ورزشی و حاشیه ای! – اسناتاثیر حواشی مسابقات بر ورزشکاران غیرقابل انکار است و در عین حال باید شرایطی فراهم شود تا به بهترین شکل ممکن از این حواشی عبور کرد.

به گزارش اسنا، در هر سطح از مسابقه بحث ها و حواشی اضافه ای بین تماشاگران و سایر بازیکنان پیش می آید که به آن حاشیه می گویند و از نظر روانی کنترل تمرکز و آرامش بازیکنان در مواجهه با حاشیه ها مشکل است. این می تواند بر عملکرد آنها در زمین تأثیر بگذارد.

مشکلات دقیقا زمانی شروع می شوند که بازیکنان به حاشیه ها اجازه می دهند کنترل عصبی و آرامش آنها را مختل کنند. عصبانیت ناشی از این موضوع منجر به جنگ روانی و در نتیجه پرخاشگری و احساس شکست آنها می شود و حتی خود ورزشکار نیز ممکن است به این موضوع دامن بزند و این دقیقاً همان چیزی است که ما می خواهیم از آن اجتناب کنیم. بنابراین، سوال اصلی ما این است که چگونه می توانیم به بازیکنان کمک کنیم تا در طول یک مسابقه احساس ناامیدی و تهاجمی کنند؟

ورزشکاران از رفتارهای غیر قابل قبول آگاه هستند

با توجه به این مطلب که توسط حمید قبادی نژاد و افسانه صنعتکاران تهیه شده و توسط انجمن پزشکی ورزشی سازمان لیگ ارائه شده است،:: ابتدا باید در مورد این موضوع با خود ورزشکار صحبت کنیم. لازم است با ورزشکار در مورد رفتارهای غیرقابل قبول در زمین صحبت شود، از جمله رفتارهای پرخاشگرانه، سخنان نامناسب، دعوا، ضربه زدن، شکستن و پرتاب وسایل ورزشی، بی احترامی به داور، بازیکن و … به دنبال دارد.

باید به بازیکنان اجازه داده شود که بدانند چگونه به حواشی واکنش نشان می دهند و چگونه احساس شکست آنها می تواند پتانسیل آنها را برای بهترین عملکرد و بازی در زمین محدود کند. حتی اگر در بدترین حالت، بازیکن واکنش تهاجمی به کناره‌ها نشان داد، با خودش فکر می‌کند که مربی قبلاً در این مورد به من هشدار داده است.

محرک های ذهنی و نقش مربیان

دوم بحث در مورد محرک ها و موقعیت هایی است که در آن ورزشکاران ممکن است کنترل خود را از دست بدهند. اکثر ورزشکاران وقتی فکر می کنند فرصت خوبی را از دست داده اند و کنترلی بر موقعیت ندارند، دچار جنگ روانی می شوند و احساس ناامیدی و تهاجمی می کنند. در این موارد، بازیکنان بیشتر مشتاق هستند که به موقع پاسخ دهند تا اینکه نگران برد یا باخت باشند.

امروزه رایج ترین نوع پرخاشگری در بین ورزشکاران بی احترامی است. این احساس می تواند محرک خوبی برای برانگیختن هیجان ورزشکار باشد و مربی باید این احساسات را به سمت بازی جسورانه سوق دهد. مربی برای تحریک ورزشکار قبل از شروع مسابقه به ورزشکار می گوید که حریف به شما احترام نمی گذارد و شما را یک شخص نمی داند و باید بروید و احترام خود را در مسابقه خود از حریف بگیرید. عبارت بی احترامی که انسان آن را محرک و دخالت در ذهن و ذهن ورزشکار نمی داند. چیزی که واقعاً مانند یک ماشه تحریک می شود و ورزشکار را هیجان زده می کند، بنابراین شما باید ورزشکار را از آن محرک آگاه کنید. به همین دلیل وقتی احساس می‌کنند حیثیتشان پایمال شده، اجازه نمی‌دهند حریف حواسشان را از مسابقه منحرف کند. باید به ورزشکار یادآوری کرد که جنگ لفظی عمل بی ارزشی است که تنها حریف را به هدفش یعنی جنگ روانی، رفتار بد و باخت شما نزدیک می کند.

چندین رهبر تیم را انتخاب کنید

سوم، اگر ورزش مربوط به برخورد با یک تیم است، باید چندین رهبر تیم را انتخاب کنید و آنها را در مواقع سخت آموزش دهید. شما باید سعی کنید همیشه یکی از رهبران میدان یا در میدان باشید. با کاپیتان در مورد مسئولیت ها و انتظارات ایجاد تعادل بین تیم در مواقع بحران صحبت کنید و به آنها بیاموزید که چگونه اوضاع را در این مواقع کنترل کنند. رهبران باید مسئولیت بهبود ارتباط بین مربی و بازیکنان را بر عهده بگیرند و به بحران‌های تیمی و مسائل دشوار متعهد بمانند.

نکته مهم این است که برای تمرکز بر عملکرد بهینه ورزشکاران از حاشیه ها غافل نشوند و به بحث و بررسی حاشیه ها نپردازند. باید به آنها یادآوری شود که مهم نیست دیگران چه می گویند، فکر کردن به چیزی که تحت کنترل شما نیست به موفقیت شما یا تیمتان کمک نمی کند.

انتهای پیام