وجود ۳۰۰۰ محله آسیب پذیر در کشور / طراحی «نقشه اجتماعی» استان هامدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: در حال حاضر حدود ۷ هزار محله در سراسر کشور وجود دارد و گفت: از این تعداد حدود ۳ هزار محله آسیب پذیر و کم برخوردار هستند.

آرزو زکی فر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران وی در خصوص اقدامات اخیر سازمان بهزیستی کشور در راستای رصد آسیب های اجتماعی کشور گفت: هدف سازمان بهزیستی از نظارت بر آسیب های اجتماعی همواره آگاهی از روند تغییرات و وضعیت موجود بوده است. عوامل خاص، عوامل خطرساز و حفاظتی و ارتباط آنها با آسیب های اجتماعی را بشناسد تا بتواند در این مدت تغییرات فرآیند را رصد کرده و برنامه های مبتنی بر شواهد تدوین کند.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی در این سال ها بررسی های زیادی را انجام داد و آماری را از سامانه های بهزیستی (۱۴۸۰ سامانه، ۱۲۳ سامانه اورژانس اجتماعی و…) جمع آوری کرد تا بتوانیم نقطه هدف خود را در سطح محله متمرکز کنیم. به طور خاص، ما داده های شهرستان و همچنین سه شهر آسیب دیده و کمترین آسیب را برای سه سال متوالی بررسی کردیم.

مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: از این رو این سازمان در سال گذشته و همچنین در دو ماهه نخست امسال برای شهرستان ها نظرسنجی و جمع آوری داده ها را انجام داد. به این ترتیب بیش از ۴۷۰ شهر (کلیه شهرهای کشور) را بررسی و رصد کرده ایم. در حال حاضر اطلاعات جمع آوری و تحلیل شده است و به موازات بررسی شهرها، بررسی محلات را نیز آغاز کرده ایم.

زکی فر گفت: در حال حاضر حدود یک هزار و ۷۰۰ محله پایش شده که از این تعداد ۵۰۰ محله با توانمندی شهروندان و تمرکز بر مسائل محله ای رصد شده است. در نهایت نیازهای محله بررسی و اولویت بندی شد و سپس نقشه اجتماعی محل تهیه شد. هدف سازمان این است که با به دست آوردن داده ها، مسائل و نقشه اجتماعی این گروه بندی ها، بر اساس عوامل شناسایی شده، بتوانیم نیازها و اولویت ها را شناسایی کرده و سپس الگوها و برنامه هایی را بر اساس وضعیت آسیب های اجتماعی در هر استانداری تدوین کنیم. و شهرستان با کمک کارگروه های منطقه ای

مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به سایر اقدامات انجام شده در دبیرخانه پایش آسیب های اجتماعی برای این سازمان گفت: با توجه به اینکه دبیرخانه کل نظارت بر آسیب های اجتماعی در همه موارد تشکیل شده است. استانداری ها در سال گذشته به طور متوسط ​​چهار جلسه با مدیریت مدیرکل برگزار شد و ما حوزه و اعضای دبیرخانه متشکل از نهادهای مرتبط و همکار داشتیم. از ابتدای سال تاکنون به طور میانگین دو جلسه در استان ها برگزار شده است.

زکی فر هدف از برگزاری این جلسات را مشارکت و نزدیکی طرفین به منظور پرهیز از اقدام منزوی از دیگران و همچنین جلوگیری از اتلاف منابع و زمان در مداخلات موثر و به موقع در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی بین طرفین عنوان کرد. . وی گفت: همکاری بین نهادهای مختلف، برنامه ها و مدل های محلی، منطقه ای و منطقه ای را طراحی و تدوین کرده است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته همواره برنامه ها و طرح هایی در حوزه آگاهی و مداخله در سطوح اول و دوم توسط نهادهای ملی طراحی و به استانداری ها ابلاغ می شد، گفت: امسال هدف گذاری سازمان بهزیستی متفاوت است. و موجود. در مورد وضعیت فعلی، نیازها و اولویت ها با توجه به مدل محیط اجتماعی شهرستان، انتظار می رود شهرستان ها از طریق همگرایی و همکاری در نهادها، توانمندی های عملیاتی خود را متمرکز و یکپارچه کنند. از سوی دیگر برای شهرهایی که خطر آسیب های اجتماعی بالایی دارند، برنامه های مختلفی از جمله برنامه های آگاهی بخشی و آموزش عموم مردم، آگاهی در گروه های در معرض خطر و همچنین بررسی ها و مداخلات لازم اجرا می شود.

زکی فر با بیان اینکه وظیفه وزارت کشور برقراری ارتباط بین ادارات دستگاه ها است، تصریح کرد: از جمله موضوعات خاص بین دستگاه ها تبادل داده ها و اطلاعات است و این موضوع و مشکل همواره بر دستگاه ها مطرح بوده است. . از ارائه داده ها و آمار خودداری کنید. به این ترتیب وزارت کشور از سال گذشته تفاهم نامه مشترکی بین نهادهای ذیربط مانند سازمان بهزیستی، سازمان زندان ها، قوه قضائیه، نیروی انتظامی و سایر نهادهای مرتبط امضا کرده است. پیش نیاز این کار تعیین نوع داده هر دستگاه و ظرفیت و سیستم هر دستگاه است. جلسات این موضوعات با محوریت سازمان اجتماعی و کار در مراحل خوبی است.

مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اثربخشی نظارت بر آسیب های اجتماعی در کاهش آسیب های اجتماعی، اظهار کرد: سازمان بهزیستی دو اقدام برای کاهش آسیب ها انجام می دهد. یکی از سطوح این اقدامات، اقدامات پیشگیرانه از قبیل آگاهی عمومی و خصوصی در سطوح دولتی و خصوصی مانند طرح خودمراقبتی دختران و زنان، پیشگیری از خودکشی، طرح مشارکت اجتماعی نوجوانان، طرح مشارکت اجتماعی زنان، طرح مادر و کودک است. ، طرح مهارت های زندگی، فرزندپروری. پیشگیری از اعتیاد برنامه های جامعه محور و جامعه محور است. برنامه های سطح دوم مشابه برنامه های ویژه جمعیتی است که در زمینه ارتقای سواد سلامت، شناسایی و معاینه به موقع و سطح سوم شامل اقشار محروم و آسیب پذیر اجتماعی مانند مراکز مداخله در بحران و سایر مراکز است. در مورد مسائل در سطح دولت خدمات تعمیر و نگهداری و تخصصی را ارائه می دهد و به زندگی سالم باز می گردد.

وی افزود: امید است با کمک همه دست اندرکاران و شرکای اجتماعی بتوان در راستای شناسایی مداخلات به موقع و بسیار موثر در جهت ارتقای سلامت اجتماعی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی گام برداشت.

انتهای پیام