نگرانی در مورد غذای کودک – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


شیردهی محدود عواقب جبران ناپذیری دارد که علیرغم آگاهی گسترده از اهمیت آن ، برخی از مادران به دلایل مختلف و از دوران کودکی به دلایل مختلف از آن بی اطلاع هستند. آنها خود را از این مایع حیاتی محروم می کنند.

با توجه به اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه ، و همچنین چاقی و اضافه وزن – مشکلات اصلی متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه برای خانواده هایی با تحصیلات عالی.

موضوع کاهش وزن و سوءتغذیه (به دلیل توصیه اشتباه والدین ، ​​به ویژه مادران) بیشتر شایع است بدون اینکه بدانیم نیاز کودکان به غذا با بزرگسالان متفاوت است و رژیم غذایی نسبت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و عقب ماندگی رشد در کودکان می شود که می تواند بر او در تمام مراحل زندگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان برای جلوگیری از سوء تغذیه و اختلالات رشد ، باید با افزایش سن از غذاها به ویژه لبنیات استفاده کنند.

سوء تغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به ویتامین A ، کمبود ویتامین D ، کمبود روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سال های اخیر در کودکان شایع است و می تواند بر سطح هوش آنها و شاخص های بعدی زندگی تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (دو سال ، پیش دبستانی و بلوغ) نمودار رشد طبیعی ندارند ، باید زیر نظر پزشک باشند و به تغذیه خود توجه بیشتری داشته باشند و مکمل ها نباید بدون نسخه مصرف شوند. برخی مکمل ها مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می توانند باعث مسمومیت کودکان شوند که عوارض جانبی متعددی را به دنبال خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در گروههای سنتی مختلف متفاوت است و غذاهای کم کالری و کم چرب برای کودکان توصیه نمی شود و هرگز نباید از غذای کودک برای جلوگیری از بیماری. بزرگسالی باید محدود شود ، اما با تغییر شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و نهادینه سازی ورزش به عنوان یک عادت روزانه ، باید از بیماری ها در بزرگسالی جلوگیری کرد.

علاوه بر این ، سوءتغذیه در برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه می شود که ناشی از افزایش حساسیت والدین ، ​​به ویژه مادران ، به دادن غذا به کودکان است که منجر به چنین واکنشی از سوی کودک می شود.

گاهی اوقات چاقی و اضافه وزن در کودکان دو تا هفت ساله مشاهده می شود که باید با آزمایشات لازم بررسی شود تا در صورت لزوم درمان به موقع و مشکلاتی مانند فشار خون بالا ، بیماری های قلبی و عروقی ، اقدامات درمانی لازم انجام شود. دیابت و کوتاهی قد و توقف رشد.

بنابراین ، با توجه به نمودار رشد طبیعی کودکان از یک تا پنج سال ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های اصلی غذایی (شامل نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین ها) باشد و کودک باید غذا بخورد. حداقل پنج وعده غذایی در روز (شامل سه وعده اصلی و دو میان وعده).

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را بهتر یا مختل کند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجا که معده کودک کوچک است و به انرژی زیادی نیاز دارد ، سه وعده غذایی اصلی نیاز او را برآورده نمی کند و باید توجه داشت که این میان وعده تنها سهم کمی در برآوردن نیازهای تغذیه ای کودک دارد و جایگزین وعده اصلی نمی شود.

مطب چاپ شده توسط دکتر محمد صفریان در روزنامه قدس

دیدگاهتان را بنویسید