وانگ یی: آمریکا باید توهمات در مورد چین را کنار بگذارد / برخی از سیاستمداران آمریکایی مشکل ایجاد می کنندوزیر امور خارجه چین روز چهارشنبه با محکوم کردن مداخله آمریکا علیه حاکمیت چین خاطرنشان کرد: اقدام رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نقض جدی و جزئی اصل “چین واحد” و حاکمیت این کشور است. کشور.

به گزارش گلوبال تایمز، وانگ یی وزیر امور خارجه چین بیانیه ای منتشر کرد با عنوان: چنین تحریک سیاسی آشکار خشم مردم چین و مخالفت گسترده جامعه بین المللی را در پی داشته است. این پرونده بار دیگر ثابت کرد که برخی از سیاستمداران آمریکایی به “آشوبگر” در روابط چین و آمریکا تبدیل شده اند و آمریکا به “بزرگترین ویرانگر” صلح و ثبات منطقه در تنگه تایوان تبدیل شده است.

این بیانیه پس از ورود نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان صادر شد. همانطور که ارتش آزادیبخش خلق چین (PLA) روز سه شنبه از برگزاری تمرینات نظامی در اطراف جزیره تایوان خبر داد، یک سفر “تحریک آمیز” نقض تعهد ایالات متحده برای مخالفت با “استقلال تایوان” جدایی طلب است.

وانگ از ایالات متحده خواست که این چهار توهم را کنار بگذارد. توهم دخالت در روند اتحاد مجدد چین، توهم اخلال در توسعه چین، توهم دخالت در وضعیت ژئوپلیتیک چین و توهم اشتباه گرفتن حق و باطل.

وزیر امور خارجه چین تاکید کرد که تایوان بخشی از چین است و درک این اتحاد یک رویداد تاریخی و اجتناب ناپذیر است. اجازه هیچ گونه دخالت نیروهای جدایی طلب یا خارجی برای «استقلال تایوان» را نخواهیم داد.

وی افزود: آمریکا صرف نظر از اینکه از چه طریقی از جدایی‌طلبان «استقلال تایوان» حمایت کند، با شکست مواجه خواهد شد و این امر به کارنامه زشت آمریکا در دخالت در امور داخلی و داخلی آمریکا می‌افزاید. کشورهای دیگر.”

این دومین اظهارات وانگ در ۲۴ ساعت گذشته است. شامگاه سه‌شنبه، اندکی پیش از ورود پلوسی به تایوان، وانگ موضع جدی چین را تکرار کرد و هشدار داد که «برخی از سیاستمداران آمریکایی که خودخواهانه با آتش در موضوع تایوان بازی می‌کنند، به دشمن ۱.۴ میلیارد چینی تبدیل خواهند شد و عاقبت خوش در ما نمی‌شود. “انتظار این نوع سیاستمداران آمریکایی را داشته باشید”.

وزیر امور خارجه چین با بیان اینکه این موضوع خطرناک و احمقانه است، افزود: آمریکا موضوع تایوان را در استراتژی منطقه ای خود قرار داده و به تقابل دامن زده است. اقدامی مغایر با توسعه منطقه ای و انتظارات مردم منطقه آسیا و اقیانوسیه.

وانگ گفت: «اصل چین واحد به یک اصل اساسی روابط بین‌الملل و بخشی جدایی ناپذیر از نظم جهانی در دوران پس از جنگ جهانی دوم تبدیل شده است». کاری که آمریکا باید انجام دهد این است که فوراً از نقض اصول منشور ملل متحد دست بردارد، از مداخله در امور تایوان دست بردارد و از اختلال در سیستم آسیا و اقیانوسیه دست بردارد.

دولت چین اعلام کرده است که صادرات شن و ماسه به تایوان را از چهارشنبه در واکنش به سفر نانسی پلوسی به این جزیره متوقف می کند.

انتهای پیام