نگاهی به عملکرد بی نظیر ربات چیتا MIT بیندازیددر سال‌های اخیر، روبات‌های چهارپایی که توسط محققان با الهام از حرکات یوزپلنگ و سایر حیوانات ساخته شده‌اند، پیشرفت زیادی کرده‌اند. این ماشین ها اکنون می توانند راه بروند، برقصند، از موانع اجتناب کنند و درها را باز کنند. اما از نظر دویدن و حرکت با سرعت بالا در بسیاری از مناطق مختلف که برای روبات‌ها کمی پیچیده‌تر است، همچنان از همتایان پستانداران خود عقب هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تی، محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی در موسسه فناوری ماساچوست اخیراً روی گام‌های سریع یک بچه یوزپلنگ روباتیک کار کردند. محققان اکنون یک سیستم یادگیری تقویتی غیر معمول ایجاد کرده اند که به یک یوزپلنگ مینی اجازه می دهد تا نحوه دویدن سریع و سازگاری با راه رفتن در مناطق دشوار را بیاموزد.

برنامه ریزی یک ربات برای حرکت سریعتر و ایمن تر در مناطق مختلف و تغییر راه رفتن و سرعت آن بسیار دشوار است. این فرآیند خسته کننده است زیرا اگر ربات در یک منطقه خاص از کار بیفتد، مهندس باید علت خرابی را مشخص کند و به صورت دستی نرم افزار را اصلاح و ارتقا دهد تا با تغییرات سازگار شود و این یک فرآیند زمان بر است.

یک رویکرد بهتر، یادگیری آزمون و خطا است، که نیاز به حضور انسان را برای تعیین دقیق نحوه رفتار یک ربات در هر شرایطی از بین می‌برد. این مشکل نیز در صورتی حل می شود که ربات بتواند در محدوده های بسیار وسیعی تست شود و حرکت کند، زیرا ربات می تواند به طور خودکار عمل کند و در هنگام برخورد با زمین جدید، حرکات خود را تغییر دهد.

رویکرد جدید مبتنی بر یادگیری به ربات اجازه می دهد تا یاد بگیرد که چگونه در یک شبیه ساز با استفاده از یک شبکه عصبی ساده به عنوان یک کنترل کننده اجرا شود. به لطف ابزارهای شبیه سازی مدرن، این ربات می تواند ۱۰۰ روز تجربه در زمینه های مختلف را تنها در سه ساعت جمع آوری کند. رفتار ربات از تجربه شبیه سازی شده بهبود یافته است و رویکرد جدید به آن رفتارهای آموخته شده اجازه می دهد تا با موفقیت در دنیای واقعی مستقر شوند.

این ربات چهار پا می تواند خود را با زمین های ناپایدار مانند ماسه وفق دهد و پس از حرکت و برخورد با موانع بهبود یابد. همانطور که در ویدیوی زیر مشاهده می کنید، سیستم جدید می تواند خود را با تغییراتی که در خود ربات ایجاد می شود، مانند شکستگی پا، وفق دهد.

این روش مبتنی بر یادگیری بهتر از روش‌های قبلی ساخته شده توسط انسان عمل می‌کند و به یوزپلنگ روباتیک کوچک اجازه می‌دهد تا رکورد سرعت جدیدی را ثبت کند. این سیستم یوزپلنگ جوان MIT را قادر می سازد با سرعت ۳.۹ متر در ثانیه (۸.۷ مایل در ساعت) بدود که به گفته محققان، بالاترین سرعت گزارش شده تا به امروز است. علاوه بر این، ربات می تواند حتی در زمین های لغزنده مانند یخ با سرعت بالا بچرخد.

رویکرد جدید فقط آموزش ربات ها برای دویدن نیست. محققان شروع به استفاده از این مدل در سایر سیستم‌های رباتیک از جمله دستگیره‌های رباتیک کرده‌اند، جایی که ربات‌ها می‌توانند بسیاری از اشیاء مختلف را برداشته و حرکت دهند.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر