وزارت نیرو از ابتدا سهم آب در همدان را تایید نکرداسنا / همدان استاندار همدان گفت: برخی از شهروندان علت جیره بندی نشدن آب را از ابتدا مطرح کردند تا این مشکل پیش نیاید. نداد

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی استانداری همدان، علیرضا قاسمی فرزاد در نشست مدیریت بحران آب اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده قرار بود پروژه انتقال آب به شهر همدان تا پایان مردادماه به اتمام برسد. اما در طول ۱۷ سال گذشته تنها ۴۰ درصد از این پروژه تکمیل شده است که البته بیشتر کارها در چهار ماه گذشته انجام شده است.

قاسمی فرزاد با بیان اینکه تاخیر در این پروژه بیشتر به دلیل تجهیزات است، تصریح کرد: تجهیزات مورد نیاز این پروژه تنها توسط یک شرکت در کشور تولید می شود، از سوی دیگر به دلیل بحران کم آبی در کشور. . تقاضای بسیار بالا برای تجهیزات، تامین، تمام این سفارشات توسط شرکت زمان بر بود، بنابراین پروژه به تاخیر افتاد.

وی ادامه داد: دلیل حضور وزیر نیرو در استان برای بازدید از پروژه آبرسانی شهر همدان همین موضوع تجهیز نشدن تجهیزات و تاخیر در پروژه است که اکیدا دستور تکمیل این پروژه را دادند. پروژه در اسرع وقت ممکن است.

استاندار همدان تصریح کرد: سد اکباتان طبق انتظارات قرار بود با توجه به میانگین مصرف سال گذشته تا پایان شهریورماه سال جاری پاسخگوی نیاز شهروندان باشد. اما به دلیل افزایش گرما و حضور مسافران در همدان و دلایل دیگر، میزان مصرف از ۱۸۰۰ لیتر در ثانیه به حدود ۲۲۰۰ لیتر به ۲۳۰۰ لیتر در ثانیه افزایش یافت.

قاسمی فرزاد تاکید کرد: شکی نیست که نمی توانیم آب را از مردم قطع کنیم، برخی از شهروندان این سوال را مطرح کرده اند که چرا از ابتدا آب جیره بندی نشد تا این مشکل به وجود نیاید و باید گفت اگر بخواهیم. برای تعدیل آب باید آن را بالاتر ببریم.مقامات دولتی و وزارت نیرو اگر مجوز این اقدام را ندادند موافقت کردند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر از نظر کارشناسان فنی و مهندسین اگر جیره بندی یا قطع آب اثر موثر و مناسبی داشته باشد باید حداقل ۸ تا ۱۰ ساعت آب قطع شود. برخی معتقدند اگر روزی ۲ تا ۳ ساعت آب قطع شود این مشکل پیش نمی آید، در صورتی که این روش بی تاثیر باشد و جز ایجاد مشکلات روحی و روانی در کودکان هیچ تاثیری در کاهش مصرف یا صرفه جویی ندارد. شهروندان، آب نبود.

استاندار همدان گفت: از جمله اقدامات انجام شده برای مدیریت بحران آب، ورود سریع، پمپاژ و اتصال چند چاه کشاورزی به شبکه آبرسانی با هماهنگی کشاورزان بود.

قاسمی فرزاد افزود: از نظر فنی امکان انتقال آب از چاه کشاورزان به برخی نقاط شهر وجود نداشت، اما با احداث یک خط ۱۵ کیلومتری، لوپ شهر تکمیل می شود و می توانیم آب را به هر نقطه دیگری انتقال دهیم. ما میخواهیم.

وی با بیان اینکه با تایید وزیر نیرو این اتصال تا چند هفته آینده تکمیل و مشکل آب شرب نیز برطرف خواهد شد، تصریح کرد: از مردم خواسته می شود الگوی مصرف را رصد کنند و از مصرف بی رویه آب خودداری کنند. صبر و همکاری مردم شریف همدان در صورت کم آبی قابل تقدیر و تشکر است. در مناطقی که کمبود آب بیشتر است، آب به طور مداوم توسط مخازن تامین می شود.

استاندار همدان ادامه داد: در این ایام با افزایش تعداد مخازن، امروز بیش از ۵۰ مخزن آبرسانی به مناطق و محلات مختلف که از کمبود آب رنج می برند وجود دارد. مقدار زیادی آب معدنی از طریق سازمان صمت سفارش و در بازار توزیع می شود. شهروندان همدانی می توانند مصرف کنندگان بیش از حد در این شرایط کم آبی را با ارقام اعلام شده از سوی آبفا و تعزیرات گزارش دهند.

قاسمی فرزاد با اشاره به تامین آب جمعیت هلال احمر گفت: با مساعدت و دستور رئیس جمعیت هلال احمر کشور یک میلیون بطری آب معدنی در مناطق مختلف شهرستان توزیع شد. همدان با آب کمتر. جمعیت هلال احمر همچنین ۶۰۰۰ ظروف پلاستیکی در قالب کوزه شیر در اختیار هلال احمر استان قرار داد که ۱۰۰۰ عدد آن تاکنون دریافت شده است و پس از دریافت مابقی با آب سالم به صورت رایگان در مناطق مختلف توزیع می شود. . .

انتهای پیام