ویروس تب کریمه کنگو چگونه ناپدید می شود / چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟ایسنا / هرمزگان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: با توجه به اینکه تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی است، درمان خاصی ندارد و درمان حمایتی و علامتی است و می توان از درمان های ضد ویروسی نیز استفاده کرد.

دکتر فاطمه نوروزیان در تشریح این خبر و راهکارهای پیشگیری از آن افزود: شناسایی یک مورد مشکوک به این بیماری در هرمزگان و افزایش تعداد مبتلایان در کشور در روزهای اخیر موجی از نگرانی را نسبت به این بیماری به وجود آورده است. در میان مردم.” بیشتر باش؛ تب کریمه کنگو یک بیماری شایع بین انسان و حیوان است که در سال جاری تاکنون حداقل ۲۸ نفر را مبتلا کرده است.

وی با بیان اینکه شیوع بیماری در فصل گرم سال همزمان با فصل فعالیت کنه بیشتر است، اضافه کرد: شهروندان باید بدانند در صورت مشاهده کنه و حمله آن به دامپزشکی مراجعه و با اقدامات پیشگیرانه از بروز آن جلوگیری کنند. ” خوشبختانه امسال یک مورد مشکوک به تب کریمه کنگو در استان داشتیم که اهل قشم بود که پس از آزمایش نتیجه منفی و بیمار به سلامت ترخیص شد.

نوروزیان گفت: با توجه به تولد این بیماری در شهرستان، اقدامات پیشگیرانه از جمله آموزش، اطلاع رسانی و سایر اقدامات احتیاطی در خصوص مراقبت و نظارت بر دام بر عهده اداره کل دامپزشکی است که هر ساله به خوبی انجام می شود، البته در حوزه پزشکی نیز انجام می شود. علوم دانشگاه نیز از طریق رادیو، فضای مجازی و رسانه ها و همچنین سایت دانشگاه علوم پزشکی استان به اطلاع رسانی و آموزش می پردازد.

وی گفت: از آنجایی که تب کریمه کنگو یک بیماری شایع در بین انسان و دام است، مالکان مزارع، کشاورزان، کارگران کشتارگاه ها، دامپزشکان، کارکنان بهداشتی به ویژه در بیمارستان ها و زنان خانه دار بیشترین خطر را دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: قصابان دقت داشته باشند که گوشت را فقط از محل های ذبح دام زیر نظر دامپزشکی خریداری کنند چرا که لاشه ویروس احتمالی در بدن حیوان ذبح شده از بین می رود و سپس شروع به متلاشی شدن می کند. و گسترش یابد.

وی گفت: توصیه ما به خانم های خانه دار این است که ابتدا گوشت دام را از مراکز معتبر خریداری کنند و زمانی که می خواهند گوشت خریداری شده را برش دهند حتما از دستکش استفاده کنند، اگر گوشت گرم و تازه خریده اند به مدت ۲۴ ساعت از آن اطمینان حاصل کنند. گوشت تمیز و خرد می شود. دمای ۰ تا ۴ درجه بعد از کشتار می تواند ویروس را از بین ببرد. یادآوری می کنم قبل از تمیز کردن گوشت از فریزر استفاده نکنید و دمای یخچال کافی است.

نوروزیان اظهار داشت: علائم اولیه بیماری شبیه سرماخوردگی، آنفولانزا، سردرد، تب، لرز، بدن درد و درد عضلانی است و علائم بیماری یک تا سه روز پس از گزش کنه آلوده یا پنجاه و شش روز بعد ظاهر می شود. . روزها پس از تماس با حیوان آلوده، تب معمولاً ۳ تا ۶ روز طول می کشد، ورم و خونریزی در صورت، گردن و قفسه سینه، گلو درد خفیف و گلو و ضایعات موضعی در کام نرم و سخت. تغییرات قلبی عروقی شامل کاهش ضربان قلب و فشار خون است. در این مرحله لکوپنی، ترومبوسیتوپنی ایجاد می شود که می تواند منجر به خونریزی لثه یا کبودی زیر پوست شود که در این صورت فرد باید فوراً به دنبال درمان باشد. به وضعیت بیمار مورد درمان توجه کنید.

وی افزود: همچنین راهی برای ابتلای انسان ها وجود دارد که افرادی که مشکوک به تب کریمه کنگو در بیمارستان بستری می شوند، پزشکان، پرستاران و کادر پزشکی که با این افراد در تماس هستند باید مراقب باشند زیرا به عنوان مثال یک دانشجوی پزشکی در مشهد به این بیماری مبتلا شده است. ویروس فردی که به بیماری مبتلا شده بود که منجر به مرگ هر دوی آنها شد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: در هر صورت منجر به مرگ می شود، باید بگویم این بیماری به حدی است که میزان مرگ و میر بالا نیست، اما در برخی افراد باعث تب خونریزی دهنده و در نهایت نارسایی اندام ها می شود. از جمله کبد، باعث خونریزی می شود.در ریه و قلب، تشنج، DIC، اختلالات متابولیک و مرگ.

وی گفت: از آنجایی که تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی است، درمان خاصی وجود ندارد و درمان حمایتی و علامتی است و می توان از درمان های ضد ویروسی نیز استفاده کرد. یک مورد مثبت تایید شده مشاهده شد که ما انجام ندادیم. خدا را شکر برای مرگ ناشی از این بیماری.

نوروزیان با بیان اینکه توصیه ما برای جلوگیری از شیوع آن این است که شهروندان در صورت امکان بدون نظارت دامپزشکی اقدام به پرورش دام نکنند. دام باید تحت نظر دامپزشک باشد. شهروندان مراقب گزش کنه‌هایی باشند که در این فصل فعال می‌شود، اظهار کرد: مردم را در برابر گزش کنه‌ها آگاه کنید، به‌ویژه کودکان را در مواجهه با دام در دستان خود آگاه کنید و در صورت مشاهده کنه‌ها بر روی بدن آنها را بدون محافظ خارج کنید. و حتی آن را خرد نکنید.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر این باید به دامداران آموزش داده شود که هنگام تماس با دام از لباس های رنگ روشن استفاده کنند و پس از خروج از دام لباس خود را تعویض کنند و خاطرنشان کرد: هنگام کار حتما از چکمه های بلند و دستکش های پلاستیکی همراه با دام استفاده شود. . سایر شهروندان نیز باید گوشت را از مکان های امنی که کشته شده اند زیر نظر دامپزشک خریداری کنند.

انتهای پیام