هیچ “دردی” لاعلاجی وجود ندارد!فلوشیپ مدیریت درد با اشاره به شعار انجمن جهانی درد مبنی بر اینکه هیچ دردی قابل درمان نیست، گفت: برای هر درد مزمنی باید علت آن را جستجو و تشخیص دهیم و در قدم بعدی به دنبال کنترل و درمان آن باشیم. درمان یا درمان

به گزارش ایسنا، دکتر الهاشمی درباره ماهیت درد و راه های درمان آن گفت: درد از حواس است که به عنوان یک احساس آزاردهنده شناخته می شود و ناشی از آسیب بافتی است. این ضایعه را می توان در هر قسمت یا بافتی از بدن یافت. درد را می توان به حاد و مزمن تقسیم کرد.

شایع ترین درد

وی افزود: رشته فلوشیپ درد در جهان حدود ۳۰ سال پیش شکل گرفت و از سال ۱۳۸۴ در ایران راه اندازی شد و فارغ التحصیلان این رشته تخصصی در زمینه تشخیص، درمان و کنترل دردهای حاد و مزمن آموزش می بینند. لازم به ذکر است که بیشتر دردی که ما از آن رنج می بریم شامل کمردرد و سردرد است. بنابراین، این دو دسته درد شایع ترین دلیل مراجعه به پزشک و مراجعه به سیستم مراقبت های بهداشتی هستند.

چه دردی نیاز به بررسی و مداخله دارد؟

الهاشمی ادامه داد: دردهای شدید از نظر شدت و از نظر زمانی طولانی نیاز به بررسی بیشتر دارد. مداخلات درمانی بخشی از درمان دردی است که بین درمان های غیرتهاجمی مانند ورزش درمانی و فیزیوتراپی دارویی و درمان های تهاجمی مانند جراحی قرار می گیرد. وقتی بیماری به درمان‌های اولیه دارویی، ورزشی و فیزیوتراپی پاسخ نمی‌دهد، همیشه احساس خلأ می‌کنیم که چه کار کنیم، نه اینکه جراحی کنیم، بلکه به سراغ روش‌های کمتر تهاجمی برویم که به آن هم دست یافتیم. مثلا در رابطه با ستون فقرات مداخلات داخل دیسک و کانال انجام می دهیم. بیشتر مداخلات درمانی تحت دستگاه تصویربرداری اشعه ایکس به نام فلوروسکوپی و بخشی از آن با کمک سونوگرافی انجام می شود که دقت مداخله را افزایش داده و عوارض را کاهش می دهد.

وی بیان کرد: برای کمردرد معمولا در مراحل اولیه تزریق داخل کانالی انجام می دهیم و در مراحل پیشرفته تر از عمل دیسک بسته یا لیزر و غیره به عنوان روش های کم تهاجمی برای دیسک بین مهره ای و اختلالات ستون فقرات استفاده می کنیم. یکی از پیشرفته ترین و مدرن ترین روش های درمانی دیسک های بین مهره ای در جهان، عمل های بسته با کمک آندوسکوپی است. معمولا در این اتاق های عمل بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار بستری نمی شود. تقریباً همه بیماران در عصر روز درمان مرخص می شوند.

آل هاشمی گفت: گروه دیگری از افرادی که برای درمان به کلینیک های درد مراجعه می کنند، کسانی هستند که بیماری های دژنراتیو مزمن دارند. مانند آرتروز زانو، مفصل ران، مچ پا، شانه، گردن و کمر که معمولا از آن شکایت زیادی داریم. گروه زیادی از بیماران با این تشخیص ها به کلینیک های درد مراجعه می کنند و در نهایت درمان های غیرجراحی از تزریق های مختلف گرفته تا روش های استفاده از سلول های بنیادی برای درمان طولانی مدت را دریافت می کنند. طبق شواهد علمی، این عمل ها قابل تحمل بوده، عوارض کمتری نسبت به جراحی های باز دارند، نیاز به دارو را کاهش می دهند و بیماران می توانند به زندگی عادی خود بازگردند.

به گزارش کانال تلگرامی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این فلوشیپ مدیریت درد تایید کرد: شعاری در انجمن جهانی درد وجود دارد که می گوید دردی بی درمان وجود ندارد. برای هر درد مزمن، باید علت را جستجو کرد و تشخیص داد. هم از نظر جسمی، هم روحی و هم اجتماعی. ضمن اینکه در مرحله بعد باید به دنبال کنترل و درمان آن باشیم.

انتهای پیام