واردات نفت هند از خاورمیانه به پایین ترین سطح خود در ۱۹ ماه گذشته رسیدواردات نفت هند از خاورمیانه در سپتامبر به کمترین میزان در ۱۹ ماه گذشته رسید، در حالی که واردات از روسیه بهبود یافت.

به گزارش ایسنا، آمارهای منابع کشتیرانی و تجاری نشان می دهد که عراق همچنان بزرگترین صادرکننده نفت به هند است، در حالی که روسیه از عربستان سعودی به عنوان دومین صادرکننده بزرگ نفت به هند پیشی گرفته است.

مجموع واردات نفت هند در ماه سپتامبر ۳.۹۱ میلیون بشکه در روز بود که کمترین میزان در ۱۴ ماه گذشته و کاهش ۵.۶ درصدی نسبت به سال گذشته بود. این کاهش به اصلاحات در پالایشگاه های شرکت هایی مانند صنایع ریلاینس و ایندین اویل نسبت داده می شود.

واردات نفت هند از خاورمیانه به حدود ۲.۲ میلیون بشکه در روز کاهش یافت که نسبت به ماه اوت ۱۶.۲ درصد کاهش داشت. واردات از روسیه که در دو ماه گذشته کاهش یافته بود، در ماه سپتامبر ۴.۶ درصد افزایش یافت و به ۸۹۶ هزار بشکه در روز رسید.

سهم روسیه از واردات نفت به هند از ۱۹ درصد در ماه اوت به ۲۳ درصد در سپتامبر افزایش یافت و سهم خاورمیانه از ۵۹ درصد به ۵۶.۴ درصد در مدت مشابه کاهش یافت. سهم نفت خزر که عمدتاً از قزاقستان، روسیه و جمهوری آذربایجان تامین می شود، از ۲۴.۶ درصد به ۲۸ درصد افزایش یافته است.

هند پس از شروع جنگ در اوکراین و تحریم مسکو توسط مشتریان غربی از تخفیف های قابل توجهی بر روی نفت روسیه بهره مند شد و پس از چین به بزرگترین مشتری نفت روسیه تبدیل شد. یک منبع آگاه به رویترز گفت: تخفیف نفت روسیه کاهش یافته است، اما در مقایسه با هزینه واردات سایر گریدهای نفت مانند نفت خاورمیانه، همچنان ارزان تر است.

واردات از عربستان سعودی به حدود ۷۵۸ هزار بشکه در روز رسید که ۱۲.۳ درصد نسبت به اوت کاهش داشت، در حالی که واردات از عراق به ۹۴۸ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز رسید که کمترین میزان در یک سال گذشته است. واردات از امارات متحده عربی حدود ۲۶۲ هزار بشکه در روز بوده که کمترین میزان در ۱۶ ماه گذشته است.

خرید نفت خزر همچنین سهم سایر مناطق از واردات نفت هند را در فاصله آوریل تا سپتامبر کاهش داد و سهم اوپک را در سومین واردکننده و مصرف کننده بزرگ نفت جهان به پایین ترین حد تاریخی رساند.

به گزارش رویترز، در نیمه اول سال مالی هند، پالایشگاه های هند خرید نفت آفریقایی خود را کاهش دادند که عمدتاً در بازار واحد حمل و نقل خریداری می شود. با این حال، واردات نفت از خاورمیانه در سال گذشته پس از آغاز موج دوم شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای سوخت، از پایین ترین سطح خود بهبود یافت.

انتهای پیام