ویژگی های تربیتی حضرت زینب (س) – اسنا


حضرت زینب علیهاالسلام از بدو تولد به قول رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به عنوان شخصیتی معرفی شده است که در آینده مصیبت های فراوانی را متحمل خواهد شد، اما آنچه در زندگی بسیار روشن است. این بانوی پاکدامن آن است که خانواده در طول زندگی اش، عناصر تربیتی مهمی را به او آموخت و او را به عنوان معلم تربیت انسان آماده کرد و این انسانیت در واقعه عاشورا و پس از آن بیشتر نمود پیدا می کند.

حجت الاسلام آل احمدی – کارشناس مسائل دینی – به بهانه فرارسیدن میلاد حضرت زینب(س) در گفت وگو با ایسنا، در خصوص تربیت این بانوی بزرگ و آمادگی وی برای انجام یک مأموریت مهم در کربلا اظهار کرد: وی گفت: به روایات اهل بیت (علیهم السلام) و به چهار امام از آنها رسیدیم از فضائل اولیای الهی که می توان به حضرت زینب کبری (س)، حضرت عباس (علیه السلام) و حضرت علی اکبر اشاره کرد. (ص). و حضرت فاطمه معصومه (علیها السلام).

و ادامه داد: اگر به زیارت جامعه شریف که برای ما نگین علم امام است رجوع کنیم، خواهیم دید که یکی از ویژگی های اهل بیت (علیهم السلام) را در آن خداوند بیان می کند. مقدس را آفرید. ذات اهل بیت (علیهم السلام) مانند نوری که در این جامه انسان است ظاهر شده است و اهل بیت (علیهم السلام) منحصر به این لباس انسان نیستند; گرچه این جامه را می پوشند، اما حق انسان است که راه و رسم زندگی را تا رسیدن به کمال از اهل بیت علیهم السلام بیاموزد. بنابراین افعال اهل بیت (علیهم السلام) مظهر صفات خداوند در این عالم وجودی است، بنابراین قوا و کمالات اهل بیت (علیهم السلام) در این جهان از هر انسانی بالاتر است.

حجت الاسلام آل احمدی با اشاره به چهار امام مذکور گفت: این چهار امام از همه فضایل اهل بیت (علیهم السلام) برخوردارند، اما در مورد حضرت زینب کبری (س) می بینیم که ۵۳ عنوان وجود دارد. . ذکر شده توسط اهل بیت (علیهم السلام). از جمله این القاب، نائب الزهرا (س) و امام حسین (علیه السلام) است و صدیقه الصغیر لقب دیگری است که به این بانو داده شده و لقب خالی نیست. دوست بودن عنوان کوچکی نیست و نشان از مقام و منزلت اوست.

وی گفت: اگر بخواهیم به القاب حضرت زینب(سلام الله علیها) توجه کنیم و در راستای تربیت انسان مطالعه و فراگیری کنیم، ابتدا باید از صبر و استقامت این بانو یاد کنیم. وقتی این بانوی بزرگوار به دنیا آمد، حضرت زهرا علیهاالسلام از حضرت علی علیه السلام خواست که نامی برای او بگذارند، اما امیرالمؤمنین علیه السلام نیز فرمود از رسول خدا می خواهم. هنگامی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم از سفر بازگشت و موضوع را به او گفت، پیامبر صلی الله علیه و آله از خداوند متعال نام او را خواست و جبرئیل بر پیامبر نازل شد. رضی الله عنه و بعد از سلام خداوند متعال فرمود. خداوند نام این دختر را زینب گذاشت

این کارشناس مسائل دینی گفت: رسول خدا صلی الله علیه و آله پس از نام بردن از حضرت زینب(س) به این نکته اشاره کردند که همه بر این دختر و درد او گریه کنند، گویی بر مصیبت امام گریه کرده است. حسن و حسین (علیهم السلام). فایده این گریه در قیامت این است که هیچکس با چشمانی گریان وارد صحرای قیامت نمی شود. اما رسول خدا صلی الله علیه و آله با این بیان می خواست به رنج این بانو از بدو تولد اشاره کند.

همانطور که حجت الاسلام احمدی خاطرنشان کرد: زمانی که حضرت علی (علیه السلام) در اواخر عمر بودند، حضرت زینب (س) صحت حدیثی را که از پیامبر (ص) درباره واقعه عاشورا شنیده بود جویا شد. . امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود: ای دخترم، در شهر کوفه که امروز بانویی و معلم قرآن محسوب می شوی، روزی تو را به اسارت به این شهر می برند. ” صبور باش “.

فرمود: خداوند در صور کشوری را ذکر کرده است که «ما انسان را در دنیا سختی‌ها و سختی‌ها قرار دادیم و اگر انسان خیال کند در دنیا راحت است، سخت در اشتباه است.» امیرالمؤمنین (ع) در این باره گفت: دنیا پر از سختی ها و مشکلات است، پس هر چه نعمت های دنیا بیشتر باشد، سخت تر می شود، طبیعت دنیا همین است.

یادآور می شود: نکته ای که باید از حضرت زینب (سلام الله علیها) بیاموزیم این است که اهل بیت (علیهم السلام) از بدو تولد به این بانو، آموزش صبر و استقامت را در اولویت قرار دادند.

حجت الاسلام آل احمدی در این باره توضیح داد: تا کی باید صبر کرد، مسئله مهمی است، صبر بر حوادث عاشورا آنقدر مختص حضرت زینب(س) بود که به این مصیبت هایی که بر آن حضرت وارد می شد مصیبت می نگریستند. مشکلات و سختی هایی که برای انسان پیش می آید به این معنا نیست که خداوند ما را عصبانی کرده است، بلکه عبور از مشکلات مانند نردبانی است که ما را به کمال می رساند، در واقع باید از تربیت حضرت زینب (س) درس بگیریم تا از مشکلات استفاده کنیم و مصیبت برای رسیدن به کمال

وی افزود: در سیره اهل بیت (علیهم السلام) بارها ذکر شده که خداوند انسان را در این دنیا سختی ها قرار داده است تا در تربیت بهتر تربیت شود. بلاهایی که بر اهل بیت (علیهم السلام) وارد شد مایه سعادت انسان بود. پس درد دنیا نردبان ترقی و دسترسی انسان به سعادت است. از این رو حضرت زینب (سلام الله علیها) بزرگ ترین مصیبت دنیا یعنی عاشورا را دید و تحمل کرد و پس از آن سختی های اسارت را تحمل کرد و با این شرایط وارد مجلس یزید شد که همه چیز در آن حرام است.

این کارشناس مسائل دینی گفت: وقتی دشمن اهل بیت (علیهم السلام) در مجلس یزید صحبت می کند، به مصیبت های خدا بر شما بنگرید؛ اگر در مجلس یزید، دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) صحبت می کنند، نگاه کنید. حضرت زینب علیهاالسلام فرمود: ما جز زیبایی ندیدیم. هر چه از دوست بیاید بد نیست پس هر مصیبتی که در این دنیا به انسان می رسد به معنای غصب خداوند نیست بلکه خداوند به آن شخص توجه کرده است.

برهان احمدی اسلام تصریح کرد: در روایت داریم که باید از اهل بیت (علیهم السلام) درس بگیریم که صبر در سختی هاست. صبر در سختی ها راه اهل بیت علیهم السلام است. امام علی (علیه السلام) نیز به دخترش دستور داد در مصیبت صبر کند. این بلاهایی که امیرالمؤمنین حضرت زینب علیهاالسلام سفارش فرموده، نعمتی از جانب خداوند است، زیرا موجب کمال می شود.

وی با اشاره به ضرب المثل: «وقتی سر انسان گم شود نمی تواند حرف بزند»، گفت: این ضرب المثل برگرفته از عاشورا است، حضرت زینب(س) در ماجرای عاشورا کودک داغ و سر بریده را دید.دین. سیدالشهدا (علیه السلام) صحبت می کند، اما حرفش یکی است و حضرت زینب (س) سعی کردند این را روشن کنند، موضوع اسارت اهل بیت (علیهم السلام) زیبا نیست، بلکه درس آن بیشتر است. مهم است زیرا منجر به انسان سازی می شود.

و این کارشناس مسائل دینی ادامه داد: بنابراین زندگی انسان از بدو تولد آسان نبوده است و نباید در این دنیا به دنبال آسایش بود. امام صادق (علیه السلام) در این باره می فرماید: «مؤمن مانند ترازو است و هر چه ایمانش زیاد شود مصیبت برای او بیشتر می شود و این طبیعت دنیاست». در میان آنها عده ای هستند که به مشکل نگاه می کنند، مثلاً دیدم که خداوند با تمام عبادت و ارادت من بر من قهر کرد و از من برکت گرفت و باعث گرفتاری من شد، این شخص در امتحان الهی مردود شد، گاهی اوقات یک آدم داغ. جوانی را می بیند و می گوید: چه چیزی خدا را عصبانی کرد، اما آن جوان چه گناهی کرد؟

حجت الاسلام آل احمدی بیان کرد: نگاه ما به مصیبت چگونه است، موضوع مهمی است زیرا این دنیا مکانی است که خداوند در آن غربال می کند و آنچه اهل بیت(علیهم السلام) از تربیت حضرت زینب(س) به ما می آموزند. صبر و استقامت است سختی ها و سختی ها.

ویژگی های تربیتی حضرت زینب(س)

و ادامه داد: اگر به زندگی حضرت زینب(س) نگاه کنیم دومین ویژگی تربیتی آن حضرت عفاف و حجاب است. هنگامی که حضرت زینب (سلام الله علیها) را به کاخ شام آوردند، آستین خود را جلوی صورتش گذاشت و اولین دردی که به عبدالله بن جعفر کرد، مصیبت قتلگاه و چهل خانه نبود. اسارت چقدر عفت برایشان مهم است که حتی در شرایط اسارت و سختی با این موضوع برخورد کنند.

حجت الاسلام آل احمدی گفت: این نکته تربیتی به این معناست که برای زندگی بهتر نباید به آزادی آنگونه که امروز به دست آورده ایم فکر کنیم، بلکه باید از کمال انسانی زندگی بهتری بگیریم. فطرت دنیا جواهر را حفظ می کند و وجود زن و شخصیت او نگینی در این دنیاست و آزادی باعث زندگی بهتر انسان نمی شود، بلکه با پیروی از سیره اهل بیت (علیهم السلام) است. ) به شادی نزدیک می شویم.

و این کارشناس مسائل دینی یادآور شد: نکته سوم در زندگی حضرت زینب(س) و در کنار همه مصائب و مشکلات حضرت زینب(س) بسیار مهم است. او بر این جهان قدرت مطلق داشت. هنگامی که برای بدرقه امام سجاد (علیه السلام) در روز عاشورا به امام حسین (علیه السلام) آمدند، سفارش کردند که تا رسیدن به مدینه، کار تو را به عمه ات بسپارم. یعنی حضرت زینب علیهاالسلام مقام یک فرد عادی را ندارد. حالتی را که اهل بیت (علیهم السلام) با خود داشتند، تصرف کرد. پس او یک فرد عادی نبود، بلکه صاحب ولایت بود، حتی امام حسن (علیه السلام) روزی به خواهرش اشاره کرد که تو عالمی هستی که معلمی ندیده ای و تو عالمی هستی که درس نگرفته ای. از هر کسی، این بدان معنی است که درک او آموخته نشده و درست است.

به این کارشناس مسائل دینی توجه کنید: آخرین نکته در تربیت حضرت زینب (سلام الله علیها) موضوع عبادت است. امام حسین (علیه السلام) هنگام وداع با حضرت الزانب (علیه السلام) فرمودند: خواهرم را در نماز شب خود یاد کنید، اما سؤال این است که آیا پدر عبدالله (علیه السلام) نیاز به دعا برای خواهرش دارد زیرا خودش مظهر خداست. سبک. خداوند در این دنیاست و از این منظر زائد است، اما اشاره می کنند که حضرت زینب(س) در هر شرایطی عبادت می شود و دیگران نیز باید بیاموزند که عبادت فراموش نشود.

حجت الاسلام احمدی افزود: امام سجاد(علیه السلام) بعد از جلسه عصر فرمودند که عمه جانان را دیدم که نشسته بود مشغول نماز بود. از خاله ژان پرسیدم چرا نشسته نماز می خوانی، گفت: سهم نانی که به ما می دهند بین بچه ها تقسیم کن و من دیگر قدرتی ندارم که ایستاده نماز بخوانم. یعنی در هر شرایطی که هستند عبادت را فراموش نمی کنند.

وی در پایان گفت: آنچه در این دنیا نباید فراموش کنیم و از زندگی حضرت زینب(س) بیاموزیم، صبر بر سختی های سعادت، حفظ و حراست از وسوسه های آخرالزمان، عبادت و توسل است. اهل بیت (علیهم السلام) برای رسیدن به کمال.

انتهای نامه