوی همچنین درباره پرداخت غرامت این دسته از بازنشستگان که پیش از این از سوی سرپرست وزارت رفاه وعده داده و در برخی رسانه ها منتشر شده بود، توضیح داد و گفت: اکنون این موضوع در دولت در حال بررسی است. ما نمی توانیم بگوییم که چه سبکی را می خواهیم آرایش کنیم. منتظر تصمیم نهایی هستیم تا طبق قانون کارهایی را که باید انجام دهیم انجام دهیم و این آمادگی در تامین اجتماعی وجود دارد که هر تصمیمی گرفته شود طبق قانون عمل می کند و برای این عزیزان اقدام می کند. . در پرداخت حقوق بازنشستگی

وی در ادامه توضیح داد: رئیس جمهور اولین نفری بود که پس از طرح این شکایات از سوی بازنشستگان دستور بررسی داد. رئیس جمهور دغدغه بازنشستگان را دارد و بعد از دستور ایشان با معاون اول دیدار کردیم و نمایندگانی از بازنشستگان نیز حضور داشتند و بر اساس دستور رئیس جمهور قول دادیم که در این موضوع تجدید نظر شود. در این بین تصمیم گرفت وارد کمیته اجرایی مجلس شود. ما الان بدون مبنای قانونی نمی توانیم کاری انجام دهیم و باید بستر قانونی فراهم شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: به بازنشستگان دولت و مجلس و به عنوان متولی امر اعلام کرده ام که تصمیم ما به ناچار تصمیمی است که موجب ارتقای حقوق آنها می شود. ما اینجا هستیم تا حقوق بازنشستگان را بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی، یعنی در دولت سیزدهم مردمی که شعار اصلی آن عدالت بود، احقاق کنیم و حتماً اتفاق خوبی خواهد بود. البته ملاحظات بین دستگاهی است و هیئت وزیران حق دارد این ملاحظات را بپذیرد و پس از آن تصمیم، دستور رئیس جمهور مبنی بر رسیدگی به این افراد در آینده نزدیک را دریافت کردیم.

انتهای پیام