نوشتن گالری خواندن فروشگاه! – اسنا


این روزها نمایشگاهی در حوالی موزه ملی فرش برپا می شود و مورد انتقاد قرار می گیرد. فضایی که وزارت میراث فرهنگی به برخی از فرش فروشان برای تبلیغ آثار هنرمندان اختصاص داده است اما به گفته برخی دیگر این اقدام خاری در چشم فرش ایرانی شده است.

این نمایشگاه که به صورت دائمی در جوار موزه ملی فرش ایران برگزار می شود، دارای حدود ۲۰ غرفه به خرید و فروش فرش، تابلو فرش و صنایع دستی می باشد. تشکیل چنین نمایشگاهی در جوار موزه ملی فرش ایران که محل حضور گردشگران خارجی نیز می باشد، مورد استقبال عده ای به ویژه غرفه داران قرار گرفت و ایجاد آن را چراغ باریکی برای احیای خرید و فروش فرش دانستند. برخی دیگر از چنین نمایشگاهی انتقاد می کنند و آن را ارزان ترین راه برای از بین بردن فرش دستباف ایران می دانند.

علیرضا قدری، موسس مرکز تحقیقاتی بافت تازه، یکی از مخالفان است. وی در گفت وگو با خبرنگار صنایع دستی اسنا گفت: راحت ترین اتفاقی که در زمینه فرش دستباف می تواند بیفتد برگزاری چنین نمایشگاهی است و بدتر از آن جایی مانند موزه فرش، این کمترین کار است. روشی گران قیمت برای از بین بردن فرش دستبافت ایرانی به عنوان یکی از مولفه های فرهنگ ایرانی.

فروشگاهی به نام نمایشگاه باز کرده اند!

نمایی از درب ورودی نمایشگاه دائمی فرش و گلیم و صنایع دستی

فروشگاهی به نام نمایشگاه باز کرده اند!

این برای فرش خوب نیست!

علیرضا قدری که پایگاه اطلاع رسانی فرش ایران را راه اندازی کرده و مرکز تحقیقات فرش دستباف ایران را نیز راه اندازی کرده است، به گذشته اشاره می کند و می گوید: تجربه نشان داده است که اگر بخواهیم حرکتی کنیم و این قدم پایدار باشد، بهتر است انجام دهیم. در عین ادغام فرهنگ بومی ما.تقلید فوق العاده از لباس ملکه الیزابت اما برای ما مناسب نیست.بنابراین در دوره ای سوزن دوزی بلوچی را خیلی جدی گرفتند و بر اساس آن لباس طراحی کردند.یعنی آمدند. به این نتیجه رسیدند که اگر آنها فرهنگ هزاران سال پیش را در برخی کارها دخیل کنند، منجر به ماندن بیشتر خواهد شد.”

فروشگاهی به نام نمایشگاه باز کرده اند!

وی با انتقاد از وضعیت موجود در حوزه صنایع دستی و فرش ایران، گفت: سرنوشت ما به دست افرادی افتاد که واقعاً نمی دانند چه می کنند، حتی اگر مدیران ارشدی که این افراد را منصوب کردند متوجه شوند که چه اتفاقی دارد می افتد. این اتفاق نمی‌افتد، متأسفانه نظر کارشناسی نمی‌خواهند، متخصص در زمینه فرش خرید و فروش است و نه نگه‌دار این فرهنگ، بنابراین می‌بینید که دست و پای کارشناسانی که می توانند در این زمینه کمک کنند تعطیل شده اند و با رفتار خود آن را منزوی کرده و در گوشه ای قرار داده اند و در نهایت موزه فرش ایران به عنوان یکی از مهم ترین موزه های فرش دنیا در شرایطی قرار گرفتید. که می توانید ببینید که انجام می دهید.»

فروشگاهی به نام نمایشگاه باز کرده اند!

فروشگاهی به نام نمایشگاه باز کرده اند!

خریدار گارانتی ندارد

قادری در ادامه این سوال که چنین نمایشگاهی چگونه باید برگزار شود؟ او پاسخ می دهد: اصولاً برگزاری نمایشگاه در آنجا از زوایای مختلفی قابل بحث است، اول اینکه از منظر اقتصادی به آن نگاه کنیم، از نظر اقتصادی تحت هیچ شرایطی نمی توان از مشتریان و مصرف کنندگان حمایت کرد، چرا؟ چون عده ای پول نقد پرداختند و فضا را اشغال کردند و فضای نامناسبی را با مضحک ترین موقعیت ها ایجاد کردند، داربست فلزی که با پلاستیک پوشیده شده بود. خرید کنید و شلوغ شود. بنابراین، از نقطه نظر اقتصادی خریدار، هیچ تضمینی وجود ندارد.

او ادامه می دهد: «اول اینکه درباره فرش و تابلو فرش به مردم نتیجه گیری غلط می دهند، زیرا اینها تجارت بسیار ضعیف و بعضاً ساختگی است، دوم اینکه شخصی که در آنجا غرفه دارد می خواهد پول بگیرد، به همین دلیل عده ای را معرفی می کنند و سوء استفاده می کنند. مردم تا جایی که می توانند سال ها نمایشگاه های موقتی را می دیدیم که مغازه نیستند این افراد مدتی کار می کنند کالا می فروشند و بعد می روند بعد از مدتی خریدار متوجه می شود آنچه را که به نام دست به او فروخته شده است. -فرش بافت تبریز است اما خراسان است پس از نظر اقتصادی تحت عنوان وظیفه نمی توان از مصرف کننده حمایت کرد، مسئولیت هر یک از ما در بازار است.

موسس مرکز تحقیقات فرش دستباف ایران می افزاید: نکته دوم این است که برخی از تولیدکنندگان و فروشندگان فرش می آیند و مغازه ای در سطح شهر اجاره می کنند و بیشتر کرایه آن را پرداخت می کنند و سرمایه هنگفتی را با خود می آورند و به دنبال مشتری می گردند اما این افراد. موقتا بیایید و فرش ها را با قیمت بالاتر در این غرفه ها عرضه کنید و به هر نحوی مردم را به آنجا جذب می کنند و تمام زحمات شخصی که اجاره و مالیات می دهد، هزینه و پول آب و برق و گاز را زیر سوال می برد. یک مغازه پولی.در این کیوسک ها هیچ هزینه ای وجود ندارد.چهار تا داربست و برزنت هیچ هزینه ای ندارد.نکته دیگر اینکه نمایشگاه های دائمی در واقع فرش فروشی در این کشور هستند.اینها در سراسر شهر پخش شده اند.آیا می دانید در حال حاضر چند مغازه فرش عرضه می کنند. در شهر؟ویترین فرش ها نمایشگاه فرش است و دولت ها باید از این افراد حمایت کنند اما فقط مالیات می گیرند سپس به گروهی اجازه می دهند در فرهنگی ترین و هنری ترین مکان که متعلق به فرش های این شهر است نمایشگاه برپا کنند. کشور. این هم در این سطح از کیفیت!»

فروشگاهی به نام نمایشگاه باز کرده اند!

آیا وزارت میراث فرهنگی به درآمد چنین نمایشگاهی نیاز دارد؟

قادری با اشاره به ویژگی‌ها و اهمیت موزه ملی فرش ایران می‌گوید: «ما به راحتی اجازه می‌دهیم چنین نمایشگاهی در ساختمانی که بخشی از شهرت این کشور برای منافع شخصی است، برگزار شود. آیا واقعاً وزارت میراث فرهنگی به درآمد این موزه نیاز دارد. چنین نمایشگاهی؟ کارهایی انجام می دادند که ما به آن نیاز داشتیم و پیشنهاد هم می دادیم.»

فروشگاهی به نام نمایشگاه باز کرده اند!

وی درباره پیشنهاد پیشنهادی می‌گوید: «الان پیشنهاد داده‌ایم که می‌خواهند با بخش خصوصی برای جذب پول همکاری کنند و به‌عنوان یک سازمان غیرانتفاعی بیایند و این کار را انجام دهند، یعنی یک نفر می‌تواند در غیرانتفاعی کمک کند. امروزه اکثر موزه‌های دنیا با حمایت مردم کار می‌کنند و بخشی از آن با هزینه‌های زیادی از این طریق تامین می‌شود. اصولاً از نظر اقتصادی راه‌اندازی نمایشگاه فرش دستباف، کارگران و خریداران آن کمکی نمی‌کند.

موسس مرکز تحقیقات فرش دستباف ایران ادامه می دهد: هیچکس فرش دستباف اصل را از این گونه جاها خریداری نمی کند زیرا هیچ چیز قابل اعتمادی نیست و کیفیت کار چندان بالا نیست و الان هم در بهترین نقطه تهران یک مغازه با فرش های مرغوب باقی مانده است. زیر نظر تجهیزات الکترونیکی فدراسیون!

قدری می افزاید: اگر چنین نمایشگاهی در حیاط وزارت کشور برگزار می شد، احتمالاً احتمال آن بیشتر می شد! فاکتورهای کیفی در فرش دستباف بسیار پنهان است و فرد کم تجربه به راحتی فریب می خورد. این روزها که فرش موتوری هم خودش پیشرفت کرده است، بعضی ها اصلا نمی توانند متوجه شوند که این فرش موتوری است. چگونه می توانند کیفیت کار دستی را تشخیص دهند؟ “

وی در پایان گفت: وقتی از فرش فروشی خرید می کنید، امضای فروشنده نشان دهنده همه ایرادات احتمالی است، اما وقتی در نمایشگاه چیزی می خرید مشتری باید بعد از نمایشگاه با چه کسی تماس بگیرد، به آن نمایشگاه می گویند و آنها یک فروشگاه در آن فروشگاه افتتاح کرد!» برای نمایش».

در این مورد بیشتر بخوانید:
هر کس هر کاری می کند، اما خرید نمی کند!

نمایشگاه دائمی فرش، تابلو فرش و صنایع دستی در جوار موزه ملی فرش ایران با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حال برگزاری است و خبرنگار ایسنا پیش از این گزارشی میدانی از این نمایشگاه تهیه کرده بود.

فروشگاهی به نام نمایشگاه باز کرده اند!

فروشگاهی به نام نمایشگاه باز کرده اند!

انتهای پیام