وزیر دفاع طالبان: به رسمیت شناختن حکومت طالبان به نفع ایالات متحده استملا محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع در دولت طالبان در مصاحبه با رادیو ملی ایالات متحده (NPR)، گفت که شنیده است که مقامات ایالات متحده از نظر سیاسی امکان به رسمیت شناختن طالبان را نمی دانند، زیرا مردم آمریکا این کار را خواهند کرد. بنابراین. مخالف آن باشید.

به گزارش ایسنا به نقل از افق نیوز، ملا یعقوب گفت: اگر این موضوع صحت دارد، از مردم آمریکا می پرسم. [برای به رسمیت شناختن طالبان] اگر این کار را نکنند، تحت فشار قرار بگیرند، ادعای دوستی با مردم افغانستان بیش از آن که درست باشد نادرست است.

خبرنگاران رادیو ملی آمریکا روز یکشنبه ۳۱ جولای، چند ساعت پس از حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به خانه رهبر القاعده در کابل، با ملا یعقوب مصاحبه کردند. به گزارش رادیو ملی آمریکا، زمانی که از ملا یعقوب در مورد انفجار کابل پرسیده شد، وی گفت که یک حادثه رخ داده اما جدی نیست. و ۲۴ ساعت بعد، روز دوشنبه، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که نیروهای آمریکایی رهبر القاعده را در کابل هدف قرار داده اند و او در آن حمله کشته شده است.

چون ماهیت حمله در ساعات اول مشخص نبود، در مصاحبه با وزیر دفاع طالبان به این موضوع اشاره ای نشد.

ملا یعقوب نیز در این مصاحبه گفت که به رسمیت شناختن حکومت طالبان به نفع آمریکاست، زیرا هیچ دولت دیگری در افغانستان وجود ندارد که بتواند با آن مقابله کند.

ملا یعقوب افزود: کشورهای زیادی وجود دارند که بیشتر از ما با آمریکا مخالفت می کنند، اما آمریکا آن را به رسمیت می شناسد، کشورهای زیادی در جهان هستند که خطر بیشتری نسبت به افغانستان برای آمریکا دارند، اما آمریکا آن را به رسمیت شناخته است. یک گام مثبت به سوی تغییر بزرگتر.”

ملا یعقوب یک هفته پیش در پیامی که از سوی سخنگویان این گروه منتشر شد، گفته بود که در افغانستان هیچ قانونی جز شریعت قابل اجرا نیست، ملا یعقوب در این مصاحبه گفت: داشتن قانون اساسی ضروری است.

ملا محمد یعقوب فرزند ملا عمر، بنیانگذار و رهبر پیشین طالبان است که در سال ۲۰۱۳ بر اثر بیماری درگذشت. در سال ۲۰۱۶، ملا یعقوب معاون ملا اختر منصور (جانشین ملا عمر) بود و مسئول رهبری جنگ در ۱۶ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان بود. او اکنون در راس جنگجویان طالبان وفادار به جناح قندهار قرار دارد. اگرچه عنوان رسمی وی “رییس وزارت دفاع امارت اسلامی” است، اما حوزه نفوذ او بیشتر در جنوب افغانستان به ویژه قندهار است که پایگاه سنتی طالبان است.

ملا یعقوب با وجود اینکه برخلاف ملا هیبت الله رهبر این گروه خواهان داشتن قانون اساسی در افغانستان است، اما نگران تعطیلی مدارس دخترانه، سلب حق کار و فعالیت اجتماعی زنان و سرکوب مخالفان است. و کشتن سربازان و کارمندان حکومت قبلی و انحصاری.. حکومت طالبان حرفی نزد. وقتی از او در مورد بسته شدن مکاتب دخترانه سوال شد، گفت که این یک موضوع مهم برای طالبان است و روی آن کار می کنند.

در طول نزدیک به یک سال حکومت طالبان بر افغانستان، تنها چیزی که گفته می شود طالبان با عزم راسخ در آن موفق شده اند، گرفتن مالیات های گزاف از مردم است، در حالی که نرخ فقر و بیکاری در سراسر افغانستان در حال افزایش است و تعداد افراد افرادی که نیاز به کمک فوری دارند روز به روز در حال افزایش است.

ملا یعقوب نیز در این مصاحبه مدعی شد که امنیت در افغانستان “۱۰۰ درصد تامین شده” است و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد. وی در حالی مدعی شد که چند ساعت قبل از مصاحبه اش، پهپادهای آمریکایی ایمن الظواهری را در یکی از مناطق مرفه شهر کابل و در چند قدمی دفتر نخست وزیری این گروه هدف قرار داده و به هلاکت رساندند.

خبرنگاران رادیو ملی ایالات متحده با ملا یعقوب در پایگاه نظامی وی در قندهار ملاقات کردند. در گزارش این دیدار که در این تارنمای رسانه ای منتشر شده، آمده است که افراد ملا یعقوب قبل از مصاحبه مکان و زمان دقیق ملاقات را به آنها نگفته اند. زمانی که خبرنگاران این رسانه از کابل به قندهار رسیدند، یک موتر آنان را به محل اقامت وی ​​رساند. این روش قدیمی طالبان برای اجتناب از حملات هوایی است. ملا یعقوب از تامین امنیت صحبت می کند، اما به دلیل ترس از حملات احتمالی، به خبرنگاران رادیو ملی آمریکا اجازه بازدید از پایگاه نظامی خود را که تا یک سال پیش محل فعالیت دولت سابق افغانستان و نیروهای خارجی بود، نداد. .

انتهای پیام