هیچ مورد مثبت وبا در استان قزوین ثبت نشداسنا / قزوین مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: تاکنون هیچ مورد مشکوکی به وبا در استان قزوین گزارش نشده است. اما شیوع این بیماری در مناطق کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و بوشهر موجی از نگرانی را در سطح استان و در نتیجه استان خزر به وجود آورده است.

دکتر بهزاد نجف پور در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره شیوع وبا اظهار کرد: رعایت دستورالعمل های بهداشتی مانند دسترسی مناسب به آب بهداشتی سالم، جمع آوری و دفع فاضلاب و رعایت بهداشت فردی از جمله مواردی است که تاثیر زیادی داشته باشد. در جلوگیری از شیوع وبا

وی ادامه داد: با توجه به قرار گرفتن شهر قزوین در آستانه ماه محرم و صفر و همچنین قرار گرفتن قزوین در محور مواصلاتی استان های شرق و غرب کشور، با افزایش رفت و آمد به کشورهای عربی از جمله عراق، این نگرانی وجود دارد. . در مورد سرایت و شیوع وبا در استان.

نجف پور گفت: برای پیشگیری از این بیماری تمامی مراکز درمانی استان قزوین در حالت آماده باش هستند و بر اساس مصوبات شورای سیاست گذاری سلامت، اطلاع رسانی و آموزش های پیشگیرانه در خصوص بیماری وبا در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی خزر قرار گرفته است تا از طریق آن به مردم اطلاع رسانی شود. سفیران سلامت”

وی با بیان اینکه تهوع، استفراغ و اسهال آبکی از علائم بیماری وبا است، گفت: بر اساس آخرین گزارش ها، ۶۳ مورد تایید شده وبا در کشور به ثبت رسیده است و بیشترین تعداد ابتلا در منطقه کردستان ۴۵ مورد و استانداری کرمانشاه ۱۵ مورد بوده است. موارد همچنین دو مورد تایید شده در استان آذربایجان غربی و یک مورد در استان بوشهر ثبت شده است.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: بیشترین موارد انتقال وبا به ایران از عراق، شهرهای سلیمانیه، کردستان عراق و کرکوک بوده است.

نجف پور با اشاره به برگزاری مراسم اربعین در کربلا، مولا و پیش بینی اعزام ۵۰ هزار قزوینی بر اساس اعلام ستاد اربعین استانداری قزوین افزود: در حال حاضر آموزش و اطلاع رسانی در زمینه پیشگیری از بیماری های واگیر از جمله وبا انجام می شود. ، برای موکب ها و متولیان برگزاری مراسم اربعین در عراق در دستور کار قرار دارد و با کمک ستاد اربعین استان قزوین سعی در حفظ شیوع منفی این بیماری در استان داریم.

انتهای پیام