رژیم لاغری سریع

نه سرباز! اسماعیل آیا در کمیته مشترک اتلاف وقت می بینید؟همه چیز در سه روز اتفاق افتاد. تصویب خرید چند صد میلیونی خدمت سربازی که اعتراضات و انتقاداتی را برانگیخت و در نهایت مصوبه ۱۴۰۱ کمیسیون تلفیق بودجه را لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس یازدهم شنبه ۸ بهمن ماه از موافقت این کمیسیون با خرید خدمت سربازی خبر داد. البته یک تصمیم تنها در سه روز حذف شد.

زمانی که سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس یازدهم از تایید اعضای این کمیسیون خبر داد، فضای مجازی در عرض چند دقیقه آماج واکنش ها به این تصمیم قرار گرفت. قبض پرداخت صدها میلیون غایب بالای پنج سال برای خرید خدمت سربازی که به قول معروف صعودشان به دانشگاه بالاتر بود به نفع قشر بسیار متمول جامعه بود.

دارندگان مدرک کاردانی زیر ۲۵۰ میلیون تومان، کارشناسی و کارشناسی ارشد با ۴۰۰ میلیون تومان و دارندگان دوره های پزشکی عمومی و دکتری تخصصی و بالاتر در کلیه رشته ها با پرداخت ۶۰۰ میلیون تومان از خدمت سربازی معاف شدند.

البته این تصمیم برای غایبان خارج از کشور هم رویایی بود. آرزوی پرداخت ۱۵۰۰۰ یورو برای خرید خدمت سربازی را دارم که این روزها معادل حدود ۴۷۰ میلیون تومان است.

چنین تصمیمی باید با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح تصویب می شد. یعنی ستاد کل ناگزیر به تصویب قانون مجلس در این مورد بود و به نظر می رسد اعضای کمیته مشترک به نظر ستاد کل که به آنها تکلیف داده بود توجه کافی نداشتند.

هرچند خبر رسمی از مخالفت ستاد کل نیروهای مسلح با دستور خرید نظامی منتشر نشده است، اما اخبار منتشر شده از سوی نمایندگان و البته پیگیری خبرنگار ایسنا از منابع رسمی، صحت مخالفان را افزایش می دهد. ستاد کل نیروهای مسلح. تا اینکه روز دوشنبه (۱۴ بهمن) سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس از لغو این مصوبه خبر داد.

شاید فقط مخالفت ستاد کل نبود. حتی چند تن از نمایندگان مجلس با این طرح مخالفت کردند و پیش‌بینی کردند که در مجلس رای‌گیری نخواهد شد. با این حال، آنها در توییتر از این طوفان انتقاد کرده اند. روح الله ایزدخواه نماینده مردم تهران از این تصمیم شرمنده شد و احمد نادری آن را موجب ناامیدی جوانان دانست.

آقای محسن دهنوی این تصمیم را مغایر اصل ۱۱۰ قانون اساسی دانست و مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز در مجلس این تصمیم را به نفع ثروتمندان خواند. سید نظام الدین موسوی آن را تبعیض آمیز و ناعادلانه توصیف کرد. علی حدادی نماینده مردم ساووجولاق در مجلس نیز این تصمیم را یک ظلم آشکار توصیف کرد و از نیاز ارتش به تخصص گفت.

انتقادات به مصوبه حذف شده صدای علی اصغر عنابستانی را نیز درآورد. یک نفر پارسال در همان روزها با یک سرباز راهور دعوا کرد و ترکش های قبل و بعد از آن ماجرا تا همین اواخر ادامه داشت. و در توییتر از غیبت سه میلیون سربازی که به دلیل شرایط سخت اقتصادی کار و نپیوستن به ارتش را انتخاب کردند، خبر داد.

حجم انبوه انتقادات و عدم موافقت حامیان این طرح ادامه داشت تا اینکه عصر روز دوشنبه (۱۲ بهمن) سخنگوی کمیته مشترک از لغو حکم خرید خدمت سربازی خبر داد. به گفته سخنگوی کمیته ادغام، به جای تصمیم برای خرید این سرویس، افرادی که ۳۰ سال به بالا ازدواج کرده اند و دارای دو فرزند هستند، کارت معافیت رایگان دریافت می کنند. این پرونده البته قابل تایید در صحن علنی مجلس شورای اسلامی است.

هر چه بود گذشت. سوال این است که کمیته تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ چه می کند؟ در بحرانی ترین شرایط اقتصادی و اجتماعی، سه روز از وقت کمیسیون تلفیق مجلس صرف تصمیم گیری شد که موجی از مخالفت ها را در پی داشت. از کاربران توییتر گرفته تا ستاد کل نیروهای مسلح؛ تصمیمی که به گفته یکی از نمایندگان مردم تهران درج شد، منصفانه نبود و خود نمایندگان رای دادند. آنچه از دست رفت تنها زمان کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ بود و البته شاید اعتماد عمومی به «عدالت اجتماعی» که مجلس یازدهم شعار می داد.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر